Showtime kanalının dönem dizisi The Good Lord Bird 4 Ekim 2020 tarihinde izleyiciyle buluştu. Tarih ve savaş draması türünde olan The Good Lord Bird, yazar James McBride‘ın aynı isimli romanından uyarlandı.

Mini dizi olan The Good Lord Bird’ün sezonu 7 bölümden oluşuyor.  Bölümlerin süreleri 45 – 56 dakika aralığında ilerliyor. Diziyi uyarlayan isimler arasında Ethan Hawke ve Mark Richard bulunuyor. Ayrıca dizinin yapımcıları arasında Jason Blum ismi öne çıkıyor.

Konusu:

Dizi 1858 yılında Kansas bölgesinde başlıyor ve Amerikan İç Savaşı‘na giden süreçte din adamı John Brown‘ın şiddet ile köleliği kaldırma mücadelesini anlatıyor. John Brown Kansas’ta bir köle olan Henry Shackleford’ı serbest bırakıyor ve kendi özel ordusu ile onu korumaya karar veriyor. Fakat basit bir yanlış anlaşılma sonucu Brown, Henry’yi kız çocuğu zannediyor ve ona Little Onion olarak seslenmeye başlıyor. 12 yaşında olan Little Onion, Brown’ın bölgede başlattığı çatışmalara katılmamak için kız olduğu yalanını sürdürmeye karar veriyor. Dizi bu ikilinin yaşadığı maceralara odaklanıyor.

Kitap büyük ölçüde John Brown’ın gerçek hayatından kesitlere dayanırken Little Onion kurmaca bir karakter olarak yer alıyor. Kitapta olduğu gibi dizide de hikaye Little Onion’ın bakış açısı ile anlatılıyor.

John Brown (Ethan Hawke): Fazlasıyla sıra dışı bir kişiliğe sahip olan din adamı John Brown 56 yaşında büyük bir değişim geçirerek kölelik ile mücadelede yeni bir sayfa açmıştır. Köleliğe ölüm darbesini vurmak için Tanrı tarafından görevlendirildiğini öne sürmüştür. Köleliğin sürmesini sağlayan beyazlara karşı en acımasız şekilde karşılık verilmesini savunmuştur. Yaratmış olduğu kaos ortamı Amerikan İç Savaşı’nın fitilini ateşleyen olaylardan biri olmuştur. 4 kez Oscar adayı olan oyuncuyu Before Sunrise ile başlayan film üçlemesiyle ve Training Day gibi ünlü filmleri ile tanıyoruz. Kendisi aynı zamanda dizinin senaristi ve yapımcıları arasında bulunuyor.

Henry Shackleford/Little Onion (Joshua Caleb Johnson): Kız çocuğu numarası yaparak John Brown’ın getirdiği tehlikelerden kurtulmaya çalışan Onion bu süreçte kendini tanımaya başlamıştır. Etrafındaki kölelere farklı bir bakış açısıyla bakmaya başlamıştır. John Brown’ı bir deli olarak görürken onunla zaman geçirmeye başladıkça aralarındaki bağ güçlenmeye başlamıştır. Dizi, oyuncunun ilk önemli başrolü. Snowfall dizisinde de rolü mevcut.

Dizinin kadrosunda ayrıca Daveed Diggs, Ellar Coltrane, Beau Knapp ve Maya Hawke gibi isimler yer alıyor.

The Good Lord Bird’ün başarılı bir dönem dizisi olduğunu düşünüyorum. Anlatım olarak mizah anlayışını zaman zaman kullanmaları dizinin artılarından biri. İlk 5 bölümü izlemiş biri olarak tek eleştirim 7 bölümün dizi için biraz fazla olması, temponun zaman zaman düştüğünü söylemem lazım. 6 bölüm dizi için daha uygun olabilirdi. Yine de diziyle ilgili eleştirmen yorumları beklediğimden iyi geldi.

John Brown’ın hayatı birçok yönden ilginç bir hikaye. Hayatının keskin bir şekilde nasıl değiştiği ve Amerikan İç Savaşı’na olan etkisi göz önüne alındığında Ethan Hawke’ın projeye bu derece bağlanması sürpriz değil. Ethan Hawke’ın John Brown rolünde muazzam bir performans sergilediğini söylemem lazım. Benim gibi Ethan Hawke hayranı iseniz diziyi kaçırmamanızı tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.