Çoğunlukla Amerika’dan, bazen de İngiltere’den ekranlarımıza gelip, popülerleşen diziler için son zamanlarda ortak bir söylem edindik :Bit pazarına nur yağdı.
Malumunuz, eski dizilerin hortlatılması arttı. Bu eski dizileri yeniden çekmelerin yanına kitap/roman/çizgi roman uyarlamaları katıldı. Durmadan uzantıları (spin-off) gelen diziler de cabası…Eh “bize orijinal ne kaldı?” diyeceksiniz belki ama, hayatta olanları listeleyince durum o kadar da vahim görünmüyor sanki. Buyrun listeyi birlikte inceleyelim ve ardından da eskileri irdeleyelim.

* 90210Ülkemizde Evimiz Hollywood’da ismiyle bir dönemin gençlerini ekran başına bağlamış Beverly Hills, 90210 isimli dizinin 2008 model uyarlaması tutmuş olsa gerek ki 3. sezonuna erişti.

İngiliz Being Human

* Being Human (US)Doğa üstü dizilere İngiliz televizyoncularının farklı bir bakış açısı getirdikleri aynı isimli kaliteli yapımı Amerika’lılar gözden kaçırmayıp uyarlamaya karar verdiler. 2011 Ocak ayından itibaren “US” uzantısı ile ortalıklarda görünmeye başlayacak olmasından pek memnun olmayan bir kitle kadar, merakla bekleyen bir kitle de mevcut.

Caprica

* Caprica78 yapımı dizinin bir uyarlaması olan Battlestar Galactica‘nın en yeni uzantısı. Henüz yerini sağlamlaştıramadı ve 2004-2009 arasındaki efsaneye bağlanan izleyici kitlesini pek memnun edemedi tamam ama sırtını Syfy’a dayamış olması uzun vadede kendine sadık hayranlar edineceği ümidini veriyor.

* DexterDarkly Dreaming Dexter isimli kitaptan esinlenen bu yapım da sezonlardır bizleri katilden yana yaptı çıktı ya alkışlamayalım da ne yapalım..?

Doktor Kim'ler Geldi, kimler geçti...

Doktor Kim’ler Geldi, kimler geçti…

* Dr Who 20051963-1989 yılları arasında İngiliz ekranlarına damgasını vuran dizinin 2005’ten bu yana devam eden yeni uyarlaması 5. sezonuna erişti.

* HavenStephen King’in The Colorado Kid isimli kitabından esinlenen bir dizi. An itibarıyla, ne uyarlandığı kitap popüler, ne dizinin kendisi. Ancak 2. sezon siparişi aldığına göre var galiba bir keramet.

eski diziyeni dizi

* Hawaii Five-O1968-1980 yılları arasında ekranlarda yer almış polisiyenin yeniden tutacağı umularak ısıtılıp ekranlarımıza geldi. Bu aralar reyting açısından kötü durumda değil. Sezonun sonunu çıkartma ihtimali çok yüksek.

* Human TargetAynı isimli çizgi romanın kahramanının ekranlara taşınmış hali. Fox gibi iptalden kaçınmayan bir kanalda, aksiyon ve oyuncu başarısı ile 2. sezonuna başlamak üzere.

* JustifiedBir roman kahramanın ekranlara taşınması ile tanıştık kendisiyle. Rahat rahat tamamladı ilk sezonunu ve 2. sezon siparişi alarak kalıcı olduğunu kanıtladı.

* NikitaFilmden türeme bu en yeni dizi o kadar doğru yerlerden yakaladı ki izleyiciyi, bir aksilik olmazsa sezonlarca karşımızda kalacağı (cw’nun istediği izleyici oranlarının üstünde olması sayesinde) aşikar.

* Parenthood1989 yapımı aynı isimli filmden türedi. Geçen yılın sezon ortasında aile draması konusunda birçok izleyiciye ilaç gibi geldi. 2. sezonu da iyi durumda ilerliyor.

* Rizzoli & IslesAynı isimli kitap serisinden uyarlanan bu dizi yaz aylarında dedektiflik dizilerinin arasında kaliteli bir yapım olarak yer aldı ve 2. sezon siparişini almakta gecikmedi.

* $h*! My Dad SaysBir twitter sayfasından türedi. Yayınlandığı kanalın başarılı yayın politikası sayesinde aldı başını gidiyor ve hatta arkasından başka twitter uyarlamalarına da yolu açtı.

* SmallvilleYılların çizgi romanı ve film kahramanı Superman‘in yıllardır süren uzantısı. 10 sezon sürdüğüne göre bunda da bir keramet olsa gerek…

Clone Wars

The Clone Wars

The Clone Wars

* Star Wars the Clone Wars 2008Yıldız Savaşları efsanesinin uzantısı Clone Wars çizgi filminin, animasyon olarak yeniden uyarlanması. Güzel tiplemeler, düzgün ve özgün hikayeler ile 3. sezona kadar erişti. Daha da gider.

* True BloodYine bir kitap uyarlaması. Ama ne uyarlama!.. Vampir sevmeyenlerin dimağına bile erişti. “beyin tokatlayan program” sloganını hatırlatıyor her sezon. Bambaşka bir yapım, harika bir uyarlama.

* V 2009Yıllardır dillerden düşmeyen Ziyaretçiler‘in 2009 uyarlaması. Yayınlandığı kanal itibarıyla ayakta kalmakta zorlanıyor olsa da (verilen aralar hoş olmuyor) 2. sezonu Ocak’ta bizimle olacak ve iyi bilim kurgu kıtlığı çekilen günlerde ilaç gibi geleceği umudundayız.

Peki geriye dönük baktığımızda liste ne durumda?

* Battlestar Galactica 20031978’de başlayan efsaneyi bambaşka bir boyuta taşıyarak ayakta bitirdi.

* Bionic WomanBir roman uyarlaması olan aynı isimli dizinin 2007 uyarlamasıydı. “Niye vardı bu dizi?” dedirtecek kadar kötüydü ve kısa zamanda iptal oldu.

* Boston LegalThe Practice‘in miadı dolunca türedi. Sulu avukatlık dizisi şapkasını Ally McBeal‘dan alıp 5 sezon başarıyla taşıdı.

* Coupling USÜnlü ingiliz komedisi Coupling‘in Amerikalılar tarafından başarısızlığa uğrayan, 3 bölümde iptale koşan uyarlaması.

* Flash ForwardAynı isimli kitabın orijinal konusunu aksiyon ağırlıklı olarak televizyona uyarlamak ve bunu da ABC kanalında gerçekleştirmeye kalkmak olmadı. Anca ilk sezonun sonunu görebildi.

* Flash GordonAynı isimli çizgi roman kahramanını televizyona taşımaya çalışmak işe yaramadı. Kötüydü ve zaten tek sezon dayanabildi.

* Knight Rider 2008Yılların Kara Şimşek‘ini sadece araba üzerinden götürürüz mantığı ile sununca olmadı. Ortasında bir u dönüşü yapıp eski kadro ve eski tarzda olay çözmeye başlandı ve düzeldi. Ancak yetmedi, 17. bölümünde iptali gördü.

* Legend of the SeekerDoğruluk Kılıcı isimli fantastik roman serisinin televizyona başarılı uyarlamasıydı. Ancak kanalların bunun maliyetinin altından kalkamamaları üzerine 2. sezon sonunda birçok protesto eşliğinde iptal edildi.

* Melrose Place 20091992’nin Melrose Place‘ini raflardan çıkarıp 2009’a uyarladı. Ama cw izleyicisine yetmedi; en azından umulduğu gibi 90210’un başarısını yakalayamadı.

* The MiddlemanAynı isimli çizgi romanın başarılı uyarlamasıydı. Güzel bir kara mizah bilim kurgusuydu. Ancak yanlış kanalda (syfy yerine abcfamily’de) kendine yer aradığı için güme gitti. 12 bölümde iptal oldu.

* Painkiller JaneAynı isimli çizgi roman kahramanını Kanada’lılar SciFi’ın desteği ile ekranlara taşımak istediler. Ancak 1 sezon dayanabildi.

* ScoundrelsYeni Zelanda’nın başarılı Outrageous Fortune dizisini Amerika’lılar beceremedi. 8 bölümde nakavt oldu.

* SherlockDefalarca filmleri ve dizilerini izlediğimiz ünlü roman kahramanının maceralarını günümüze taşıyan son ingiliz uyarlaması fazlasıyla başarılıydı. 2011’de yeni bölümleriyle karşımızda olacak.

* Stargate SG1, Atlantis, UniverseStargete filminden türemiş üç dizi… Hiçbiri SG1 kadar tutamamış olsa da asla kötü bilim kurgu olmadılar.

* Star TrekOrijinal diziden itibaren 4 farklı çoçuğu (Yeni Nesil, Derin Uzay Dokuz, Voyager, Atılgan) olmuş bir efsane. 2009’daki film ile başa sararak bile olsa hala güzel malzeme çıkartılabileceği kanıtlandı. (Filmin devamı olan bir dizi çekileceği söylentileri var.)

* Terminator: The Sarah Connor ChroniclesFilm uyarlamasıydı ama kötü bir uyarlama değildi. Zaman verilseydi iyi yerlere gidecekti. Ama Fox kanalı sabredemedi ve 2 sezonda gümledi.NCIS, CSI, Law and Order gibi bölünerek çoğalan dizileri de unutmamak gerek.

* NCIS’ın çocuğu NCIS LA,

* CSI’ın çocukları CSI NY ve CSI Miami

* Law and Order’ın çocukları Law & Order: Special Victims Unit, Law & Order: Criminal Intent, Law & Order: Los Angeles hayatta ve iyi durumdalar. Ellerinizden öperler.Law & Order: Trial by Jury tutmadı, 1 sezon dayanabildi.Bunca diziden para kazanıldığını gören yapımcılara hala diyebiliyor musunuz “yeter; bölünmelerden, uyarlamalardan bıktık. yeni bir şeyler lazım” diye..? Ben yine de “kitapları uyarlayın, dizileri türetin tamam ama eskileri ısıtıp yeniden çekmeyin” diyebilirim sanırım.