birinci sezon dvd kapağı

birinci sezon dvd kapağı

Dizi, 1953 yapımı the war of the worlds filminin bir uzantısı olarak 1988 ve 1990 yılları arasında iki sezon olarak yayımlanıp iptal edildi. Dizi sci-fi kanalında yayımlandı.Toronto , Ontario , Kanada’da filme alındı.

Konusuna gelince: 1953 yılında dünya’ya saldıran yaratıklar dünya bakterileri tarafından durdurulmuştur. Ama dizinin anlatımına gore 1953 yılında ki saldırı sırasında bakteriler yaratıkları öldürmemiş onların yaşamsal faaliyetlerini kısıtlayıp uyku durumuna geçirmiştir. Hükümet onları radyoaktif atıkların doldurulduğu varillere koyup dünyanın çeşitli yerlerine gömdürmüştür. Bu saldırı yine hükümetlerin ortaklaşa yardımıyla ‘seçimli bir amnezi’ denilen bir vasıtayla insanlara unutturuldu.

1988 yılına gelindiğinde bir grup terörist yalnışlıkla varilleri açarlar. Aynı grubun vücutları yaratıklar tarafından el geçirilir.

insan vucudundaki yaratık

insan vucudundaki yaratık

Yaratıklar 1953 yılındaki saldırdan farklı olarak artık, insan vücutlarını kullabiliyorlardır. Ki bu sahneler zamanı için oldukça korkutucudur. Yirmi dört saat içinde tekrar beden değiştirmeleri lazımdır. Uyku modundayken maruz kaldıkları radyasyon insan bedenini yirmi dört saat içinde eritmektedir.

yaratığın uyanış sahnesi

yaratığın uyanış sahnesi

Bu ürkütücü yaratıkların en sevdiği yiyecekler çiçekler ve yapraklarıdır. Dizinin bazı bölümlerinde toplu halde çiçek ve yaprak yiyen insan bedenindeki yaratıklar dizinin klasik sahneleri arasındadır.

Dr. Harrison Blackwood

Dr. Harrison Blackwood

Dr. Harrison Blackwood (Jared Martin)—astrofizikçi, ailesi 1953 işgalinde öldürülmüştür. Filmdeki olaylar neticesinde dr. clayton forrester tarafından evlat edinilmiştir. Kendisi bir pasifist ve vejeteryandır. Dizide bir çok yerde alternatif sağlık (yoga vs.) metoduyla uğraşırken görürüz.

Dr. Suzanne McCullough

Dr. Suzanne McCullough

Dr. Suzanne McCullough (Lynda Mason Green) — mikrobiyolog. Kızı debi’ye bakan bekar bir annedir. kendisi çalışmalarında standart metotları izler ki böylece sıklıkla blackwood’un kaotik ve ekzantrik çalışma huylarıyla çatışır.

Norton Drake

Norton Drake

Norton Drake (by Philip Akin) — Harrison’ın uzun yıllardır arkadaşı. Tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Bir bilgisayar dahisi olan Norton, kendisi için sadece kendi sesine duyarlı Gertrude adını taktığı bir tekerlekli sandalye geliştirmiştir.

Yarbay Paul Ironhorse

Yarbay Paul Ironhorse

Yarbay Paul Ironhorse (Richard Chaves) — amerikan ordusunda bir yarbaydır. Oldukça tutucudur; bu yüzden de takım elemanlarıyla sık sık karşı karşıya gelir.

Yan karakterlerden Sylvia Van Buren (Ann Robinson) 1953 işgalini hatırlayan bir kaç kişiden biridir. Bu karakter, aynı zamanda orijinal filmden diziye geçen tek karakterdir. Aynı oyuncu tarafından canlandırılmaktadır. Dizide akıl hastanesindedir ve yaratıkların varlığını hissedebilme kabiliyeti vardır.Dr. Suzanne McCullough’un kızı Debi (Rachel Blanchard) dizinin ilk sezoununda pek önemli bir rolde değilse de ;ikinci sezonunda ana karakterler arasına girer.

Advocacy

Advocacy

Advocacy denilen bir örgüt tarafından yönetilen yaratıklar, ikinci sezonda yeni gelen yaratıklar tarafından yok edilirler. dizinin senaryo değişikliğine gitmesiyle, ikinci sezonda ana karakterlerden bir kaçı da öldürülür. yeni senaryonun başarısızlığı sebebiyle dizi tutunamaz ve iptal edilir.

ikinci nesil uzaylılar

ikinci nesil uzaylılar

Esin kaynağı kitapta, yaratıklar mars kökenlidir; ama gelinen çağda mars’ın yaşama elvermediği sonuçlarından sonra yaratık gezegenin adı Mor-Tax olarak değiştirilmiştir.Dizi 90’lı yıllarda trt 2’de yayınlandı.

dizi ana oyuncuları

dizi ana oyuncuları

birinci sezon jenereği için burayaalalım.dizinin ilk bölümünden bir sahne (sneak peek)