Westworld’ün yapımcısı ve yazarlarından Denise Thé, Lisa Joy ve Jonathan Nolan, Team Downey’den Robert Downey Jr. ve Susan Downey ve Warner Bros. Television, Michael Crichton’ın 1987 yılında yayınlanan Sphere adlı romanının dizi olarak HBO’ya uyarlanması için çalışmalara başladılar.

Konusu: Amerikan Donanması Pasifik Okyanusu’nun 300 m dibinde bir uzay aracı keşfeder ve onu incelemek için yanlarında emekli bir donanma kaptanı ile birlikte bir ekip (psikolog, matematikçi, zoolog, astrofizikçi, biyolog) gönderir. Araçtaki İngilizce yazılar ile geminin aslında bir Amerikan uzay gemisi olduğunu, 350 yıldan uzun süredir okyanus tabanında olduğunu, gelecekte inşa edildiğini ve zamanda geriye gittiğini düşünürler. Ekip daha sonra büyük bir kargo ambarında, dünya dışı kökenli olduğu belli olan gizemli bir küresel nesne keşfeder. Ekip, çalışma ortamlarının yoğun baskısıyla başa çıkmaya çalışırken, bir ekip üyesi küreye girer ve kısa bir süre sonra, korkularını gerçeğe dönüştürebilecek, kendisine Jerry diyen görünüşte uzaylı bir varlıkla temasa geçer.

Roman bir bilim kurgu öyküsü olarak başlar, ancak hızla psikolojik bir gerilime ve insanın hayal gücünün doğasının bir keşfine dönüşür.

Denise Thé, dizinin yürütücü ve yönetici yapımcısı olarak projenin başındaki isim. Kilter Films’den Nolan, Joy, Athena Wickham ile Team Downey’den Robert Downey Jr, Susan Downey ve Amanda Burrell, dizinin yönetici yapımcıları.

Kitap 1998’de Dustin Hoffman, Samuel L. Jackson, Sharon Stone, Liev Schreiber ve Peter Coyote’nin başrolünde sinemaya uyarlanmış ama eleştirmenler ve izleyicilerden pek olumlu tepki alamamıştı. 80 milyon dolar bütçeli film, 37 milyon dolar hasılat yapmıştı.

Kaynak