The Simpsons WallpaperDaha önce South Park ve Family Guy tanıtımlarını yapmıştım. Şimdi de The Simpsons tanıtımını yaparak üç büyük animasyon dizisini sizlere tanıtmış olacağım. The Simpsons, 1989 yılından bu yana FOX kanalında yayınlanan bir durum komedisidir. Amerikan kültürünü, toplumunu, televizyonunu ve farklı insanlık hallerini hicvetmektedir. Peki Simpsonlar’ı daha yakından tanımak istiyor musunuz? Buyurun tanıtımın devamına :)SimpsonThe Simpsons, Matt Groening, Sam Simon (8 Mart 2015’te hayatını kaybetti) ve James L. Brooks tarafından yaratılmıştır. Dizi başlangıçta 1’er dakikalık animasyonlar şeklinde hazırlandı ve üç sezon boyunca The Tracey Ullman Show‘da yayınlandı. Yaratılış kısmında bir aile oluşturuldu. Matt Groening bu aile üyelerine kendi ailesindekilerin isimlerini verdi. Sadece kendi adı yerine Bart adını kullandı. Bu kısa animasyonlardan sonra yarım saatlik bölümleri olan bir diziye dönüştürüldü ve 1989 yılında yayın hayatında başladı.

Çizilen ilk Simpson ailesi (15 dakikada çizilmiş)

Çizilen ilk Simpson ailesi (15 dakikada çizilmiş)

Dizimiz, kurgusal bir Amerikan şehri olan Springfield‘da geçmektedir. Merkezine; Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie‘den oluşan Simpson ailesini almaktadır. Bu tanıtımı yazdığım zamanda dizinin en son 27. sezonunun 6. bölümü yayınlandı. (Toplamda 580 bölüm) 27 sezon geçmesine rağmen dizide zaman kavramı yoktur. Karakterler hiç yaşlanmazlar. Karakter tanıtımına geçmeden önce belirtmek isterim ki dizi; en uzun süre yayında kalan Amerikan sitkomu, en uzun süredir yayında olan Amerikan animasyon programı ve en uzun süredir yayında olan akşam kuşağı eğlence dizisi rekorlarını elinde bulunduruyor. Ayrıca yayınlanan 27 sezonda diziye 600’den fazla karakter katılmıştır ve bu da bir rekordur.

The Simpsons Ahalisi

The Simpsons Ahalisi


 

KARAKTERLER:

Homer Simpson:

Homer SimpsonAilenin kel, şişman, beceriksiz, bencil ve düşüncesiz babası Homer. Springfield Nükleer Santrali‘nde güvenlik denetçisi olarak çalışır ve dikkatsizliği yüzünden devamlı bir sorun çıkar. Ayrıca kurallara hiç uymaz. En sevdiği şeyler uyku, çörek(donut) ve biradır.
Homer, Dan Castellaneta tarafından seslendirilmektedir.


Marge Simpson:

Marge SimpsonsLisa ve Bart‘ın sevgi dolu annesi, Homer‘ın aşırı sabırlı karısı Marge. Bir annenin sahip olması gereken tüm özelliklere sahiptir; fedakar, iyi bir aşçı, gerektiğinde aslan kesilen, anlayışlı, mantığının sesine kulaklarını tıkamayan açık fikirli bir kadındır. Kız kardeşlerinin itirazlarına rağmen Homer‘la evlenmiş ve onu hala ilk günkü gibi sevmektedir.
Marge, Julie Kavner tarafından seslendirilmektedir.


Bart Simpson:

Bart SimpsonAilenin 10 yaşındaki büyük çocukları Bart. Derslerinde başarısız, yaramaz, asi, otoriteye asla boyun eğmeyen, hınzırlık peşinde koşan bir çocuk. Kız kardeşi Lisa ile anlaşamasa da ona çok düşkündür ve çok sevmektedir. İnsanları çok rahatsız etse de asla bir kabadayı değildir.
Bart, Nancy Cartwright tarafından seslendirilmektedir.


Lisa Simpson:

Lisa SimpsonAilenin 8 yaşındaki ortanca çocuğu Lisa. Yaşı ufak olmasına rağmen çok olgun ve çok zekidir. Çevre sorunlarıyla yakından ilgili ve sosyal sorumluluk sahibi bir kızdır. En yakın dostu annesi, saksafonu ve tam anlaşamasalar da Bart‘tır.
Lisa, Yeardley Smith tarafından seslendirilmektedir.


Maggie Simpson:

Maggie SimpsonUfacık bir bebek olan Maggie, şirin bir bebek gibi görünse de aslında çok üstün bir zekaya sahiptir. Ağzındaki emzik ile çevresiyle iletişim kurar. Konuşmayı sökmüş olsa da konuştuğu nadiren görülür.

NOT: Yukarıda da belirttiğim gibi dizide 600’den fazla karakter var. Ned Flanders, Barmen Moe, Apu, Milhouse, Palyaço Krusty, Mr. Burns, Cletus, Comic Book Guy, Chief Wiggum öne çıkan yan karakterlerden bazılarıdır.


TIRIVIRI BİLGİLER:

Tırıvırı

  • Simpsonlar sarı yapıldı. Çünkü hızlıca kanal değiştirenlerin dikkatini çekmesi planlanıyordu.
  • Yapımcılardan James L. Brooks‘un FOX ile yaptığı anlaşmada, FOX‘un senaryoya hiçbir şekilde müdahale etmeyeceği şeklinde bir madde var. Bu sayede dizi FOX kanalını da gerektiğinde eleştirebiliyor.
  • Dizinin başlangıç sahnesinde Maggie, market kasasından geçerken fiyatının 847,63 $ olduğu görülürdü.  Bu değer 1989 yılında bir bebeğin aylık masrafı olarak hesaplanmıştı. Yeni bölümlerde Maggie‘nin fiyatı 486,52 $ olarak görünmekte.
  • Dizide Homer‘ın çıkardığı “D’oh” sesi FOX şirketi tarafından lisanslanmış ve Oxford İngilizce Sözlüğü’ne girmiştir. Homer’ı seslendiren sanatçı Dan Castellaneta bu sesi “sinirli bir homurtu” çıkarması istendiğinde bulmuştur.
  • Dizinin Arap versiyonunda Homer karakteri Omar Shamshoon olarak değiştirilmiştir. Alkolsüz içecekler içen Omar, dana sosisi yemektedir. Ayrıca bütün Moe’s Bar sahneleri kesilmiştir.
  • Dizide Tanrı ve İsa dışındaki bütün karakterler 4 parmaklıdır, Tanrı ve İsa 5 parmağa sahiptir.
  • Her açılış sahnesinde Bart‘ın tahtaya yazdığı yazı, Lisa‘nın saksafon solosu ve koltuğa oturma şekilleri değişiklik gösterir.
  • 2.sezonla birlikte her sezon bir bölüm Cadılar Bayramı Özel bölümü yayınlanmaya başlamıştır. Bu bölümlerin adı Treehouse of Horror olarak geçmektedir.

Homer BrainEkranlarda çeyrek asırlık bir zaman dilimini geride bırakan bu efsane diziyi mutlaka herkes izlemeli. 27 sezon çok uzun nasıl izleyeceğiz diyenler için belirtmeliyim ki; bir yerde okuduğum kadarıyla diziye istediğiniz sezondan başlayabilirmişsiniz. Çünkü dizi sürekli başa sarmaktaymış. Örneğin; Homer‘ın patronu Mr. Burns, Homer‘ı sürekli görse de hiç hatırlamaz ve her bölümde tekrardan tanışırlar. Yani isterseniz direk 27. sezondan da başlayabilirsiniz :) İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim :)

The Simpsons Açılış (1991-2013 Karşılaştırmalı) Videosu