The Listener

The Listener

The Listener yapımcılığını Christina Jennings‘in (ReGenesis) üstlendiği, Kanada yapımı bir dizi. 2008 yılında Amerikan NBC kanalı tarafından ısmarlanmış olan diziyle amerikalılar ve kanadalılar haziran’da tanışıyorlar. (Dizi, program ortakları tarafından Mart 2009’dan beri avrupa’da çeşitli ülkelerde yayınlandı.)

Bir ambulansın sağlık görevlisi olan genç Toby Logan, insanların düşüncelerini okuyabilmekte. Genelde bu yeteneğini kullanmamaktan, insanların ve arkadaşlarının özel hayatlarına girmemekten yana olan kahramanımız, müdahale ettiği araba kazasından, yangından kurtarılan kurbanların o sırada akıllarından geçene tanık olunca işler değişmekte. “Bu işte bir bit yeniği var, bu adam/kadın neden yalan söyledi şimdi?” diye başlayıp; bir onun, bir bunun akıllarındakileri okuya okuya ve bunu da çaktırmadan yapmaya çalışa çalışa mevzuyu çözmeye çalışıyor.

(soldan sağa) polis dedektif, adamımız, şoför, doktor

(soldan sağa) polis dedektif, adamımız, şoför, doktor

Ne ambulans şoförü takım arkadaşı Osman Bey’in, ne çalıştığı hastanede flört halinde olduğu doktor Fawcett’in, ne de çeşitli davalarda rastlaştığı polis memuresi Dedektif Marks’ın onun bu becerisinden hiç haberleri yok. Hatta kahramanımızın becerisi, dedektif hanımın gözünde kimi zaman “suçlu ya da yardakçı” durumuna düşmesine sebep oluyor. Bu yüzden, onlara farkettirmeden durumu kurtarmaya çalışması da diziye ayrı bir tat katıyor.

Toby Logan / Matt Parkman

Toby Logan / Matt Parkman

Hali hazırda, düşünce okuyan bir kahramanı varken (Heroes/Matt Parkman), NBC’nin bu diziye yeşil ışık yakmış olması hem sevindirici hem de iptal korkusu uyandırıyor. ;)Dizinin başrolünde Craig Olejnik var. Türk asıllı ambulans şoförü Osman Bey rolünü ise, yine Türk asıllı kanadalı komedyen Enis Esmer üstlenmiş. Kahramanımızın sırrını bilen tek kişi olan Dr. Ray Mercer’i de birçok diziden aşina olduğumuz Colm Feore canlandırıyor.Dizinin brezilya portekizcesi dilinde bir fan sitesi de var.İlk birkaç bölümü izlemiş biri olarak;* bir Türk’ü izlerken merak,* doğaüstü güçlerden “zihin okuma”yı seven biri olarak takdir,* direkt konuya giren bir dizi izlemekten dolayı mutluluk,* dedektiflik dizilerine merakımdan dolayı da memnuniyethisleriyle yoğrulduğumu ;) belirtmeden geçemeyeceğim. Bu özelliklerden biri ilginizi çektiyse, en azından pilot bölüme bir şans verin derim.