46-yok-olan
Künye

Türü: Psikolojik gerilim, gizem
Kanal: Star TV
Yönetmen: Serdar Akar
Sezon: 1
Bölüm sayısı: 13
Süre: Ort. 60 dk. (ilk bölüm 60, 2. 68 dk.)
Yayın tarihi: 27 Mart 2016-…
Yayın Günü: Pazar 23:00 (Pzt. online)

 

İçindekiler:

Mutfaktakiler
Konu
Karakterler
Son Söz
Fragman

“O kadar uyduruk kıytırık aptalca kurgulanmış yabancı diziye şans veriyoruz, daha önce Behzat Ç. ile iyi bir yerli polisiye getirmiş ekipten olan sanatçıların elinden bir gizem dizisine niye 1 saatimizi vermeyelim?” diyerek girmeniz gereken bir macera var karşınızda:
46 Yok Olan

Mutfaktakiler

46-yok-olan-mutfak-kucuk

 

Yapımcılığını Nunova Film‘in yaptığı dizinin yazarı Ercan Mehmet Erdem, yönetmeni Serdar Akar.

 

Konu

46-yok-olan-kardesBir genetik profesörünün bol soru sorduran gizemle bezenmiş hikayesi.
Kahramanımız Murat Günay, doktor olan babasının kurduğu bir vakıf üniversitesinde genetik profesörlüğü yapmakta olan orta yaşlarda, zengin bir adam. Alanında Türkiye’nin en iyilerinden biri.
15 yıl önce babası öldürülmüş. Üstelik genç Murat ve küçük kız kardeşinin gözleri önünde! Bu olaydan sonra kızkardeşi Ezo depresyon ilaçları ile ayakta kalabilmiş. Ancak sonunda bir gün aşırı doz nedeniyle bitkisel hayata girmiş.
Kardeşini vakfın hastanesinde özel bir odaya yerleştiren Murat’ın artık tek bir amacı var: Kardeşi Ezo’yu bitkisel hayattan çıkartmak!
46-yok-olan-doktor
Bu uğurda iyice asosyalleşen kahramanımız evinin bodrumundaki laboratuvarında çeşitli deneyler yapmakta. Bu sırada geliştirdiği bir teorinin üzerine giderek elde ettiği bir formülü kendi üzerinde dener. Ondan sonra da işler hem kendisi hem de çevresindekiler için iyice karışır. İzleyiciye ayıklanacak bir sürü pirinç bırakılır.

Erdal Beşikçioğlu’nun diziyle ilgili verdiği bir röportajdan alıntı:
Tez şu: Adam genetik profesörü ve fiziksel olarak vücudumuzun bir gen haritası var. Eğer vücudumuzun bir gen haritası varsa, ruh da bu bedenin içerisindeyse, mutlak surette o ruhun da bir gen haritası vardır. Ruhun gen haritası varsa, tanrısal olana ulaşmanın da bir formülü vardır. Soru buradan yola çıktı.

Bu arada dizinin adı insan DNA’sında 46 kromozom olmasından geliyor.

Karakterler

46-yok-olan-kadro46-yok-olan-Murat-Erdal_Besikcioglu46-yok-olan-Murat-Erdal_Besikcioglu
Murat (Erdal Beşikçioğlu)

Kardeşini hayata geri döndürmek için kendini bile feda edebilecek psikolojideki, saplantılı profesörümüz.

46-yok-olan-selin-Yasemin-Allen
Selin (Yasemin Allen)
İstanbul Cinayet Masası’na yeni atanan bir polis dedektifi. Yeni ortağı Doğan ile araştırdıkları bir cinayet nedeniyle kahramanımız ile yolları kesişiyor.
46-yok-olan-Ceyla-Melis_Birkan
Ceyla (Melis Birkan)
Bitkisel hayattaki hastaların psikolojisi üzerine uzmanlaşmış bir psikiyatr. Ailesinde bazı sorunlar var. Murat, kendisini kardeşinin özel doktoru olması için işe almak istiyor.
46-yok-olan-Dogan-Saygın_Soysal
Doğan (Saygın Soysal)
İstanbul Cinayet Masası polis dedektiflerinden biri. Yeni ortağı Selin ile giriştikleri dava onları kahramanımızın kapısında bitiriyor.
46-yok-olan-Salim-Berkan_Sal
Salim (Berkan Şal)
Murat’ın yardımcısı. Kimi zaman koruması, şoförü, sağ kolu. Daha da önemlisi yıllardır hayatında olan, hayatını emanet ettiği insan.
46-yok-olan-Ferit-Metin_Belgin
Ferit (Metin Belgin)
Murat’ın amcası. Eski istihbaratçı.
46-yok-olan-Ezo-Ayca_Eren
Ezo (Ayça Eren)
Murat’ın 5 yıldır komada olan kızkardeşi.
46-yok-olan-Sude-Selin_Uludogan
Sude (Selin Uludoğan)
Şamanizm‘e inanan ve şamanizm ayinleri düzenleyen bir kadın. Murat’ın araştırmalarında yardım almak için kapısını çaldığı biri.
 

 

Son Söz

46-yok-olan-banner2 bölüm izledikten sonra dizi tanıtımı yapmayı, hele ki konusu sezona yayılmış bir diziyi tanıtmayı sevmem ama 22dakika izleyicilerini bu diziye bulaştırmak boynumun borcu. :)
Az bölüm izlediğim için şimdilik gördüklerim üzerinden benden geçer not aldı.
Özellikle ilk bölümde epey bir soru işareti ile girdiğimiz dizi, 2. bölümüyle ne yöne gideceğine dair fikir veriyor. Ama bu 2 bölümünde de türün (Dr. Jekyll ve Mr. Hyde) hiç de fena olmayan bir örneğinin sunulduğunu düşünüyorum.
Başlarda gerilim müziklerinin dozunun fazla oluşuyla ve Murat Günay karakterinin Behzat Ç. karakteri ile fazla benzerlik taşıması nedeniyle tadım biraz kaçsa da bunları gözardı edince elimde sürükleyici bir yapım kaldı.
46-yok-olan-şaman-ayiniOrta Asya Türkleri’nin de yıllarca inandığı Şamanizm‘in mevzuya dahil edilmesi özel olarak hoşuma giden bir ayrıntı oldu.
Aranmayın diye ekleyeyim: Dizide Şamanizm ayininde kullandıkları içkinin adı Ayahuasca. (Neymiş ne değilmiş merak edenler bağlantıya tıklayıvere.)

Fragman

 

Artık hazırsınız. Haydi araya dişinize göre bir yerli alıverin bakalım.