Kanada ve Fransa ortak yapımı, Kanada’da Showcase, Fransa’da ise Canal+‘da yayınlanan 2011 yapımı bir aksiyon dizisi XIII: The Series. Temelleri Belçika’da çıkan çizgi romana dayanıyor. Aynı zamanda da yine aynı ismi taşıyan bir oyunu da mevcut.

Televizyona ilk olarak 2008 yılında XIII: The Conspiracy ismiyle 2 bölümlük mini dizi olarak aktarıldı. Bu mini dizi, şu an izlediğimiz dizinin geçmişini anlatıyor. Yani konuyu tam olarak kavramak istiyorsanız önce onu seyretmeniz faydanıza olur.Nisan’da başlayan, ilk sezonu 13 bölüm sürecek dizinin sezon finaline 2 bölüm kaldı.

Konuya gelirsek;
İhanete uğrayan bir gizli ajanın yüzünü, hafızasını ve geçmişini değiştirmeleri üzerine, kendinin gerçekte kim olduğunu araması üstüne olaylar konu ediliyor. İsminin ne olduğunu bile bilmeyen ajanımız, sol göğsünün üstünde, boynuna doğru olan kısımda romen rakamlarıyla XIII, bizim kullandığımız rakamlara göre 13 olan bir dövmeye sahip olduğu için kendi dahil herkes ona “13 numara” diyor.

İlk bölümden biraz ispiyon verecek olursak;
13 numaralı ajanımız bir hapishaneye kapatılmıştır. Dışarıdan gelen güçler yardımıyla kalp krizi geçirdi süsü vererek dışarı çıkartılır. Tabii ki bu dışarıdan gelen güçler ajanımıza kaşı gözü güzel diye yardım etmemiştir. Onların da istedikleri bir şeyler vardır. Ellerinde bir fotoğrafla gelirler ve bu fotoğrafı, onu tanıyan birinden bulduklarını söylerler. Ona kendi kimliğini bulmasında yardım edeceklerdir ama ajanımızın da onlara yardımcı olması gerekmektedir. Bunların üzerine de bol aksiyonlu sahnelerle olaylar gelişir.

Kadroya gelecek olursak, 13 numaramızı Stuart Townsend canlandırıyor. Bunların yanında dizide en iyi Ghost Whisperer‘dan tanıyacağımız ama bir ara 24‘te de yer alan Aisha Tyler, Aaron Stone‘dan bildiğimiz Greg Bryk da var. Diğer oyunculara da şuradan bakabilirsiniz.

Kesintisiz 43 dakika süren bölümleriyle aksiyon ve gizem sevenler için XIII: The Series biçilmiş kaftan. İhtiyaç duyanlar için dizinin ingilizce ve türkçe altyazıları da mevcut.