dead man’s shoes” ile ün kazanan shane meadows‘un yönetmenliğini ve yazarlığını üstlendiği 2006 yapımı “this is england” geri dönüyor. 2008 yılı bafta film ödülleri’nde “best british movie” ödülüne de layık görülen film, eylül ayından itibaren birer saatlik dört bölümle channel 4 ekranlarında olacakmış; fakat bu sefer shane meadows kameranın arkasında yalnız değil, daha önce skins ekibiyle de çalışan jack thorne ona eşlik edecekmiş.

“this is england” 1983 yılında, 12 yaşında bir çocuk olan shaun’un genç skinheadlerin arasına kabulünü ve onların yanında faşist bir ortamda yetişmesini konu alıyordu. televizyon versiyonunda ise meksika’da dünya kupası’nın düzenlendiği, “top gun”ın sinemalarda gösterildiği, “the final countdown”ın müzik listelerinde bir numara olduğu ve britanya’da yaşayan 3.6 milyon insanın işsiz gezdiği 1986 yılına gidiyoruz. sanırım “tanrının eli” deyince meksika ’86 ‘nın ingilizler için ne kadar önemli olduğunu anlamayan kalmaz. meadows, bizzat tecrübe ettiği için adalı bir gencin o dönemdeki yaşamının nasıl zor olduğunu özellikle vurgulamak istemiş. filmi yaptıktan sonra aklında hala birçok fikrin bulunduğunu söyleyen yazar, kanal ile iyi ilişkilere sahip olduğundan onları paylaşmak için bu yolu seçmiş. hatta beğenilirse başka bir isimle devamın da gelebileceğinin sinyallerini vermiş.

shaun (thomas turgoose)

shaun (thomas turgoose)

yeni dizinin konusundan şöyle bahsetmişler; “shaun okulundan ayrılmıştır ve genç olmanın kolay olmadığı o yıllarda kendi yolunu bulması gerektiğini fark etmiştir. çete, woody, lol, smell, milky ve geri kalanlar dönmüştür. hep beraber aşk, eğlence, iş ve geleceklerine dair bir şeyler arayışlarına devam edeceklerdir.” senaryosu ise woody ile lol arasındaki evliliğin iptali üzerinden ilerleyecekmiş. meadown, bununla ilgili “ilk kez kadın bir karakter etrafında dönecek bir hikaye yazdım” demiş. filmin shaun’u merkez aldığını düşününce bu durum beni de meraklandırdı.oyuncu kadrosu film ile aynı kalacakmış. shaun rolünde Thomas Turgoose, milky rolünde Andrew Shim, lol rolünde Vicky McClure, woody rolünde Joseph Gilgun, smell rolünde Rosamund Hanson ve gadget rolünde Andrew Ellis olacakmış.Tanıtım videosu ve ilk görüntüler de aşağıda