The Lost World, 1999-2002 yılları arasında yayınlanmış olan, bilim kurgu ile aksiyon-macera türlerini harmanlayan bir drama dizisi.

Dizi, Sir Arthur Conan Doyle‘un 1912 yılında kaleme aldığı aynı isimli ünlü romandan uyarlanmış.

Avustralya, Kanada ve ABD ortak yapımı olan dizi, her biri 22’şer bölümden oluşan 3 sezonun ardından iptal edilmiş.

KONU

Yirminci yüzyılın başlarında bir grup maceraperest gizem dolu bir yolculuğa çıkarlar. Kimi daha da zengin olmak ister, kimi kariyerinde ün sahibi olmak. Kimi tarih yazmak, kimi de sadece bu büyük maceranın bir parçası olmak. Yola çıkmadan önce birbirlerini tanımayan 5 kişilik ekibimiz girişi de çıkışı da hiç kolay olmayan, normal dünyadan çok farklı ve çok zor koşullar içeren, doğaüstü birçok yaratığı barındıran bu gizem dolu saklı dünyada orada tanıştıkları yeni yol arkadaşları Veronica ile beraber maceradan maceraya atılacaklar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Ekibin finansörü konumundaki zengin ve hırslı bir dul kadın olan ve bu seyahat sonrasında zenginliğini kat ve kat artırmayı amaçlayan, güzel, zeki, baştan çıkarıcı ve gözü kara gibi sıfatlarla tarif edilebilecek olan Marguerite Krux karakterine Rachel Blakely hayat veriyor.

*Seyahatin fikir babası ve ekibi toplayan adam konumundaki tarih yazmaya hevesli hayalperest bir bilim adamı olan Profesör George Challenger karakterini Peter McCauley canlandırıyor.

*Avcılık yetenekleri oldukça gelişmiş olan, ekibin en önemli kas gücü olan, cesur ve gözü kara, macerayı ve aksiyonu çok seven savaşçı ruhlu karakterimiz Lord John Roxton rolünde William Snow‘u izliyoruz.

*Yaşlı ve tecrübeli bir bilim adamı olan Profesör Arthur Summerlee karakterinde Michael Sinelnikoff karşımıza çıkıyor.

*Hevesli bir genç gazeteci olan ve bu gizemli dünyada başlarından geçen maceraları gerçek dünya ile paylaşacağı günün hayalleriyle yanıp tutuşan Ned Malone karakterini David Orth canlandırıyor.

*Ekibimizin bu kayıp dünyaya ayak bastıktan sonra tanıştığı, ağaç evine sığındığı ve akabinde çok geçmeden ekibin çok önemli bir parçası haline gelen, aidiyet duygusu gelişmiş, soğukkanlı, cesur ve gözü kara güzelimiz Veronica Layton karakterinde ise Jennifer O’Dell‘i izleme fırsatı elde ediyoruz.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda Simone Kessell, John Noble, Leah Purcell, Jane Badler, Alan Dale, Brett Tucker ve Dominic Purcell gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk sezonunu izlemiş bulunuyorum. Oldukça düşük bir beklentiyle izlenmesi gereken bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Yaratılan dünyayı ciddiye almak epey zorlaşıyor bazen. Bölümlerin bir kısmı pek sarmazken bir kısmından ise keyif aldım izlerken. Dizinin yıldızının Rachel Blakely olduğunu söyleyebilirim. Challenger karakteri ise söz konusu altılı arasındaki en gereksiz karakter konumunda bana göre.