BBC One ekranlarında 2011 yazında ilk sezonunu tamamlayan Case Histories, 2. sezonuyla bu sene içerisinden geri dönecek. Bir nevi yeni sezona ısındırma çalışması olarak düşünülebilecek tanıtım yazısını merak edenleri, yazının devamına alalım.

Dizi, Kate Atkinson‘ın aynı karakter üzerine yazdığı 3 kitabından oluşturulmuş bir polisiye yapımı. İçinde komedi unsurunu da iyi bir ölçüde barındıran Case Histories, One Good Turn ve When Will There Be Good News adlı kitaplardan uyarlandı. Her bir kitap, Case Histories‘in 2 bölümünü oluşturdu. Aynı zamanda bölümler, “Kısım 1” ve “Kısım 2” olmak üzere, kitaplarla aynı ismi taşıyorlar.

Çekimleri Edinburgh‘te gerçekleştirilen Case Histories, özel dedektif Jackson Brodie’nin etrafında gelişiyor. Karakterimizin maceraları 2 bölümde bir değişiyor. Atıldığı maceraların yanı sıra, bir yandan da dedektifimizin özel hayatına şahit oluyoruz. Gerek ailesiyle olan ilişkisi, gerekse travmatik geçmişi, dizinin önemli bir kısmını oluşturuyor.

İlk bölümden ispiyon vererek, oyunculardan da bahsedip karakterler üzerinden konuyu açarsak…

Jackson Brodie: 
Ana karakterimiz olan özel dedektifimiz, eskiden asker ve polis memuru olarak görev yapmış. Artık, işler eskisi gibi yürümediği için bazı zamanlar para adına kayıp kedileri bile arama girişiminde bulunuyor. Karakterimizin travmatik bir şekilde geçirdiği çocukluğu, sık sık karşısına çıkıyor.Jackson Brodie olarak, başarılı oyuncu Jason Isaacs‘i görüyoruz. Aktörümüzü, Harry Potter‘daki Lucius Malfoy karakterinin yanında, Brotherhood‘dan ve Awake‘ten de tanıyor olabilirsiniz.

Louise Munroe: 
Jackson’ın eski iş arkadaşı olan Louise, hala polis merkezinde çalışıyor. İşini bıraktığından beri Brodie’yle iletişimini koparmayan tek polis olan karakterimiz, yapmaması gerektiği halde çoğu zaman dedeftifimizle bilgi paylaşımında bulunuyor.Louise Munroe‘yu, Amanda Abbington canlandırıyor. Oyuncumuzu bir sürü İngiliz dizisinden tanıyor olabilirsiniz.

Deborah Arnold: 
Jackson’ın asistanı olan Deborah, dizinin en eğlenceli karakteri. Jackson’a sürekli para kazanması gerektiğini hatırlatıyor. İşinden pek memnun olmayan Deborah, üniversitede sanat tarihi okumuş.Deborah Arnold‘ı, Zawe Ashton canlandırıyor. Kendisi, Fresh Meat‘teki harbi kızımız Vod idi.

Josie Brodie: 
Josie, Jackson’ın eski eşi. Boşanmalarının üzerinden 1 yıl geçmiş olsa da küçük kızlarından dolayı, sürekli iletişim halindeler. Bu iletişim durumu, karakterimiz tarafından gayet mesafeli bir şekilde devam ettiriliyor.Josie Brodie‘yi, Kirsty Mitchell canlandırıyor. Oyuncumuzu, bir çok İngiliz dizisinden ve filminden tanıyor olabilirsiniz.

Marlee Brodie: 
Jackson’ın biricik kızı olan Marlee, annesiyle birlikte yaşıyor. Tam bir “babasının kızı” olan karakter, babasıyla birlikte vakit geçirmeye bayılıyor.Marlee Brodie‘yi, Millie Innes canlandırıyor. Küçük oyuncumuzu, Dani’s House‘daki konukluğundan ve David Tennant‘ın başrolünü oynadığı Single Father adlı mini diziden tanıyor olabilirsiniz.

Dizi, şimdiye kadar 2 ödüle aday gösterildi ve 2’sini de evine götürdü.
Bunlardan ilki, İngiltere’nin en önemli ödülü sayılan BAFTA‘nın İskoçya ayağında gerçekleşti. Case Histories burada 2011 senesinin en iyi drama dizisi seçildi.İkincisinde ise, ödül bu sefer farklı bir kıtadan geldi. Zira dizi, 2011 Ekim’inde Amerikan PBS kanalında Amerikalılarla buluşmuştu. Los Angeles’ta yapılan Satellite Ödülleri, Jason Isaacs‘e, mini dizi (İkinci sezonu gelecekse, neden mini dizi diye sormayın. İngiliz dizilerinde böyle şeylere rastlanabiliyor =)) veya televizyon filmi dalındaki en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırdı.

İkinci sezonu 4 bölümden oluşacak olan Case Histories‘i, genellikle polisiye kaldırmayan bir bünyeye sahip olduğum halde severek takip ettim. Güzel bir kurgu ve oyunculuk eşliğinde ara ara komik bir dizi seyretmek isteyenlere Case Histories‘i kesinlikle tavsiye ediyorum.
Şans verecek olanlara şimdiden iyi seyirler!
Tanıtım Filmi:

Kitapların yazarı Kate Atkinson ve dizinin başrol oyuncusu Jason Isaacs ile birlikte dizi üzerine 8 küsür dakikalık bir konuşma: