Avustralya’nın önde gelen kanallarından ABC, 15 Ağustos’ta izleyiciyi “The Newsreader” isimli yeni bir drama dizisiyle buluşturdu. 6 bölümlük sezonuyla ekrana gelen dizi, 19 Eylül’de sezonunu tamamladı.

Michael Lucas‘ın hazırladığı dizinin bölümlerini Emma Freeman yönetti. Anna Torv ve Sam Reid’in başını çektiği kadrosunda Robert TaylorWilliam McInnesMichelle Lim DavidsonStephen PeacockeChai HansenChum EhelepolaMarg Downey gibi isimler yer alıyor.

Dizinin yapımını Werner Film Productions üstlendi. 2. sezonun olup olmayacağı ile ilgili henüz haber gelmedi.

Konusu: 

The Newsreader, bir televizyon kanalının etrafında dönen bir dizi olarak öne çıkıyor. Bu haliyle The Newsroom’un dönem versiyonu olduğu da söylenebilir ama elbette daha düşük prodüksiyonlu bir versiyonu olarak. Dizinin hikayesini 1986 yılıyla açıyoruz.

Dale Jennings (Sam Reid) haber spikerliğinde de gözü olan, işini seven, hırslı, toy ve genç bir TV muhabiri olarak ekrana gelirken Helen Norville (Anna Torv) ise erkek egemen bir sektörde ayakta kalmaya çalışan, zaman zaman fevri tepkileri olsa da işini önemseyen tanınmış bir haber spikeri olarak ekranda.

Aynı kanalda çalışan Helen ve Dale, önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde izleyiciye aktarabilmek için bir araya geliyor. Helen, Dale’in deneyim kazanmasına yardım ederken Dale ise gerektiğinde Helen’ın ayakta kalması için yardım ediyor. Bu sırada hem kanaldaki iş ortamına hem de ana karakterlerin özel hayatına tanık oluyoruz.

The Newsreader, izleyicileri Halley kuyruklu yıldızının geçişi, AIDS krizi, Challenger uzay aracının patlaması ya da Chernobyl Faciası dahil olmak üzere dönemin pek çok önemli haberine de götürüyor.

The Newsreader dizisinin The Newsroom’un daha düşük bütçeli dönem versiyonu olduğu düşüncem sezon bittiğinde değişmedi. Haberin önü ve arkası, alttakiler ve üsttekiler derken haber merkezini ellerinden geldiğince açıyorlar. Karakterlerin özel hayatında başrollerle sınırlı kalmayıp diğer karakterlere vakit ayırmaları da işe yarıyor gibi. Üstelik bunu yaparken o bölümün merkezindeki haberle(rle) kendi usullerince ufaktan alaka kurmaları da hoştu mesela.

Aslında başrolünde Anna Torv’u bulundurması sayesinde dikkatimi çekti. Sam Reid’le de bu sayede tanıştık, bence pek de güzel oldu. Interview with the Vampire’ın dizi uyarlamasında da görüşmek dileğiyle hatta. İki başrolün kimyası dizinin en öne çıkan taraflarından birisi bana kalırsa. Bu açıdan özellikle Dale’in karakter gelişiminden memnun kaldım. Haber spikeri Geoff, eşi Evelyn ve haber müdürü Lindsay aksine pek de hoşuma giden isimler olmazken Helen ve Dale’e ek olarak kanal çalışanlarından Noelene ve Rob da izlenesi kişilerdi. Kadınların ayakta kalma çabası, azınlıkların yaşamı veya homofobik ithamlar da ister istemez hikayenin içinde döneme uygun biçimde kendisine yer buluyor bu arada.

6 bölümlük sezonu devam etsek de olur etmesek de olur tarzı, kendince yeterli bir finalle kapıyı kapatıyor. Ama tabii ki devamına varım. 1986’nın kalanı, 87-88 falan bana uyar; kendileri bilir artık.

The Newsreader dizisi de böyle işte. İzleyeceklere iyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.