İsveçli yazar Henning Mankell‘in kaleme aldığı polisiye romanlar daha önce birden fazla kez ekrana uyarlandı. Romanların ana karakteri Kurt Wallander, BBC’nin yayınladığı dört sezon süren Wallander dizisinde karakteri oynayan Kenneth Branagh‘ın performansıyla muhtemelen daha fazla biliniyor olabilir. Netflix ise farklı bir bakış açısı eşliğinde Kurt Wallander’ı bir kez daha ekrana taşındı.

3 Eylül’de başlayan Young Wallander dizisinin sezonu 6 bölümden oluşuyor. Dizi, ikinci sezon onayını da aldı. Kadrosunda Adam Pålsson, Richard Dillane, Leanne Best, Sara Seyed, Ellise Chappell, Yasen Atour ve Jordan Adene gibi isimler yer alıyor.

Konusu:

Young Wallander, Mankell’in romanlarından farklı olarak Kurt Wallander karakterini ilk davasını almaya hazırlanan genç bir dedektif olarak ekrana getiriyor. Ayrıca ‘prequel’ özelliği taşımıyor da sayılır, çünkü hikayesi günümüzde geçiyor.

Malmö şehrine bağlı Ystad’da yaşayan Kurt Wallander, 20’li yaşlarda yeni mezun bir polistir. Günün birinde kendisiyle aynı mahallede yaşayan Hugo Lundgren’in ağzına bağlı olan el bombasının patlayışına şahit olur. Polis, kendisinin de tanıdığı genç bir çocuktan şüphelenmektedir. Çocuğun annesine olayı araştıracağına söz veren Kurt, gerçeğin peşine düşer. Lundgren’in ölümü şehirde göçmenlik karşıtı protestoların artmasına sebep olunca olay daha da karışır.

Young Wallander’ın bölümlerinde Kurt’ün profesyonel yaşantısının yanı sıra özel hayatında olup bitenler de ekrana geliyor.


Henning Mankell‘in romanlarına veya önceki uyarlamalara aşina değilim. Zaten tam olarak bir uyarlama da sayılmaz. Ama polisiye severim, Netflix sayesinde denk gelmişken izlemek istedim.

Adam Pålsson‘ın başrol için uygun bir seçim olduğunu düşünüyorum. Yan karakterlerin katkısı da fena olmadı. Sezonun 6 bölümden oluşması ise kararındaydı. Böylece rahat izlendi. Nordik havası bir derece hissedilen, göçmenlik başta olmak üzere sosyal konuların da ağırlık bastığı bir sezon var elimizde.

Bir tık yavaş ilerlediğini düşünsem de gittikçe hızlandığı söylenebilir. Ara ara gereksiz denebilecek şeyler olsa da yer verdikleri dramadan memnunum.

Sezon finaline geldiğimizde ilk sezondaki olayı kendince uygun bir şekilde tamamlıyor. Devam etsek de olur etmesek de olur tarzı bir kapanış var hatta elimizde. Bu da benim açımdan yeterliydi.  İkinci sezonla devam edecek olmasına sevindim. Yakın gelecekte tekrar görüşmek dileğiyle.

Young Wallander işte böyle bir dizi. İyi seyirler.