Colson Whitehead’in ödüllü romanından uyarlanan dizi, 14 Mayıs 2021 tarihinde Amazon Prime’da izleyicilerle buluştu. Joel Edgerton, Chase Dillon, Aaron Pierre, William Jackson Harper gibi oyuncuların yer aldığı dizide yönetmenliği Barry Jenkins üstleniyor.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizi tarih, dram ve savaş türünde karşımıza çıkıyor. Dizinin bölümleri genelde 60 dakika üzerinde, en kısa bölüm de 19 dakika.

Dizi Konusu

Dizi, Cora adlı bir kadının hayatını anlatıyor. Cora, Amerika’nın güneyinde pamuk tarlasında köle olarak çalışan bir genç kızdır. Köleler için işkence olan hayat, Cora için daha da kötü geçmektedir. Bir gün arkadaşı Ceaser ile yeraltı ulaşım sistemi hakkında konuşmaya başlar. Bu konuşma ikilinin korkunç bir risk alıp kaçış planı yapmasına neden olur. Ancak planı uygulamak kolay değildir ve peşlerine acımasız köle avcısı Ridgeway takılır.

Karakterler

Thuso Mbedu, Cora Randall olarak dizide yer almakta. Cora, annesi Mabel’in Randall Plantation’dan onsuz kaçmasının ardından Georgia plantasyonuna bırakılan genç bir kadın olarak başlar. Yeni gelen köle Sezar, Cora ile arkadaş olur ve ikisinin gerçek Yeraltı Demiryolu’ndan kaçmaları için bir plan yapar.

Homer, The First Wives Club (2019) ve That Damn Michael Che ile tanınan genç aktör Chase Dillon tarafından canlandırılmıştır.  Tuhaf bir çocuk, köle avcısı Ridgeway tarafından serbest bırakılan eski bir köle. Ancak Ridgeway’in yanında kalıyor ve patronunun ırkçılığından ve kendi ırkındakilere karşı acımasız davranışlarından rahatsız gibi görünüyor. Homer tipik olarak bir takım elbise ile şapka giyer ve Ridgeway’e kaçak köleleri yakalama ve taşıma konusunda yardımcı olur.

Aaron Pierre, Caesar olarak dizi de yer almakta. Sezar, Randall Plantation’a yeni bir köle olarak gelir ve Cora’nın Yeraltı Demiryolu’ndan kaçışında yol arkadaşı olur ve başlangıçta ikilinin kaçış planını yapar. Sezar’a eski ustası tarafından söz verilen özgürlüğün yanı sıra okuma ve yazma öğretildi, bu yüzden ona haklı olarak borçlu olunan özgür yaşamı arar.

Joel Edgerton, Ridgeway olarak yer almakta dizide. Ridgeways, yıllar önce kaçan annesi Mabel’i bulamamanın ardından Cora’yı ele geçirmeye takıntılı, kötü şöhretli bir Güneyli köle avcısıdır. Ridgeway, kölelik ve ayrımcılık gibi ırkçı idealleri savunan ve onunla karşılaşan herkesin acımasızlığından korktuğu beyaz bir üstünlükçüdür.

William Jackson Harper, Royal olarak dizide yer almakta. Özgür bir siyah adam olarak doğan Royal, Indiana’daki ücretsiz Black Valentine Farm’a gidene kadar New York’taki Underground Railroad’da çalıştı. Royal, Cora’yı Tennessee’deki Ridgeway’den kurtaran Demiryolu ajanlarından biridir.

Damon Herriman, Martin Wells olarak dizide yer almakta. Martin, Cora’yı çatı katında gönülsüzce gizleyen Kuzey Carolina’daki Yeraltı Demiryolları ajanıdır. Kölelik karşıtı babası Donald öldükten sonra ajan rolünü devraldı ve temkinli eşi Ethel ile Yeraltı Demiryolu’nda çalışıyor.

Lily Rabe, Ethel Wells olarak dizide yer almaktadır. Yeraltı Demiryolu’nun yorgun ajanı Martin’in karısı Ethel rolünde. Cora’ya yardım ettiği için yakalanmaktan ve öldürülmekten de korkuyor.

Mychal-Bella Bowman, Grace olarak yer alıyor. Grace, Wells’in bir süredir tavan arasında sakladığı, küçük alanda Cora’nın oda arkadaşı olan genç bir siyah kızdır.