jane vasco

jane vasko

13 nisan’da başlayan painkiller jane, daha önce yayınlanacağı haberini verdiğimiz dizilerden. öncelikler painkiller jane’in 1995 yılında yaratılan bir çizgi roman olduğunu ve aynı yıl sci fi kanalı tarafından televizyon filmi olarak da yayınlandığını belirtelim. ama heroes’dan daha önce var olmuş olmasına rağmen, popülerlik kazanmadığı için o dönemde, biraz heroes sonrası yaratılan süper kahraman dizisi gibi görülebilir. çünkü ana kahramanımız jane kendi yaralarını iyileştirebiliyor ve jane’in yaşadığı yerde bir takım insanlar geliştirdikleri nörolojik anormallikler ile süper güçlere sahip olabiliyor.öncelikle oyuncu kadrosuna bakalım. başrolde jane vasko olarak gördüğümüz kristanna loken (the l word, terminator 3) var ki, gördüğüm en kötü oyunculuklardan birini sergiliyor pilotta. konu gelecek vaad etse de, başrol oyuncusu dizinin gidişatını pek zorlayacak gibi göründü gözüme. alaina kalanj, jane’in arkadaşı ve ortağı maureen rolünde. rob stewart ise jane’in yeni patronu ajan mcbride rolünde. dizinin oyuncu kadrosunu pek beğenemedim açıkçası.

'çizgi romandaki jane vasco' : dizi bundan biraz alakasız olmuş

‘çizgi romandaki jane vasco’ : dizi bundan biraz alakasız olmuş

pilot bölümün konusuna gelirsek jane vasco ve ortağı maureen narkotikte çalışan ajanlar. ortalıkta yeni dolanmaya başlayan süper güçlü, halüsinojen bir uyuştucunun peşindeler. aynı operasyonda jane devletin çok gizli bir bölümünün başı ile karşılaşıyor. onun hakkında hiç bir bilgi bulamıyor. bu gizli ekibin başındaki andre mcbride ise jane’in aykırı çalışma stili ve başarılarından etkilenip onu takımına almak istiyor. zar zor ikna olan jane ekibe dahil oluyor.

jane vasko ve yeni patronu andre

jane vasko ve yeni patronu andre

işin derinlerine indikçe, jane peşinde oldukları şeyin bir uyuşturucu değil ‘neuro’ adı verilen bu tür süper güçleri olan insanlar olduğunu öğreniyor. 200’den fazla tespit edilmiş neuro’nun çok farklı yetenekleri var. yeni girdiği ekibin görevi de bir çip ile bu insanların güçlerini sıfırlamak. ilginç olan jane’in ilk görevinde 40. kattan düşmesi ve morgda canlanıp ekibe geri gelmesi. ancak jane’in bir neuro olmadığına eminler. jane’in bu iyileşme sahneleri heroes’daki claire’i hatırlatıyor. farkı ise, jane’in iyileşirken çok fazla acı çekmesi.

bölümün sonunda, ekibin peşinde olduğu asıl kötü adamın bir odaya girdiğini ve bu odada onlarca insanın, tıpkı yeni üretilmiş robotlar gibi tavandan aşağı asılı durduklarını görüyoruz. dizinin konusu ilginç gerçekten ama bölümün ne yönetmenliğini ne de oyunculuğunu sevebildim. bilgisayar sistemlerine girme, iz sürme gibi sahneleri pek yavandı ki bir çok bölüm böyle çalışacaklar… 22 bölüm birden sipariş edilen dizide, sezonun son 4 bölümü budapeşte’de çekilecekmiş.