criminal justice

criminal justice

aslında pek tarzım değildir cinayetler, mahkemeler, mahkeme duvarı gibi yüzler, adalet gösterileri, avukattır, polistir vs. nitekim polisiye diziler. fakat bazen oyuncular, bazen yönetmen ya da senarist hatırına izlerim. işte, criminal justice de onlardan biri olmuştur. başrol oyuncusu hatırına izleyip çok sevdiğim ve paylaşmak istediğim bir yapımdır. dizide ana karakter olan ben coulter‘e can veren oyuncu (eğer sinemayla az da olsa alakanız varsa) patrick süskind‘in kitabından sinemaya uyarlanan perfume: the story of a murderer filminin yıldızı ben whishaw‘dan başkası değil. aşırı masum ve tatlı görünen bir görünüşü olduğu için bu role inanılmaz oturmuş olan wishaw dizinin 5 bölümden ibaret ilk sezonunda yer aldı. ikinci sezonda dizi farklı hikayeye yer verdiği için oyuncular da başkaydı.

konu;
criminal justice [cezai adalet] isminden de anlaşılacağı üzere cinayetle başlayan bir hikayenin çözülmesini konu alıyor. ben coulter kendi halinde bir delikanlıdır. tanışıtığı bir kızla birlikte olduğu gecenin sabahı uyandığında yanındaki kızı kanlar içinde bulur. öldürülmüştür. kızın kanı ben’in her yerine bulaşmıştır. içkili ve uyuşturuculu geçen dün geceye dair hiçbir şey hatırlamayan ben, tek zanlıdır. aksine delil bulunmadığı için de hapse atılır. ve hikaye böylece başlar.

bundan sonra ben’in içerideyken karşılaştığı zorlukları (dile getirmeye bile yürek isteyen olaylar) ve onlarla baş etmeye çalışmasını, bir yandan da hapisten çıkmak için mahkeme sürecini ve bu süreçte başına gelen/getirilen olayları izliyoruz. hapishane durumları klişe, ama klişenin güzel anlatımı. mahkemedeki vaziyet ve dialoglar bunun çok üzerinde. cinayet gecesine dair hiçbir şey hatırlamadığı için, ben’e tayin edilen avukatlar farklı bir savunma yolu denemeye karar veriyorlar. işte o andan sonra olanlar da oluyor. çünkü ben, içeriden çıkmak için yalan söylemeye de mahkumdur.ben whishaw en az perfume‘daki kadar güzel bir oyunculuk sergiliyor.

dizinin 2. sezonunda ise hikaye rahatsız bir ev kadını etrafında cereyan ediyor ki onun olayı da kocasını bıçaklanmış halde yatakta yanında bulması.dizinin ilk sezonunu otto bathurst ve luke watson yönetirken, 2. sezon yönetmen koltuğunda yann demange ve marc jobst oturmuştu.

ödüller;
2008 yapımı criminal justice‘in ilk sezonu british academy television awards‘dan “en iyi dizi” ve “en iyi yazar” ödüllerini alırken, royal television society awards‘tan da 3 ödüle layık görülmüştü.

Dizi, international emmy awards‘dan da ben whishaw‘a “en iyi erkek oyuncu” ödülü kazandırmıştır.bbc one‘ın her iki sezonu da 5’er bölümlük sinema tadında olan olan “criminal justice5,5 milyon izleyiciyle başladığı televizyon serüvenine ortalama 4,5 milyon izleyiciyle devam etti.video;

http://www.youtube.com/watch?v=KnvY1mx0R3c

keyifli seyirler…