Lısa Kudrow

Lısa Kudrow

* “Merhaba, ben Fıona Wallıce ve bu bir sanal terapi”
Her ne kadar şu yazıda ve yorumlarında daha önce bahsi geçmiş olsa da gözden kaçıyor olsa gerek ki bir arkadaştan (rpdi) “bu diziden hiç bahsedilmedi” uyarısı geldi. Bunun üzerine hemen kolları sıvayalım dedik. Web Therapy Showtime‘ın 19 Temmuz‘da izleyiciyle buluşturduğu gerçek hayattan televizyona uyarlanan bir yapım (Shit my Dad Says vb. gibi). Komedi olarak nitelendirilmiş (The Big C, US of Tara vb. gibi her kısa metraj dizi, içeriğinden bağımsız, nedense otomatikman “komedi” oluveriyor) ama ne kadar bu dalda olduğuna (ki bence komedi tanımını hakeden nadir minik çaplı dizilerden) artık siz karar vereceksiniz. Lısa Kudrow‘un (ki kendisini çok ama çok iyi tanıyoruz Friends dizisinden) başrolde olduğu yapımda, mevzu bahis olan konuya bakalım isterseniz:

Dizinin isminden de anlaşılacağı gibi “terapi” söz konusu ve terapistimiz de Fiona Wallace (Lisa Kudrow). Normal terapilerden farkı, olayın internet ortamında gerçekleşmesi: hastalar, terapi odasında değil, canlı internet ortamında Fionayla karşılıklı konuşarak hallediyorlar sorunlarını. Dizinin asıl olayı terapistimiz Lisa Kudrow’un pek işinin ehli, başarılı bir terapist olmaması: psikologların en ama en önemli özelliği “dinleme” yetisidir ki Fiona bu işte pek de sabırlı değildir. İnsanları dinlemenin sıkıcı bir şey olduğunu düşünen Fiona, 50 dakika durmadan hastayı dinlemektense, “Web Therapy” gibi bir olaya el atıyor. Artık hastalarıyla terapi odasında saatlerce sıkılmaktan kurtulacaktır. Yeni yönteminde onlara sadece 3 dakika vererek dertlerini düzgün ve direkt aktarmalarını sağlatıyor. Böylece, Fiona hastalarıyla üçer dakikadan görüşüyor. Olaylar da böylece gelişiyor…

Courteney Cox dizi'de konuk oyuncu

Courteney Cox dizi’de konuk oyuncu

Web Therapy 2008’den beri aslında www.lstudio.com adresinde internet dizisi olarak devam ediyordu. Geçen sene (Kasım 2010‘da) 3. sezonu geride bıraktığında Showtime diziyi televizyona taşıyacağını açıkladı ve bu yaz izleyiciyle buluşturdu.

Friends'den Matt ve Lisa Showtime'da

Friends’den Matt ve Lisa Showtime’da

Lisa Kudrow ilk 5 dakikadaki olağanüstü oyunculuğuyla zaten diziye hemen kilitlendiriyor sizi. Internet versiyonunun takipçisi olmamış olabilirsiniz, ama ilk bölüme şans verilebilir. Dizide terapiye katılan hastaların her birine farklı dizilerden aşinayız. Ayrıca Lısa Kudrow’un eski dostlarından (Friends‘den) Matt LeBlanc‘ın da Showtime’da Episodes isimli dizisi yayınlanıyor.Tanıtım Videosu:

Keyifli seyirler…