3 sezonuyla 2011’den beri ekranlarımızı şenlendirmeye devam Bron/Broen, yaratıcısı Hans Rosenfeldt‘e göre 4. ve final sezonu onayını alacak. Henüz SVT ve DR kanallarından sezon onayına dair resmi bir açıklama olmasa da yaratıcısı onay vermeme ihtimallerinin oldukça düşük olduğunu söylüyor.

“Elimizde sezonun hikayesi mevcut. Yeni sezonda başladıkları yerden çok farklı bir noktada bulacağız onları. 4. sezon son sezon olacak. Onay alamayacağına dair korkum yok. Almazsa şaşırırım hatta.”

İlk 2 sezon boyunca Sofia Helin tarafından canlandırılan Saga Noren’e Danimarka tarafından eşlik eden Martin karakteri 3. sezonda yer almamıştı. Karakteri canlandıran Kim Bodnia’nın isteği üzerine hapishane hikayesi yazılarak diziden çıkarılan oyuncu yeni sezon için olumlu konuşmuştu.

“Başta oynamayı kabul ettiğim karakter dizi süresince çok fazla değişti. Benim onayladığım değişiklikler değildi bunlar. İyiden kötüye dönüşmüştü, sonra tekrardan iyiye dönüşecekti vs vs. Karakter gelişimi istediğim yönde ilerlemediğinden ve ilerlediği yöne de beni ikna edemediğinden diziden ayrılma kararı almıştım. Bu kararımda dizide ara ara yer alan Yahudi karşıtı sahneler de etkili olmuştu. Ama yeni sezon için konuşursak her şeye açığım. Beni ararlarsa, senaryo hakkında da anlaşabilirsek, her şey mümkün.”

644x429(ByMaxScale_TopLeft_Transparent_True_True_Undefined)

Hans Rosenfeldt, bu ayrılığın geçici olmasını planladıklarını ama devamında anlaşamadıklarını söylüyor. Doğru bir hikayeyle 4. sezonda yeniden ekibe katılabileceğini de belirtiyor.

“Yollarımızı dostça ayırdık. Bizim karakter için planladıklarımız oyuncunun karakter üzerine beklentileriyle uyuşmadı. Onu yeni sezonda hapisten çıkarmak niyetindeydik ama o karakterinin hapiste kalmasını istedi. Bunu istemiyorduk. Bunun üzerine istediğimizi yapmakta özgür olduğumuzu ama ne yapacaksak bunu onsuz yapmamız gerektiğini söyledi. Bunun üzerine yapabileceğimiz çok bir şey yoktu. Geçen sezonda onsuz da başarılı olabileceğimizi izleyiciye ve kanala kanıtladık. Onsuz devam edebiliriz ama sonuçta o ölmedi ve hala geri dönebilir. Tabii bu dönüşün öylesine bir dönüş olmasını da istemeyiz. Hikayeyi destekleyecek, ileri götürecek bir şeyler koyabilirsek ortaya, geri dönüşü mümkün.”

SVT kanalının patronu Christian Wikander’den gelen açıklamaya göre dizinin kaderine 2016 baharı içinde karar verilecek. Şuanda şirketler ve yazarlarla görüşmeler devam ediyor. İki yılda bir yayınlanan dizinin son sezonunu 2018’den önce beklemememiz gerektiği de hatırlatılıyor ekip tarafından.

Yukarıda atlamaya kıyamadığım muhteşem jenerik şarkısı.

Aşağıda ise başlarda dinlerken İskandinav dili sandığım şarkı sözleri…


Echo stutters across a room
Trembling noises that come too soon
Spacial movements which seems to near
Resonating a mask of fear
Hollow talk and a hollow gain
Thoughts set out for the root of pain
Never said it was good, never said it was near
shadow rises when you are here
And then you cut
You cut it up
And everything goes back to the beginning
Silence seazes a cluttered room
Light is shed not a breath too soon
Darkness rises and all you do
Is tighten your jaw and cross the room
Spacial movements are born of light
Shadow scatter without a fight
It has never been bad there has always been truth
Muted wisper the things you move
And then you cut
You cut it up
And everything goes back to the beginning