uluslararasi2Hep Amerikan kanallarından konuşacak değiliz ya… Bu sefer de dünyanın değişik ülkelerinden öne çıkan yapımları sizler için tanıtmaya çalışalım. Yazı, The Hollywood Reporter‘ın şuradaki derlemesinden ve ufak da olsa bizim eklediğimiz kısımlarla şekillenmiştir.1- Borgen

P2170_Borgen_s1_2D_compressed1Danimarka’nin politik dizisi Borgen, kadın bir başbakanın iktidardaki güç oyunları ve yolsuzlukluklarla olan mücadelesini anlatıyor. Zeki, dürüst ve son derece karizmatik bir karakter olan başbakan Nyborg, ikinci sezonda politik arenada nasıl daha iyi olunacağının hilelerini de anlamış oluyor.
Danimarka televizyonlarında yaz aylarında yayınlanan dizinin 3. sezonu şu aralar İngiltere’de BBC FOUR‘da yayınlanıyor.

Dizinin, sitemizde yer alan geniş tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.2- Kkotboda Namja (Boys Over Flowers)

boys-over-flowers-600x858Asya’daki televizyonların kalbini fetheden Kore drama dizilerinin en sürükleyicisi olan Boys Over Flowers‘ta elit insanların olduğu Shin Hwa Üniversitesi’ne giden fakir bir kızın okul günleri anlatılmaktadır. Bu yönüyle bu dizi uluslararası olarak giderek büyüyen izleyici tabanını gerçekten hak ediyor. Dizi, akıllı bir şekilde kurgulanması ve dramatik olmasının yanı sıra aynı zamanda eğlendirici de.

Toplam 25 bölümden oluşuyor ve her bölüm ortalama 60 dakika sürüyor.

Dizinin, sitemizde yer alan geniş tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.3- Broadchurch

BroadchurchEğer bu İngiliz dizisini izlemeye halen vakit ayıramadıysanız, bir deniz kenarındaki tatil bölgesinde son derece korkunç bir cinayeti araştıran polis dedektifleri olan yıldızlarımız David Tennant ve Olivia Colman ile yakaladığı bu güçlü atmosferi izleyerek eğlenmenizin tam zamanı. Kısa sürede bu dizi her yerde çok konuşulacak. Amerikan FOX uyarlaması Gracepoint‘ten önce orijinalini izlemeye ne dersiniz?

Dizinin, sitemizde yer alan geniş tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Qh-K3Za-Fyw4- Gran Hotel (Grand Hotel)

İspanya’nın Downton Abbey‘i olarak geçen ve son derece bağımlılık yapıcı bir nitelikte olan bu İspanyol melodram dizisi, genç Julio’nun lüks Gran Hotel’de bir garson olarak işe başladığı 1905’li yıllarda geçiyor. Bu dizide zenginlik, sınıf ve cinsiyet ayrımı içerisinde birbiriyle iç içe örülen tehlikeli sırlar anlatılmakta. Bunun utanılacak bir zevk olduğunu söyleyebilir misiniz?

Şu ana kadar 3. sezonu yayınlanan dizinin toplam bölüm sayısı 39’dur. Dizi, Türkiye’de 3. sezonuyla Sinema Aşk TV‘de yayınlanıyor.5- Bnei Aruba (Hostages)

Bnei_ArubaZaten bu İsrail gerilim dizisinin adını veya konusunu bir yerlerden duymuşsunuzdur. Öyle ki şu aralar dizinin Amerikan uyarlaması CBS ekranlarında ilk sezonunu yeni tamamladı. Bu dizide bir cerrahın ailesi rehine olarak alınıyor ve cerrah ameliyat masasında devlet başkanını öldürmeye zorlanıyor. İşte bu dizinin orijinali, uyarlaması gösterime girmeden önce İsrail’de insanları ekran başına kilitlemişti. Amerikan dizilerinin taraftarı olun veya olmayın Bnei Aruba kesinlikle izlemeye değer.

http://www.youtube.com/watch?v=wEs4BnfRMUQ6- Moone Boy

Beyaz perdede Bridemaids ve The Saphiress filmlerinden, televizyonda ise The It CrowdGirls ve The Family Tree dizilerinden kendisine aşina olduğumuz Chris O’Dowd, bu İrlanda-İngiltere ortak yapımı komedi dizisinin yazarı ve başrolünde yer alıyor. Moone Boy, 1980’li yılların İrlanda’sında küçük bir kasabada büyümenin nasıl olduğunu anlatıyor. O’Dowd  hayatın zorlu yollarında yardımcı olduğu genç Martin Moone’nin (David Rawle) hayali arkadaşı olan Sean’ı oynuyor. Son derece güçlü bir kurgusu olan bu dizi (sadece beş kelimeyle ifade etmek gerekirse “Her şeye rağmen burası İrlanda”) aynı zamanda son derece eğlendirici bir niteliğe sahip.

Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. İkinci sezon 2014 yılı içerinde yayınlanacak.

Dizinin, sitemizde yer alan geniş tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.7- Please Like Me

HBO dizisi Girls‘ün Avustralya versiyonunun bir gay tipi olan Please Like Me‘de kahramanımız olan Josh’un kız arkadaşıyla arası açıldıktan sonra Josh, aslında bir homoseksüel olduğunu anlıyor. Josh’un eski kız arkadaşı olan Claire ve en iyi erkek arkadaşı, heteroseksüellikten gayliğe geçiş döneminde Josh’a yardımcı oluyor. Sadece ikili ilişkiler minvalinde geçmeyen bir konuya sahip olan dizide, Josh’un annesinin intihara teşebbüs etmesiyle ona bakmak zorunda kalması da eğlenceli bir dille anlatılıyor. Son derece komik, akıllı bir kurgusu olan bu dizide Josh Thomas başrolü üstlenmiş durumda. Oyuncunun televizyondaki ilk projesi olan bu dizi, aynı adlı stand-up şovundan uyarlanmıştır.

Dizinin var olan ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. İkinci sezonu ise 2014 yılı içerinde yayınlanacak.8- Les Revenants (The Returned)

Çağdaş Fransız zombi dizisi Les Revenants, Sundance Channel kanalında Amerikan dizi severlerin beğenisine sunulmasına rağmen, kesinlikle hak etmiş olduğu saygıyı alamamış durumda. Bu son derece ince bir şekilde kurgulanmış olan gizem dizisi, türün klasik örneği olan AMC‘nin The Walking Dead‘inden çok daha sürükleyici. Farklı zamanlarda ölen/öldürülen insanların, sevdikleri kişilerin yanına yeniden dünyaya döndüğü, Alp Dağları’nın eteklerinde küçük bir Fransız kasabasında geçiyor.

İlk sezon 8 bölümden oluşuyor. 2. sezon 2014 yılı içerinde yayınlanması planlanıyor.

Dizinin, sitemizde yer alan geniş tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.9- Engrenages (Spiral)

Bu Fransız cinayet drama dizisi İngiltere’de BBC Four kanalında kesinlikle çok iyi bir çıkış yaptı. Diziyi izlediğinizde bunun neden olduğunu kolayca anlayabiliyorsunuz.
Engrenages, uyuşturucu tacirleriyle mücadele veren ve teröristleri izleyen polislerin tipik çalışmalarını konu alan yavaş başlayan bir dizi niteliğinde olmasına rağmen, kısa sürede konu genişliyor ve karakterlerinin bilinmez derinliklerini ve Fransız adalet sisteminin özünü araştırıyor.

Dizinin hali hazırda 4 sezondan, toplam 39 bölümü yayınlanmış durumda. Fransız dizilerine özgü -iki yılda bir sezon- mantığıyla çekilen dizinin, 5. sezonu 2014 yılı içinde yayınlanacak.10- The Straits
Biraz The Sopranos, biraz da Shakespeare dokunuşu olan Avustralyalı versiyon Sons of Anarchy düşünün ve bu polisiye-suç dizilerine gittikçe aşina olduğunuzu fark edin. Bu dizi Avustralya’nın Kuzey Doğu bölgesinde ve Papua Yeni Gine’de (evet gerçekten Papua Yeni Gine’de) geçiyor. The Straits dizisinde yıldızımız olan Brian Cox, Montebello çetesinin lideri konumunda olup, bölgedeki organize suçları kontrol etmektedir. Dizimiz Cox’un suç imparatorluğunu, üç oğlundan birine devredeceğini bildirmesiyle başlıyor. Bu suç imparatorluğunun devredileceği çocuksa, metamfetamin ve motorlu gangster çeteleri olan Kral Lear. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir dizi niteliğinde öyle değil mi?

Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor.