Marissa Jo Cerar, Gina Prince-Bythewood

ABC, Sivil Haklar Hareketi ile ilgili Women of the Movement adlı limitli dramaya onay verdi.

2021’de yayınlanacak 6 bölümlük dizi, Jim Crow yasalarının uygulandığı Güney’de, Mississippi’de, linç edilerek öldürülen 14 yaşındaki Emmett Till’in annesi Mamie Till Mobley‘in, adaleti sağlamak için verdiği mücadeleye odaklanacak. Dizinin duyurusu, Emmett Till’in öldürülmesinin 65., March on Washington for Jobs and Freedom‘un 57. yıl dönümünde gerçekleşti.

Dizi, Devery S. Anderson’un “Emmett Till: The Murder That Shocked the World and Propelled the Civil Rights Movement” kitabına dayanacak. Başlangıçta bir antoloji dizi olarak geliştirildi. Potansiyel 2. sezonunda Rosa Park’a odaklanmayı düşünüyorlardı ama limitli dizi olarak kalmasına karar verildi.

Marissa Jo Cerar (The Handmaid’s Tale, Shots Fired), dizinin yaratıcısı. Gina Prince-Bythewood (The Old Guard), dizinin ilk bölümünü yönetecek ve ayrıca Jay-Z ve Will Smith ile birlikte yönetici yapımcısı olacak.

ABC Entertainment başkanı Karey Burke, “bugün, 14 yaşındaki Emmett Till’in trajik cinayetinin 65. yılı. Bu limitli dizi Emmett’in annesi Mamie Till Mobley’in kararlı adalet arayışına ışık tutacak. Hikayeleri, akıl almaz bir kalp kırıklığı ve vahşetin yanı sıra günümüzün ırksal adalet hareketinin yolunu açan bir hareketi canlandıran bir anne ve oğlunun kalıcı sevgisini de içeriyor. Yıldızlardan oluşan bir yapım ekibinin desteğiyle, hikayelerini ABC’ye getirmekten onur duyuyoruz” demiş.

Dizinin yazarı, yürütücü yapımcısı Marissa Jo Cerar, “bu projeyi televizyona taşıdığım için çok heyecanlıyım. Maalesef tam da bugünlere denk geldi ve umudum izleyicilere Emmett Till’in gerçekte kim olduğunu, kurban ya da şehitten çok bir çocuk olduğunu öğrenme şansı vermek ve aynı zamanda Mamie’nin, bir annenin en kötü kabusu karşısındaki şaşırtıcı gücünü göstermek. Emmett ve Mamie’nin hikayesini anlatmak geçen sene bu yolculuğa başladığımdan beri hafife almadığım bir sorumluluk, çünkü bu bir trajediden daha fazlası; bir annenin oğluna olan sarsılmaz sevgisi ve tüm siyah insanların hayatlarını iyileştirmeye olan bağlılığı hakkında bir hikaye. Çekime başlamak için sabırsızlanıyorum. Harika yönetmenimiz Gina Prince-Bythewood ile daha iyi ellerde olamazdık” demiş.

2015 yılında dizinin HBO için yapılacağı ile ilgili bir kısa haber yapmıştık.

Kaynak