Sopranos_titlescreenThe Sopranos, 1999- 2007 yılları arasında HBO kanalında yayınlanmış bir mafya dramasıdır. Yapımcılığını ve yaratıcılığını David Chase yapmıştır. Dizi 6 sezon ve 86 bölümden oluşmaktadır. Bölümler yaklaşık bir saattir.

Dizinin konusuna gelirsek, New Jersey’de yaşayan İtalyan-Amerikan mafya babası Tony Soprano’nun ve ailesinin başından geçenler anlatılır. Ama diziyi ayakta tutan asıl olay şöyle başlar: Tony Soprano, arada geçirdiği baygınlıklardan ötürü bir psikiyatriste gider. Tony ilk başlarda seanslara zorla gitse de sonraki zamanlar seansları yararlı bulur. Dizi, Tony ve psikiyatristi Dr. Melfi arasındaki suç, adalet, şiddet, dostluk ve aile gibi konuşmalarıyla devam eder. Konuştukları konularda ikili birbirine ters düşse de bu çatışma seyirciler için mükemmel bir seyir oluşturur.

Ayrıca dizide Tony Soprano’nun mafya yaşamını sıklıkla görmek mümkündür. Dolayısıyla Tony’nin mafyadaki grubunun hayatlarındaki değişimleri de sıkça görmekteyiz.

Dizinin Oluşum Süreci

Dizinin yapımcısı David Chase dizideki birçok karakter gibi İtalyan asıllı bir Amerikalıdır. Gerek büyüdüğü mahalle, gerek filmlerin etkisiyle kendi de mafya yaşamına özen duymuştur. Böylelikle mafya yaşamını konu alan bir film hazırlamak ister. Daha sonra işlenecek çok konu olduğunu farkeder ve bir dizi projesi olarak değiştirir.

Chase dizinin birçok ayrıntısında ve dinamiklerinde kendi yaşamını kullanmıştır. (Baş karakterin annesiyle olan sorunları, psikiyatr seansları gibi.) Chase, oyuncu seçimlerinde de bizzat bulunmuş. Oyuncuları aksanlarına varana kadar incelemiş ve çoğunlukla İtalyan-Amerikan oyuncuları seçmiş. Bu da diziye tabii ki bir gerçekçilik kazandırmıştır.

Karakterler

3Dizide çok fazla karakter var. Giriş için gerekli olacak karakterleri tanıtmaya çalışacağım:

1058360-tonysoprano1

Anthony Soprano

Karakteri James Gandolfini canlandırmaktadır. FBI’da aile (mafya) patronu amcası gözükmesine rağmen genellikle kararları kendi verir. Genellikle de ‘Tony’ diye seslenilir. Her ne kadar mafya olsa da gerçek hayatında tanıştığı kişilere ve psikiyatristine kendini atık yönetim danışmanı olarak tanıtır. Kağıt üzerinde bu işi yapmaktadır. Dostlarına karşı her ne kadar sevecen olsa da itaatsizliğe ve ihanete hiç sabır göstermez. Küçüklüğünden beri gelen anne sorunları vardır.Tony evli ve iki çocuk babasıdır. Ailesiyle  genellikle ilgilenmez. Ayrıca her mafya üyesi gibi kendisinin de metresi vardır.

Jennifer-Melfi

Dr. Jennifer Melfi

Karakteri Lorraine Bracco canlandırmaktadır. Tony’nin psikayatristi olarak karşımıza çıkan Dr. Melfi çok önemli bir karakterdir. İlk başlarda Tony’nin baygınlıklarına çözüm bulmaya çalışırken daha sonları Tony’ye birçok konuda yol göstermiştir. Doktor-hasta gizliliğinden dolayı Tony’nin sırdaşı sayılabilir.

 

 

 

Carmela_Soprano

Carmela Soprano

Karakteri Edie Falco canlandırmaktadır. Tony’nin karısıdır. Kocasının ilgilenmediği aileyi kendisi çekip çevirmektedir. Her ne kadar Tony’nin metreslerinden rahatsız olsa da içinde bulunduğu zenginlikten vazgeçememektedir. Kocasının ilgisizliği nedeniyle sık sık tartışma başlatmaktadır.

 

 

THE SOPRANOS: Michael Imperioli. photo: Barry Wetcher

Christopher Moltisanti

Karakteri Michael Imperioli canlandırmaktadır. Tony’nin yeğenidir. Hedefi aileye (mafya) girmektir. Bu yüzden birçok işinde Tony’ye ve grubuna ayak işi yapar. İçinde bulunduğu ortamdan etkilenerek bir mafya filmi senaryosu yazmaktadır. Genellikle ‘Chris’ diye çağrılır.

 

 

 

 

junior

Junior Soprano

Karakteri Dominic Chianese canlandırmaktadır. Tony’nin amcasıdır. Kağıt üzerinde ailede patrondur. Artık yaşlıdır ve kararlarına saygı duymadığı için Tony’le sık sık çıkmaza düşmektedir. Bu yüzden yeğenine sürekli bir kızgınlık içindedir.

 

 

 

 

 

silvio-dante-picture

Silvio Dante

Karakteri Steven Van Zandt canlandırmaktadır.  Tony’nin capolarından(küçük başkan) biridir. Tony’nin sağ kolu ve grubun Tony’den sonra en yetkili kişisidir. Saçları, mimikleri ve konuşma tarzıyla çok ayrı bir karizması vardır. Genellikle ‘Sil’ diye çağrılır. Grubun sık sık takıldığı ve bir üs olarak kullandığı striptiz kulübü Bada Bing’in sahibidir.

 

 

 

paulie

Paulie Gualtieri

Karakteri Tony Sirico canlandırmaktadır. Tony’nin capolarından biridir. Lakabı ‘Walnuts’dır. Diğer mafya üyelerinin aksine bekardır. Takım elbise giymediği zamanlar değişik renklerde eşofmanlar giyer. Chris’le değişik bir dostluğu vardır. Dizideki en eğlenceli karakterdir.

 

 

 

 

The Sopranos - Season 5 - Robert Iler as Anthony Soprano Jr. - Abbot Genser/HBO

A.J. Soprano

Karakteri Robert Iler canlandırmaktadır. Tony’nin oğludur. Babasının mafya olduğunu bilmemektedir. Okulda futbol takımındadır.

 

 

 

 

 

meadow

Meadow Soprano

Karakteri Jamie-Lynn Sigler canlandırmaktadır. Tony’nin kızıdır. Dizide sorunlu ergen rolünde olan Meadow yakında üniversiteye başlayacaktır.

 

 

 

 

 

vincent-pastore

Salvatore Bonpensiero

Karakteri Vincent Pastore canlandırmaktadır. Tony’nin caposudur. Kilolarından ötürü sürekli dalga konusu olur. Lakabı Big Pussy‘dir.

 

 

 

 

Yan Roller

Tony’nin kardeşi Janice Soprano karakteriyle Aida Turturro, Chris’in sevgilisi Adriana La Cerva karakteriyle Drea de Matteo, aileden Bobby Baccalieri karakteriyle Steve Schirripa, Tony’nin annesi Livia Soprano karakteriyle Nancy Marchand, Tony’nin arkadaşı Artie Bucco karakteriyle John Ventimiglia dizide birçok bölümde gözükmüş önemli yan karakterlerdir.

 

Mekanlar

Dizi New Jersey eyaletinde geçer. Olaylar ise genellikle üç önemli mekanda geçer: Tony’nin evi, striptiz kulübü Bada Bing, şarküteri dükkanı Satriale’s.sopranos-satriales

Eleştiriler ve Etkiler

Dizi, başta 21 Emmy ve 5 Altın Küre dahil birçok ödül almıştır. (Bunda oyuncular James Gandolfini ve Edie Falco’nun payı büyüktür.)

Dizi, halen birçok dizi yazarı arasında gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak kabul edilir.

Dizi, 6 sezon devam etmesi ve büyük beğeni toplaması ile Amerikan popüler kültüründe de önemli bir yer kazanmıştır. Dizideki pek çok sahne, diğer televizyon programlarına konu olmuş; Tony Soprano’nun yaşamı bu programlarda tartışılmıştır. Dizi hakkında karakter analizi konulu kitaplar yazılmış, bir bilgisayar oyunu yapılmış ve başta dizi müziklerini içeren albümler olmak üzere pek çok ticari ürüne ilham vermiştir.ödül

Yazarın Yorumu

Dizi, mafya filmlerini sevenler için bir ideal bir kaynak. Özellikle Goodfellas filmini izleyip sevenlerin çok seveceği bir yapım. Goodfellas’taki o samimi üslubu buluyorsunuz izlerken. Mafyanın nasıl işlediğini anlıyoruz.

Konu mafya olunca bazı kesimlere sıkıcı gelse de dizi, sıradan aile sorunları ve yapılan espirilerle ortamı yumuşatıyor. Ayrıca psikiyatr seansları da ortama çok ayrı bir hava katıyor.

Bence müzikler, özellikle de bölüm sonları çalan müzikler bölüme çok güzel oturuyor. Bu arada jenerikte çalan parça: Alabama 3 – Woke Up This Morning

Yani tamamıyla tam bir başyapıt. Umarım beğenirsiniz.