‘Aile her şeyin üstünde’

Nbc reytinglerde yüzünü pek güldürmeyen Studio 60 on the Sunset Strip’in yerine The Black Donnellys isimli aile ve suç dramasını getirmişti haftalar önce. Tanıtımını yazmaya ise ancak sıra geldi.

Million dollar baby ve casino royal gibi filmlerin senaryo yazarı paul haggis tarafından yaratılan dizinin pilotu da yine haggis tarafından yönetildi.

Dizide birbirinden farklı jimmy (tom guiry), tommy (jonathan tucker), kevin (billy lush) ve sean (michael stahl-david) isimli dört irlanda asıllı kardeş ve tesadüfen edindikleri ‘bölge’lerini korumaları ve aile ilişkileri anlatılıyor.Pilot bölümde hapse yeni düşmüş olan “joey ice cream” (keith nobbs) polise donnelly kardeşleri ile olan ilişkilerini anlatmaya başlıyor. Polislerin ısrarla cesetleri sormaları üzerine de bir hikaye anlatıyor. Bu hikayede Tommy sorumluluk sahibi, üniversiteye giden, ailenin bulaştığı belaları temizleyen kardeş. Sean bebek dedikleri en genç be en yakışlıklıları. Kevin’in kumar sorunu var ve jimmy bir kazada sakat kalmış ve belki bu yüzden içlerinden en sorunlu olanları. Bir de jenny (olivia wilde) isimli hep kardeşlerle birlikte takılan bir kız var. O, dolandırıcılık yüzünden ortadan kaybolan bir öğretmenle evli, ama dizi boyunca tommy ile aralarındaki elektriği görmemek mümkün değil.

Kevin’in kumarda para kaybetmesi ile ailenin başından geçecek olaylar zinciri başlıyor. Önce jimmy paranın yerine geçmesi için gömlek dolu bir kamyonet çalıyor. Polis bu olayın üzerindeyken, tommy onları durumdan vazgeçiremiyor ve olaya dahil oluyor. Ancak gömleklerin de çalıntı kamyondan çalınması ile olaylar iyice karışıyor. Bu arada zaten sinirli olan jimmy’nin karşısına o gömlekleri giymiş insanların çıkması pek eğlenceliydi. Gömleklerden iş çıkmayınca kevin, jimmy ve sean biraz daha süre istemek için gittikleri tefeciyi kaçırıveriyorlar. Oysa tefecinin amcası olan italyan patron sal minetta yaşadıkları bölgenin koruyucusu. Rehine krizi aşılmaya çalışırken olaylar sal minetta ve adamlarının donnelly kardeşler tarafından öldürülmesi ile sonlanır.

Pilot boyunca anlatılan bu hikaye aslında kardeşlerin nasıl olup da bir bölgenin sahibi olduklarının hikayesi.Pilotu bir saatlik bir film gibi izliyoruz. Daha ön planda olan tommy’nin bir yandan dürüstlüğünü korumaya bir yandan da ne yaparlarsa yapsınlar kardeşlerini, hayatı ve onuru pahasına koruması izliyoruz.

Oyuncular pek tanıdık isimler değil ama her biri karakterlerin tanımına uygun. Dizinin 3. bölümü olarak çekilen bölüm çok fazla şiddet içerdiği için sadece online yayınlandı. Resmi sitelerinde bu bölümü 10 nisan’a kadar izlemek mümkün. Reytinglerde inanılmaz bir başarı kazanmadı. Şimdilik nbc diziyi yayınlamak niyetinde görünüyor. Dizi heroes sonrası pazartesileri nbc’de.