1

YAYIN BİLGİLERİ

TÜR: Drama

KANAL: HBO

YAPIMCI: Aaron Sorkin

YAYIN TARİHİ: 24 Haziran 2012 – 14 Aralık 2014

BÖLÜM UZUNLUKLARI: 50 – 55 Dakika

BÖLÜM SAYISI: 3 Sezon / 25 Bölüm (10 + 9 + 6)

3

KONU

The Newsroom, bir Amerikan haber kanalı olan ACN (Atlantis Cable News) kanalında çalışan haber spikeri Will McAvoy ve ekibinin bu haber stüdyosundaki hayatlarını anlatıyor diyebiliriz kısaca. “News Night” adlı bir programı sunan Will, diğer haber programlarından çok farklı bir program sunmak istemektedir. Biz de Will ve ekibinin bu çabasına tanık oluyoruz dizi boyunca.

Dizinin en önemli özelliklerinden biri de gördüğümüz haberlerin hepsinin gerçek olmasıdır. İki yıl önce yaşanmış önemli olayları işliyorlar genelde. Bu da diziyi daha heyecanlı bir hale getiriyor.

2

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

The Newsroom Season 2 Poster 8

Will McAvoy (Jeff Daniels)

News Night programının sunucusu olan Will McAvoy, doğru haber yapmaya çalışan, dürüst ve tecrübeli bir haberci. Lafını esirgemeyen biri olduğu için bazen bu konuda sıkıntılar da yaşamaktadır. Sunduğu haberleri en doğru biçimiyle seyirciye aktaran Will’in dizide bazen bu yüzden başı dertten kurtulmuyor.

Dizinin esaslı adamı olan Will McAvoy’u canlandıran oyuncuyu Dumb & Dumber (Salak ile Avanak) filminden tanıyoruz.

 

 

 

 

The Newsroom Season 2 Poster 4

MacKenzie McHale (Emily Mortimer)

Dizide News Night programının mutfağında bulunan kişi diyebiliriz. Will’in en güvendiği ve saygı duyduğu iki kişiden biri. Aynı zamanda Will’e sözünü geçirebilen birisi. Dizinin ilk bölümünde Will’in kendisini pek istemese de – sonradan Will’il eski sevgilisi olup kendisini aldattığını öğreniyoruz – daha sonra ekibin önemli bir parçası oluyor.

Karakteri canlandıran oyuncumuzu Lars and the Real Girl (Gerçek Sevgili) ve Hugo filmlerinden tanıyoruz.

 

 

 

The Newsroom Season 2 Poster 3

Jim Harper (John Gallagher Jr.)
Dizide MacKenzie’nin sağ kolu olan Jim, biraz saf, duygusal ve çekingen tavırlarıyla dikkat çekiyor daha çok. Aynı zamanda da oldukça başarılı bir haberci. Ekibe MacKenzie ile birlikte sonradan katılıyor. Hatta MacKenzie onu ekibe sokuyor diyebiliriz.

Karaktere hayat veren oyuncumuz daha sonra Olive Kitteridge dizisi ve Short Term 12 filminde karşımıza çıktı.

 

 

 

 

 

The Newsroom Season 2 Poster 5

Maggie Jordan (Alison Pill)

Ekipte stajyer olarak çalışan ve zamanla yükselen bir tip olan Maggie, özünde Jim gibi saf bir karakter. –İlerleyen bölümlerden ispiyon!– Zaten ilerleyen bölümlerde Jim ile sevgili oluyorlar, tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş durumu.

Oyuncuyu Scott Pilgrim vs. the World (Scott Pilgrim Dünyaya Karşı) ve Milk filmlerindeki rolleriyle hatırlıyoruz.

 

 

 

 

 

The Newsroom Season 2 Poster 1

Don Keefer (Thomas Sadoski)

Dizinin ağır abisi olan Don, Maggie’nin sevgilisi. İnsanlara sürekli ters cevaplar verdiği için pek sevilen bir karakter değil. –İlerleyen bölümlerden ispiyon!– Ancak bölümler ilerledikçe ve karakterin bu kötü huyları azaldıkça kendisini sevmeye başlıyorsunuz ister istemez.

Oyuncu, diziden sonra karşımıza The Slap dizisi ve John Wick filmindeki kısa rolüyle çıktı.

 

 

 

 

 

 

The Newsroom Season 2 Poster 7

Sloan Sabbith (Olivia Munn)

Dizideki en güzel ve en zeki karakter. Birçok alanda başarılı olan Sloan, insan ilişkilerinde ise o kadar başarılı olan biri değil. Yani duygularını ifade edemeyen biri diyebiliriz. Hayatını tamamen işine adamış biri olduğu için biraz asosyal  havası bile var. Hatta bir bölümde Titanik’i bile izlemediğini söylüyor. :)

Oyuncuyu Perfect Couples dizisi ve Mortdecai (Üç Kağıtçı Mortdecai) filminden tanıyoruz.

 

 

 

 

The Newsroom Season 2 Poster 6

Neal Sampat (Dev Patel)

Dizideki “inek” karakter olan Neal, teknoloji ve Internet kullanımı konusunda çok başarılı. Hemen hemen her konuda biraz bilgisi var diyebiliriz. Zaten ekip bir konuda bir sorunla karşılaşınca bunu araştırıp çözmek hep Neal’a düşüyor.

Slumdog Millionaire (Milyoner) filminden tanıdığımız oyuncuyu bu sene Chappie filminde görme şansı bulduk.

 

 

 

 

 

The Newsroom Season 2 Poster 2

Charlie Skinner (Sam Waterston)

Dizideki en sempatik karakterlerden biri olan Charlie, kanalın patronu. Aynı zamanda da Will’in en yakın dostu. Her zaman çalışanlarının yanında olan, onlara destek olan birisi. Giyim tarzıyla da dikkat çekiyor.

Oyuncu, geçtiğimiz ay yayınlanan Netflix dizisi Grace and Frankie ile tekrar karşımıza çıktı.

4

SON SÖZ

Dizi çok yoğun diyaloglardan oluştuğu için bazen arada söylenen sözleri kaçırabiliyorsunuz. Ancak bu özelliği, diziyi sıkıcı bir hale mi getiriyor? Tabii ki hayır. Haber stüdyosunu ve oradaki insanların iş hayatlarını izlerken aynı zamanda da karakterleri yavaş yavaş tanıma ve aralarındaki ilişkileri görme şansına sahip oluyoruz. Bu yönden dizi, izleyeni kendine kısa sürede bağlıyor. Ayrıca dizideki habercilik ve gazetecilik anlayışını günümüzdekilerle kıyaslayınca insan biraz hüzünleniyor tabii. Ütopik bir atmosfere sahip bu konuda. Son olarak söylemek istediğim şey ise benim gözümde çoktan efsane diziler kategorisine girmiş olan The Newsroom’a mutlaka bir şans vermeniz. Dizinin ilk bölümü normal süresinden biraz uzun olsa da daha ilk sahneden insanı etkiliyor diyebilirim. Şimdiden iyi seyirler.

5