The Wire

The Wire

HBO kanalında 2002 yılında yayınlanmaya başlayan suç draması olan The Wire 5 sezon boyunca yayın hayatına devam etmiş ve 2008 yılında 60. bölümüyle ekranlara veda etmiştir. Her sezon Amerika’nın Baltimore şehrinin farklı bir yüzünü ekranlara taşıyan dizinin yapımcılığını ve yazarlığını bu konuda oldukça deneyimli bir isim olan eski polis muhabiri David Simon yazmıştır. Olayları tüm çıplaklığıyla bilen biri tarafından kaleme alınması, dizinin en önemli özelliğidir. Son derece gerçekçi ve bazı noktalarıyla belgelesel niteliğinde olabilecek cesur anlatımıyla büyük beğeni toplamıştır ki farklı zamanlarda The Guardian gazetesi ve TIME dergisi gibi kuruluşlar tarafından en iyi dizi olarak seçilmiştir.

The Wire

The Wire

Dizinin imdb puanı da zaten ne kadar kaliteli bir yapım olduğunu kanıtlar niteliktedir.Her sezon farklı konunun ele alındığı, türü sevenlerin muhakkak izlemesi, sevmeyenlerin ise şans tanıması gerektiği dizide;

  • ilk sezon şehirdeki uyuşturucu trafiği,
  • ikinci sezon liman,
  • üçüncü sezon bürokrasi ve şehir yönetimi,
  • dördüncü sezon yetersiz eğitim sistemi
  • ve son sezon yazılı basın ana metni oluşturmuştur.

Temel olarak, suç ve ceza gibi kavramları işleyen The Wire, suçun altındaki temel sebebi, bazen bir çocuğun, bazen hedefe kitlenmiş bir polisin, bazen amacı için her yolu mübah gören bir bürokratın, bazen de daha nicesinin hikayesini son derece trajik şekilde sunar.

The Wire

The Wire

Dizinin oyuncuları da özenle seçilmiş olup, Baltimore şehrinin karanlık yüzüyle yüzleşirken şehrin sosyoekonomik ve demografik pek çok özelliği hakkında da bilgi edinilebilmektedir. Kadrosuna bakacak olursak pek çok filmde yer alan Dominic West Dedektif Jimmy, Treme ve Numbers dizilerinden tanıdığımız Wendell Pierce Dedektif Bunk rolüyle karşımıza çıkmaktadır.

bunk - jimmy

Bunk – Jimmy

Kadronun geri kalanında ise yine bir çok dizide konuk oyuncu olarak gözüken John Doman, –Nip/Tuck dizisi başta olmak üzere- pek çok dizide konuk oyuncu olarak karşımıza çıkan Deirdre Lovejoy ve belki de bizler için kadronun en tanıdık ismi Fringe dizisiyle 4. sezondur izlemeye doyamadığımız Ajan Broyles, yani Lance Reddick bu, türünün en iyisi olan dizide rol almaktadır.Kadronun geri kalanlarına bakmak isteyenler ise buradan gerekli bilgiyi bulabilirler.

Tanıtım videoları;
1. sezon:

2. sezon:

3. sezon:

4. sezon:

Keyifli seyirler :))