Netflix, Truenorth ve Mystery Productions‘ın İzlanda devlet kanalı RÚV için yaptıkları The Valhalla Murders adlı suç dramasının uluslararası haklarını aldı. Ayrıca Netflix, 5.5 milyon euro’luk yatırım ile dizinin ortak yapımcılarından oldu.

Önceleri kısa filmler çeken yeni isimlerden Thordur Palsson, dizinin yaratıcısı ve yönetmeni.

Nína Dögg Filippusdóttir (Trapped) ve Björn Thors (Woman at War), dizinin ana karakterlerini canlandıracaklar.

Konusu: İzlanda Polis Teşkilatı, bir hafta içinde Reykjavik’te ilk cinayetin birebir aynısı olan ikinci bir cinayet kurbanı ile karşılaştığında sarsılır. Polis, bir seri katille karşı karşıya olduklarından şüphelenmektedir. Bu İzlanda’nın daha önce hiç karşılaşmadığı bir şeydir. Danimarka Kopenhag’ta yaşayan İzlandalı polis dedektifi profilci Arnar (Björn Thors), yaşlı insanların bıçaklandığı ölümcül cinayetler serisinin soruşturulmasına yardım etmesi için üstleri tarafından memleketine gönderilir. Arnar, ülkesine gönülsüz bir şekilde geri döner. İzlanda’ya gelen Arnar, hızlı bir şekilde davanın baş dedektifi olur ve yanına yardımcı olarak kıdemli dedektif Kata (Nina Dögg) verilir ama Kata, bundan hiç memnun değildir ve duruma itiraz eder. Ona göre bu davanın üstesinden kendisi gelebilecek durumdadır. Arnar ve Kata, aralarındaki anlaşmazlıklara karşın, katil bir daha saldırmadan önce farklılıklarını bir kenara koymak ve birlikte çalışmak için bir yol bulmalıdırlar. Ne kadar derine inerlerse insinler, cinayetler arasında ortak bir nokta bulamazlar. Bir süre sonra bu korkunç olayların şimdiki değil, geçmişte unutulmuş bir suçla ilgili olduğunu ortaya çıkarırlar. Kurbanlar arasındaki bağlantı, 35 yıl önce erkek çocukların kaldığı Valhalla adlı terk edilmiş bir çocuk evine kadar gider. Arnar ve Kata, çocuk istismarı ve kayıp bir çocuğun hikayesinin, bütün bu cinayetlerin nedeni olabileceğini fark eder.

Dizide dedektiflerin davayı çözüp seri katili bulmaya çalışmalarının dışında, Arnar’ı İzlanda’dan kaçmaya zorlayan nedeni ve Kata’nın görevini yapmasını gitgide güçleştiren, büyük stres ve kaygıya neden olan sırrını da öğreneceğiz.

8 (x50 dakika) bölümlük dizinin çekimlerine İzlanda’da çoktan başlandı ve çekimler ilkbaharın sonuna kadar devam edecek. RÚV, diziyi 2019 Noel’inde yayınlayacak. Hemen sonrasında da Netflix, diziyi uluslararası yayına açacak.

Nína Dögg Filippusdóttir

Truenorth’tan Kristinn Thordarson ve Leifur B. Dagfinnsson (Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi) ile Mystery Productions’dan David Oskar Olafsson, dizinin yapımcıları. David Oskar Olafsson ve Thora Hilmarsdottir, dizide yönetmenlik yapacak isimlerden.

Dizinin başyazarı Margrét Örnólfsdóttir. Otto Geir Borg, Mikael Torfason ve suç kitapları yazarı, şair Óttar M. Norðfjörð, dizinin diğer yazarları.

Kaynak