The CW’nun önümüzdeki sezon 7 Ekim’de yayınlayacağı ve geçtiğimiz günlerde -beklediğimizden bayaağı bir erken- ortamlara düşen The Flash dizisinin pilot bölümüne bakmaya fırsat bulduysanız, üstüne bir de çizgi roman dünyasına aşinayım diyorsanız veya meraklıysanız aşağıda yer alan maddeleri okumak hoşunuza gidebilir.

Tabii not düşmekte fayda var: Bu maddelerin hiçbir anlamı olmayabilir. Sadece seyirciyi moda sokmak, biraz heyecanlandırmak için konulmuş küçük sürprizler olabilir. Belki de gelecek sezonlarda yer alacak bazı olayların erken habercisi olup, hassas bünyeler için spoiler (ispiyon) içeriyor da olabilir. Burada çekilecek çizgiyi siz okuyuculara bırakıyorum. (Pilot bölümü izlemeden yazıyı okumanız tabii ki tavsiye edilmez. Alacağınız zevki azaltabilir.)

Ben çizgi romanlarla ve Flash karakteriyle alakası olmayan bir kişi olarak okuduğumda ilerisi için heyecanlandım. Sürprizi bozacak düzeyden çok, heyecanlandıracak düzeyde tutmuşlar bu minik yumurtaları.

Öncesinde kısaca diziden bahsedersek… (şurada bu dizinin de dahil olduğu sezonun yenilerine dair bilgiler bulabilirsiniz)

İlk defa Arrow dizisinin 2. sezonunda tanıştığımız ve 2 bölüm bizimle olan Barry Allen karakterinin Flash dönüşümüyle başlıyor hikayemiz. Barry daha çocukken annesi bilinmeyen bir güç tarafından öldürülmüş ve babası bu cinayet yüzünden hüküm giymiştir. Çocukluk arkadaşı Iris’in babası Dedektif Joe West tarafından yetiştirilmiş olan Barry, şimdi Central City CSI’da (Olay Yeri İnceleme) adli tıpçı olarak çalışmaktadır.

STAR Lab tarafından üretilen ve şehirde büyük beklentiler yaratan “parçacık hızlandırıcı”nın infilak etmesi sonucu yıldırım çarparak komaya giren Barry, 9 ay sonra komadan uyanır. Zamanla kendisinde bir gariplik olduğunu fark eder. Artık çok hızlı hareket edebilme yeteneğine sahiptir. Bu yeteneğini bir yandan kötülere karşı kullanacakken, bir yandan kendi geçmişini çözmeye çalışacaktır.

Yararlanılan Kaynaklar

moviepilot.com

denofgreek.us

scifinow.co.uk

comicbook.com

Bu yazılar dışında DC Wikia’dan da karakterler üzerinden yardım aldım. Yalnız çizgi roman evreni ne kadar karışıkmış. Kahramanlar arası ilişkileri zaman sıralarını anlayana kadar imanım gevredi. Bir ara yazmaya başladığıma pişman bile oldum. Yine de azmettim, bitirdim. Böyle bir yazının Arrow versiyonunu zevkle okurdum sanırım.

Neyse özetlersem, keyif alarak hazırladığım, Flash dizisine daha derin bir bakış açısı kazandıran bir yazı oldu benim için. Bu araştırmalar sayesinde daha çok zevk alarak izleyeceğime inanıyorum. Umarım siz de keyif alırsınız.

İşte o minik sürprizlerden bir kısmı:

1) S.T.A.R. Labs

Bu şirketin Flash dizisinde büyük yeri olsa da sadece bu diziye özel bir şirket olmadığını söyleyebiliriz. DC evreninde birçok süper kahramanın şehrinde bu şirketin bir ayağına rastlamak mümkün. Batman‘in Gotham‘ında, Superman‘in Metropolis‘inde, Shazam‘ın Fawcett’inde. Cyborg’un ailesi bu şirketin çalışanlarından ve Cyborg’un vücudundaki robot parçalar bu şirketin laboratuvarlarında üretildi.

2) Weather Wizard

Sezonun ilk kötüsüyle başlıyoruz. Clyde Mardon, burada nam-ı diğer Weather Wizard. Çizgi romanlarda Mark Mardon‘muş aslında bu karakter ve Clyde da onun kardeşiymiş. Burada direkt kendisi, Barry’yi çarpan yıldırımla çarpılan  karakterimiz. Bu karakterle beraber doğaüstü yıldırımdan etkilenmiş olan daha bir sürü meta-insanla karşılaşabileceğimizi anlıyoruz. Üstte gördüğünüz üzere kendisi bayaa kostümlü falan bir Flash düşmanı. Ama dizide hikayesi biraz çabuk sona erdi görünüyor. Kendisini ilk ve son kez mi gördük, yoksa onu yeşil yeşil Flash’a kafa tutarken tekrar izleyebilecek miyiz zaman gösterecek. Belki de kendisini son görüşümüzdür ama ağabeyi Mark Mardon’u esas Weather Wizard olarak görürüz, belli mi olur? Olasılıklar, olasılıklar…

3) Arrow

Zaten bir Arrow uzantısı olduğunu düşünürsek pek sürpriz olmadı. Komaya girmeden hemen önce Arrow’u ve gerçek kimliğini öğrendiğini de düşünürsek böyle bir süper güçle danışacağı ilk kişinin Arrow, nam-ı diğer Oliver Queen olmasına şaşmamalı. İkiliyi daha fazla beraber görme şansımız olacak mı, yoksa bu sahne Arrow’un Flash’ın isim babası olduğunu da öğrendiğimiz güzel bir sahne olmaktan ibaret mi olacak göreceğiz.

4) Profesör Zoom

Annesinin öldürüldüğü sırada bir flaş şeklinde görebildiğimiz bu sarı görüntünün Profesör Zoom (2. Revers Flash) karakterine ait olma ihtimali sanırım kendisini tanıyanları heyecanlandırmıştır. Barry’nin süper güçlerini kazanmasıyla geçmişi kurcalama isteği artmış görünüyor. Annesinin ölümüne ve neden olan kişiye bir şekilde döneceğimize inanırsak, belki bu karakteri de tekrar görebiliriz.

Burada küçük bir not düşmek istiyorum: Revers Flash, Anti Flash gibi bir şey. Birden fazlalar. Nesil gibi düşünebiliriz. Birden fazla Flash olduğu gibi, Flash düşmanlarından bazıları da kendilerini Revers Flash olarak tanıtmış.

5) Grodd’un kafesi

Şimdi tür değiştiriyoruz. Bu parçalanmış parmaklıklar bir insan için olmayabilir. Bizim yıldırım süper zeki, süper güçlü bir Flash düşmanı yaratmış olabilir. Kendisi bir goril, Gorilla Grood. Gorilla City sakini. =) Planların istenildiği gibi gitmemesinin nedeni bu goril olabilir mi? Parçacık hızlandırıcıyı zindanından kaçarak patlatıp oluşan yıldırımdan kendisi de etkilenmiş olabilir mi? Bunu öğrenmek için de sabırla beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

6) Ferris Air

STAR Lab’ın Barry’nin sınırlarını görmek için kullandığı Ferris Air test alanı, Ferris Aircraft şirketine ait. Bu şirket çalışanlarından biri de Martin Jordan. Hal Jordan’ın nam-ı diğer Green Lantern‘in babası. Ki Green Lantern’in kendisinin de şirket adına çalışmışlığı olduğunu bildiğimizden, kendisini dizide görmememiz için bir neden yok. Geçtiğimiz yıllarda Ryan Reynolds‘lı filmini izlemiştik. Bir uzantı diziye daha gider mi bu iş belli olmaz. Ama umuyoruz ki dizide görürüz Green Lantern’i.

7) Wayne Tech & Queen Inc Birleşmesi

Tarihler 25 Nisan 2024’ü gösterdiğinde iki büyük şirketin birleşmesine kadeh kaldırıyor olur muyuz, yoksa o zamana Arrow tarih mi olur bilemeyiz. Ama gelecekten bu gazetenin bildirdiğine göre Bruce Wayne (Batman) ve Oliver Queen (Arrow) ortak oluyor. 3. sezonuna başlayacağımız Arrow’da 13. sezona gelirsek neler olup bitiyor göreceğiz. Hedef 2024… 10 sene sonra Flash’ın Büyük Kriz zamanı ortadan kaybolacağını da görmezden gelmeyelim.

8) Gambi Cleaners

Gambi Cleaners adlı kıyafet temizleyicisine ait bir araba görüyoruz bölümün minik bir kısmında. Çoğumuzun belki dikkatini bile çekmemiştir. Ancak marka ismi Paul Gambi adlı Flash düşmanı bir karaktere referans olabilir. Suç Terzisi (Crime Tailor) olarak bilinen bu kötümüz  Flash’ın diğer düşmanlarına özel diktiği kıyafetleriyle meşhur. DC evreninde Gambi isimli iki terzi olduğunu da belirtelim. Diğeri ise Superman’in şehri Metropolis’te. Bu terzi de diğer bir süperkahraman olan Black Lightening‘e olan desteğiyle bilinir. Dizimizle alakalı çıkacağını sanmam. Ama kötülerin terzisinden Central City’de güzel bir şeyler çıkabilir.

9) Keystone City

Central City’mizin komşusu olan Keystone City, Jay Garrick’in, nam-ı diğer Golden Age Flash karakterinin ve Wally West’in, nam-ı diğer Post Crisis Flash karakterinin de yaşadığı şehir. Jay Garrick evrenin ilk Flash’ı olarak bilinir. Wally West ise, 2. Flash Barry’nin büyük kriz zamanı ortadan kaybolmasıyla yeni Flash olarak ortaya çıkacak gibi görünüyor. Yani kendisi 3. Flash. Tabii bunu ismine bakarak tahmin ediyoruz. Muhtemelen daha erkenden kendisini sıradan bir karakter olarak tanıma fırsatımız olur. Büyük krizin 2024’te çıkacağı doğruysa önümüzde 3. Flash için uzun bir zaman olacak. Soyadının West olduğunu, yani kendisinin Iris West’le akraba olabilitesini fark etmişsinizdir.

DC 52’ye de gönderme yapan Channel 52 kanalında yayınlanan haberde şehirde açıklanamayan ölümlerin baş gösterdiğinden bahsediliyor. Bu ölümleri yaşanan yıldırıma ve sonrasında ortaya çıkan meta-insanlara bağlamak mümkün.

Sahneler arası geçişlerde karşımıza çıkan aşağıdaki köprü de Keystone ve Central’i birbirine bağlayan köprü olabilir. İlerleyen sezonlarda yukarıda lafı geçen diğer Flashlarla da tanışırız belki kim bilir.

Baş karakterlerden devam edersek…

1) Iris West

Iris West çizgi romanlarda Barry Allen’in eşi ve 3. Flash Wally’nin teyzesi/halası olarak geçer. İlk bölümden Barry’ye kendine bir kız arkadaş bulmalısın demesi manidar oldu. Zamanında Daily Planet’te çalışmışlığı var çizgi romana göre. 3. Revers Flash’la karmaşık bir nefret ilişkisi bulunmaktadır. 3. Revers Flash’ın (Zoom/Hunter Zolomon) olabileceği karaktere yönelik fikirler doğru ise bu karmaşanın içeriği hakkında kafamızda birkaç fikir oluşmadı değil.

2) Cisco Ramon ve Caitlin Snow

Cisco Ramon ve Caitlin Snow karakterlerini ilk bölümden görebildiğimiz kadarıyla Arrow’un yardımcıları John Diggle/Felicity Smoak ikilisi olarak düşünebiliriz. Her süper kahramanın güvenilir yardımcılara ihtiyacı vardır en nihayetinde. Tabii bu yardımcıların ekstra birkaç özelliği olabilir. Çizgi romanlarda ikisi de meta-insan olarak geçiyor. Arrow’un tanıdığı herkes nasıl birer birer kostümlü kahraman olabildiyse, burada da olmaması için bir neden yok. Ramon Vibe adlı titreşim gücü olan bir süper kahramanken, Snow için işler bu kadar temiz ilerlemeyebilir. Kendisi çizgi romanlarda gücünü kontrol edemeyen ve düşmanlar safına geçen ve buzu kontrol edebilen Killer Frost olarak karşımıza çıkıyor. (2. Elsa vakası mı yoksa!?) Snow’u şimdilik Flash’ın destekçisi olarak kabul edersek, bu olası değişimi izlemek keyif verici olacak.

3) Dedektif Eddie Thawne

İşte geldik en olası 3. Revers Flash karakterine. Çizgi romanlarda adı Eobard Thawne olarak geçse de benzerlik kafa karıştırıcı. Şimdiki haline bakılırsa ya o noktaya henüz ulaşmadı ya da aptalı oynuyor. Ama daha gelir gelmez, Iris’i kaptı. Meta-insan profilcisi olarak polisle çalışan bu karakter, Hunter Zolomon/Zoom karakteri olarak çizgi romanlarda karşımıza çıkıyor. Gorilla Grood ile de bir geçmişi var. Iris’e karşı duyguları olduğundan dizide de potansiyel bir Revers Flash olarak görebiliriz kendisini.

Kısacası ilk bölüm itibariyle durum bu. Bakalım ne kadarlık kısmı doğru çıkacak, ne kadarlık kısmı çizgi romancıların geniş hayal gücünün bir ürünü. Tabii uzun süreler yayınlanması planlanan bir dizide üstteki maddeler için sabırla beklememiz gerekebilir. Gerçek olmasa bile bu tarz göndermeleri izlemek her daim keyif verici.

İlk bölüm erken düşmüş olsa da resmi olarak dizinin 7 Ekim’de başlayacağını tekrardan hatırlatıyor, geniş tanıtım filmini de aşağıya ekleyerek yazımı sonlandırıyorum.