Showtime‘ın şimdiye kadar birçok dizisini izledik. Dexter olsun, Homeland olsun The Tudors olsun, The L-Word olsun, çeşit çeşit hikayelerden ortaya çıkan dizilerle bizi ekranlara kilitlemeyi başardı. Farklı temaları ve farklı fikirleri bir araya getiren nadir kanallardan biri olan Showtime, yazın duyurmuş olduğu bir dizi projesini de yayın hayatına geçirdi. Şimdiye kadar hiçbir kanalın, hiçbir yapımcının düşünemediği veya yapmaya cesaret edemediği bir diziyi ekranlara taşıyan kanal, sonbahar dizilerinin yayınlandığı kanallar arasında farklı bir konuma geçti.
masters-of-sexMasters of Sex, cinsel konularda toplumun pek fazla şey bilmediği ve hep bu tür konularda utangaç kalındığı 1950’li yıllarda geçmekte. Yeni bir devrimin eşiğinde, Dr. William Masters (Michael Sheen) ile asistanı Virginia Johnson (Lizzy Caplan) insanların kafasındaki cinsel davranışlarla ilgili olan katı düşünceyi değiştirmeye çalışmaktadırlar. Kader, iki zıt insanı birlikte çalıştırmaya yöneltir. Sonuçta ortaya, tüm zamanların en sıradışı ikilisi çıkar.

William Masters ile Virginia Johnson, önceleri seks hakkındaki çalışmalarını herkesten gizlemeyi yeğlerler. Çalışmaları bir süre sonra çalıştıkları hastane tarafından fark edilir ve kabul görmez. Ancak bu onların vazgeçmesine neden olmaz. Onlar için macera daha yeni başlıyordur.

ma

Dizi, aslında her bölümüyle tek bir soruya cevap arıyor: Seks üzerine yapılan bu çalışmalar ‘müstehcen‘ mi? Yoksa tamamıyla bir ‘bilimsel‘ çalışma mıdır? “Seks” sözcüğü her insanın aklına farklı çağrışımlar getirebilir ve insanoğlunun anlamaya çalıştığı bir olay. Tıpkı dizide olduğu gibi bu konu ile ilgili, zamanında birçok çalışmanın yapıldığı da yadsınamaz bir gerçektir. Zaten bu çalışmalara öncülük eden dizinin ana karakterleri -Masters ile Johnson- gerçek hayattan alınma. Dizideki bazı karakterlerin ve olayların gerçeğe dayanması da izleyiciyi çeken etkenlerin en başında geliyor.

133212109_Johnson2_435385c

Yazının buradan sonrası dizinin şu ana dek çıkan bölümleri ve gerçek hayattan aktarılan bu iki kişi hakkında bilgiler içermektedir. Haberinizin olmasında fayda var.

ispiyonGerçek hayatta William H. Masters, (27 Aralık, 1915 – 16 Şubat, 2001) ‘Cinsellik Araştırma Ekibi‘ nin kıdemli üyesi olarak bilinen ünlü bir jinekologtur. Cinsellik hakkındaki araştırmalar kapsamında, Virginia Johnson’la yaptıkları deneylerle insanoğluna katkıları büyüktür. İlk olarak Rochester Tıp Fakültesi Üniversitesi’nden tıp diplomasını alan Masters, aldığı başarılı sonuçlardan sonra St Louis Washington Üniversitesi’nde öğretim üyesi olmuştur.

Gerçek hayat hikayelerinden bilgiler içeren ve altta ispiyon altına sakladığımız paragraf, gelecek bölümler hakkında da fikir vermektedir.
Cinsellik hakkında çalışmalara başlayan Masters, 1957’de ise Virginia E. Johnson‘ı işe almıştır. İlk eşi Elizabeth Ellis’ten boşanan William, 1971’de ise ortağı Virginia ile evlenmiştir. Ancak yirmi yıl kadar sonra boşanan Masters & Johnson çifti projelerine de son vermişlerdir.

Dizide Michael Sheen (Frost/Nixon) tarafından başarıyla canlandırılan, gerçek hayattan alınan Dr. Masters karakteri, cinsel ilişki sırasında vücudun ne reaksiyon gösterdiğini öğrenmek isteyen bir doğum uzmanıdır. Daha açılışta Masters, seks deney çalışmasının ilk adımını atar. Bir kadının ilişki sırasında neden orgazm taklidi yaptığını merak etmektedir. Bu ve bunun gibi şeylerin neden olduğunu bulmak isteyen Masters ilk olarak yanına bir yardımcı alır.

Kolay bir süreç olmamakla birlikte tıptan anlamasa da cinsel konuları tartışmaktan çekinmeyen, tam da Masters gibi bu tür olaylara merakı olan Virginia’yı… Bir süre sonra da onu asistanı olarak seçer. İki çocuk annesi olan Virginia Johnson bir süre sonra asistanlık görevine başlar.

MASTERS OF SEX (SEASON 1)

Her ne kadar Dr. Masters ağır eleştirilere hedef olan çalışmasını görünürde  kısır ve daha birçok cinsel sorunu olan insanların tedavisi için yapsa da kendisinin de azımsanmayacak cinsel sorunları vardır. İlk başta karısını suçlasa da Masters düşük sperm sayısı sorunundan dolayı, çocuk yapmak istemesine rağmen bunu gerçekleştiremez. İşi gereği etrafının kadınlarla çevrili olduğu bir ortamda olmasının aksine, Masters’ın eşiyle arası hiç de iyi değildir. Virginia Johnson’ın hikayesi ise Masters’ın aksine daha farklıdır.

Dr. Masters gibi başarılı yerlere gelememesine rağmen yenilikçi, hiçbir şeyden çekinmeyen, cesaretli ve kolay kolay pes etmeyen birisidir. Evlilik hayatının kötü sonuçlanmasından sonra iki çocuğuyla birlikte yapayalnız kalır. Birçok badire atlatan biri olarak genç yaşına rağmen erkekler hakkında oldukça tecrübelidir. Erkekleri parmağında oynatan Virginia, onları  ihtiyaçları için kullanmasını da bilir. Prömiyer bölümünde Ethan’la (Nicholas D’Agosto) Virginia arasında yaşananlar buna örnektir.

Genel olarak diziye baktığımızda, tarihsel karakterleri barındırıyor, konusu ise hiç kimseye yabancı değil. Herkesin ilgi radarında olan bir ana tema var. Dizi, tıp konuları ile müstehcenliğin bir arada bulunmasından dolayı Nip/Tuck‘a benzemekte. Masters of Sex, eşit olarak hem kadınların hem de erkeklerin bakış açısına yer vermeye çalışıyor. Eğer reytingler ileride dramatik bir düşüş yaşamazsa –2. sezon onayını aldı-, seks konusunun bilimsel verilerini izleyiciyi sıkmadan makul ölçüde ve dozda ekrana yansıtmaya devam edebilirse seçkin dizilerden biri olma yoluna doğru gider.