harry dresden

harry dresden

buffy ve angel serilerinin ardından pek görünmemişlerdi. vampirler, ruhlar, kurt adamlar, canavarlar, büyücüler, periler ve tüm doğa üstü olaylar dizi dünyasına geri döndü. sci fi kanalının dizisi, the dresden files elbette sadece vampir dizisi değil. hatta polis bile bu sefer tüm bu varlıkların peşinde…
ilk bölüm küçük bir çocuğun, bir büyücü ilanını görüp, harry dresden’e gelmesi ve onu rahatsız eden canavarlar için harry’den yardım istemesi ile başlıyor. harry dresden chicago’da tanınan bir büyücü. en yakınında bir ruh var harry’nin. nasıl ele geçirdiğini bilmediğimiz, ama amcasından çaldığını bildiğimiz lanetlenmiş ruh bob. ikisi birlikte karanlık bir dairede yaşıyorlar.

bob

bob

ilk bölüm boyunca gördüğümüz geçmişe dönüşlerde, harry’nin (tıpkı harry potter’a benzemiş bu halleri) çocuklukta, güçleri henüz tam ortaya çıkmamışken, annesinin ölümüne ve babasının bu özel çocuğu dünyadan korumak için çabalayışa tanık oluyoruz. harry’nin babası tam bir kaybeden. boş salonlarda sihirbazlık gösterileri yapan bir adam. harry işine karışıp gerçek sihir kullandığında ise çok kızıyor. bir de amca karakteri var. ilk bölümden anladığımız onun kötü olduğu ve küçükken harry’yi yanına çekmeye çalıştığı. sonra olan bir olayda amcanın öldüğü, hayalet bob’un harry’ye kaldığı…

the dresden files aslında amerika’da çok satanlar listesinden bir kitap . yazarının jim butcher olduğu seri 9 kitaptan oluşuyor. dizi ilk kitap olan storm front’dan uyarlanmıştı. kitap serisinin geliştirilmekte olan bir frp oyunu bile var.

dizinin yapımcısı ise pek ünlü yıldız nicolas cage. biraz da diğer kadrodan bahsetmek gerekirse, başrolde-harry dresden rolünde paul blackthorne var. kendisini 24 dizisinin 3. sezonundan stephen saunders olarak hatırlayan olabilir. daha sonra her bölümde göreceğimizi düşündüğüm karakterler , hayalet bob rolünde terrence mann, teğmen murphy rolünde valerie cruz, harry’nin geçmişinde gördüğümüz baba rolünde jonathan higgins ve harry’nin çocukluğu olarak da matthew knight var. yönetmen koltuğunda ise david carson var. son zamanlarda smallville’den bir kaç bölüm ve daha öncelerde northern explosure ve star trek: the next generation yönetmişliği var.

tam kadro

tam kadro

21 ocak’da yayınlanan dizinin ilk bölümü, gelecek vaad ediyor diyebilirim. insan hemen ikinci bölümü izlemek istiyor, çünkü harry’nin geçmişi hala bir muamma. pilot bölümde, harry’ye gelen küçük çocuğun problemleri çözülüyor; bu arada bir polis davası da kapanmış oluyor. her bölüm böyle bir vakanın çözüleceği kesin.
bu türün sevenleri kesinlikle bir göz gezdirsin, belki de başarılı olur.