İptal kararı vermeden önce yayınladığı Blue Mountain State ile adını daha çok duyduğumuz, pek göz önünde olmayan kablolu kanallardan Spike TV, 2007 yılında toplamda 8 bölüm süren bir mini diziyle karşımıza çıkmıştı. Yayınlandığı dönemin ilgi çekici mini dizilerinden olan, ülkemizde de ATV tarafından yayınlanan The Kill Point nasıl bir dizidir derseniz, buyurun yazının devamına.

The Kill Point, aslında filmlerde daha çok karşımıza çıkan ama dizilerde de eksik olmayan bir konu üzerine kurulmuş bir yapım: Banka hırsızlığı. Ancak çoğunlukla üstüne eğilen tarafın aksine, dizi bankayı soyma planları yapma ya da soyma girişimi üzerine değil. Giriş kısmına pek de uzatmadan dizinin konusuna geçecek olursak…

Irak’ta ve Afganistan’da savaş sırasında görev almış bir grup asker, Pittsburg şehrinde bir bankayı soymaya teşebbüs eder. Grubun yaptığı plan, dışarıdan bakıldığında neredeyse kusursuzdur. Uygun zaman kollanmış, dışarıda araç hazırlanmış, görev paylaşımı yapılmış ve sağlam bir hareket planı da tasarlanmıştır. Grup içeriye girer, güvenlik dahil herkesi etkisiz hale getirir ve hızlı bir şekilde paraları toplar. Ardından da sıradan ve sakin bir şekilde bankayı terk eder. Ancak, planın geri kalanı sekteye uğrar ve işler işte tam da bu noktada karışır.Bankanın içinde ve dışında hesapta olmayan ve karışıklık yaratan faktörler nedeniyle, 5 kişilik grup araçla uzaklaşma fırsatını bulamaz ve bankaya geri girerler. (1. bölümün ilk 10 dakikası). O andan itibaren de her şey, soygundan ziyade, bir rehine alma olayına ve bir polis arabulucusunun önderliğindeki ekiple soyguncular arasındaki kedi-fare oyununa dönüşüverir. İki tarafın da kazanmak için her şeyi yapabileceği türden hem de…

Konudan sonra dizinin karakter bazlı kadrosuna devam edeyim. Mini dizi, hırsız-rehine-polisten oluşan yapısı nedeniyle epey kalabalık bir kadroya sahip. Bu nedenle, ben de yazıda, dizide önemli olduğunu düşündüğüm kısma yer vermeyi uygun gördüm.

Mr. Wolf – Çavuş Jake Mendez: Grubun lideri ve soygun planının kurucusu olan Çavuş, rehine operasyonunun da yöneticisi. Polisle iletişimde, grupta birlikte ve rehinelerle mücadelede etkin bir rol alan Mendez, bankadan sorunsuz çıkmak için sınırları zorlamaya, herkesi kullanmaya da kararlı biri. Karakteri, zengin bir kariyeri ve kadro içinde tanınırlığı yüksek isimlerden olan John Leguizamo canlandırıyor.

Mr. Rabbit – Onbaşı Henry Roman: Ekibin Mr. Wolf’a bağlı, en dengesiz ve şiddete eğilimli ismi olan Mr. Rabbit, Irak’ta olanları da tam olarak atlatamamış biri. Karakteri, bu sezon iptal olan ABC yapımı Pan Am‘de izlediğimiz Jeremy Davidson canlandırıyor.

Mr. Pig – Albert Roman: Mr. Rabbit’in kardeşi olan ve savaştan önce tamircilikle uğraşan Roman, rehin alma olayı boyunca ekibin başını yaptıklarıyla en ağrıtan ve rehinelerle “ilgilenmeyi” en çok seven ekip üyesi. Karakteri, The Gates ve Prison Break‘te seyretmişliğimiz bulunan Frank Grillo canlandırıyor.

Başkomiser Horst Cali: Rehine operasyonunu polis adına yürüten, yürüttüğü rehine anlaşmalarında kimsenin ölmediği türden bir başarıya sahip olan Cali, evli ve hamile bir eşi var. Bunun yanında Mr. Wolf ile arasındaki güç savaşını sorunsuz ve kayıpsız bitirebilmek için Wolf kadar sınırları zorlamayı göze alan birisi. Karakteri, kadrodaki bir diğer tanınmışlığı fazla oyuncu Donnie Wahlberg yapıyor.

Komiser Connie Reubens: Mr. Wolf gibi asker olup Afganistan’da görev almışlığı bulunan Connie, Cali’yle güvene dayalığı bir ilişkisi bulunan ve yaptıklarında onu destekleyen biri. Karakteri, bolca konuk oyunculuk yapmış siyahi oyuncu Michael Hyatt canlandırıyor.

Alan Beck: Pittsburg’un en zenginlerinden biri olan Alan, bankanın içinde olan en değerli varlığını sorunsuz kurtarmak adına oyunu kuralına göre oynayan ve iki taraf arasındaki mücalede kilit rol oynayan isimlerden biri. Karakteri, birçok kişinin Testere serisinden tanıdığı Tobin Bell canlandırıyor.

Ashley Beck: Bir arkadaşıyla bankadayken rehine durumuna düşen Ashley, Alan Beck’in kızı ve rehinelerin en değerlisi. Bunun yanında, rehineliği süresince pek rahat durmayan ve her şeyin daha da karışmasında payı büyük olan biri. Karakteri, ön plandaki kadroya oranla daha sade bir kariyeri olan Christine Evangelista canlandırıyor.

Chloe: Yakın zamanda hayatı karmaşaya uğramış biri olan Chloe, rehineler içinde en sakin ve durumundan şikayetçi olmayan kişilerden biri. Hatta, neredeyse memnun bile olduğunu bile söylenebilir. Peki, neden? İşte bu sorunun cevabı, diziyle ilgili sıkı ispiyon olabilecek durumlardan birisi. Karakteri, As the World Turns‘teki yüzlerce bölümlük rolüyle bilinen Jennifer Ferrin canlandırıyor.

The Kill Point, 8 bölüm boyunca rehine-soyguncu ve soyguncu-polis arasındaki ilişkiler yumağının yanında savaşın yüzünü ve görevli askerlerin döndükten sonraki gerçek hayata uyum sorunlarını da gözler önüne seren bir dizi. Hatta öyle ki Stokholm Sendromu olarak bilinen kavram bile bu dizide yer alan durumlardan biri. Oyunculuklarıyla ve bölümler boyunca sağlam ilerleyen senaryosuyla kendini izletmeyi beceren bir yapım. Sonuçta mini dizi, türü seven herkese kesinlikle tavsiye edilir.Bitirmeden önce, diziyle ilgili isteyenler yarım dakikalık bu videoya da bakabilirler. İzleyenlere ve izleyeceklere iyi seyirler.