FOX’un ömrü tek sezonla sınırlı kalan komedilerinden: Surviving Jack

Surviving Jack, 2014 yılı ilkbaharında izleyici karşısına çıkmış ve 8 bölümden oluşmakta. Tek kamera yöntemiyle çekilen kahkaha efektsiz bir aile komedisi olan Surviving Jack‘e ilk etapta 13 bölümlük bir onay çıkmış aslında ama kanal, 2013 yılının Ekim ayında kararını yeniden gözden geçirip bölüm sayısını 8’e indirmiş. 8. bölümü Amerikan izleyicisiyle buluşamamış bu arada dizinin. FOX, 7. bölümün yayınlanacağı günden 1 gün öncesinde iptal haberini duyurmuş ve akabinde 8. bölümü yayın akışından çıkarmış. Söz konusu 8. ve son bölüm Yeni Zelanda kanallarından TV2 yayını sayesinde izleyiciyle buluşabilmiş bir süre sonra. Dizi, 1.13 reyting oranı ve 4.300.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş bu arada.

Aynı zamanda dizinin yaratıcılarından biri olan Justin Halpern‘in 2012 yılında yayımlanan I Suck at Girls isimli kitabından uyarlanmış dizimiz. Patrick Schumacker ise dizinin diğer yaratıcısı konumunda. Birlikte birçok projede yer almış olan ikiliyi Harley Quinn ve $#*! My Dad Says dizilerinin yaratıcıları olarak da tanıyoruz. Powerless da ikilinin yapımcı koltuğunu paylaştığı bir diğer dizi. Bu dizinin de $#*! My Dad Says‘in de Halpern’in babasıyla olan ilişkisinden esinlenilerek kaleme alındığı hesaba katıldığında her ne kadar oyuncular ve karakterler farklı olsa da bu dizinin o dizinin öncesini anlatan bir dizi olduğunu söylemek mümkün bu arada.

Halpern-Schumacker ikilisine yazar masasında Corinne Marshall, yapımcı koltuğunda ise Bill Callahan ve Bill Lawrence gibi isimler eşlik etmişler.

Dizinin IMDB puanı, tek sezon sonunda iptal olmuş çoğu komedi dizisine oranla oldukça yüksek (8.3).

Bir çocuğun adama ve bir adamın babaya dönüşüm hikayesinin anlatıldığı dizide TV’deki aile komedileri arasında belki de görüp görülebilecek en b*ktan baba olan Jack Dunlevy ile 16 yaşındaki ergen oğlu Frankie Dunlevy’nin ilişkisini izliyoruz.

Hikayemiz 1991 yılında geçmekte.

*Happy!, Underground, Law and Order: SVU ve Wet Hot American Summer: First Day of Camp gibi dizilerden tanıdığımız Christopher Meloni, Jack Dunlevy karakterine hayat veriyor. Jack, bunca yıldır çocuklarına babalık yapmamış bir adam. Çocuklarını pek tanıdığı da pek sevdiği de söylenemez dürüst olmak gerekirse. Bir doktor olan Jack, karısı Joanne’in hukuk fakültesine dönme kararı alması sonrası eve ve çocuklara daha fazla vakit ayırmaya başlıyor. Elbette nasıl baba olacağını ve bu işin sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğini bilmiyor. Oldukça ayarsız ve düşüncesiz bir adam olan Jack, o eski kafalı haliyle doğaçlama davranarak görevini yerine getirmeye başlıyor ve “Allah çocuklarına sabır versin!” dedirtiyor.

*Jack’in bunca yıldır ebeveynlik görevini tek başına üstlenmiş olan biricik eşi Joanne Dunlevy karakterini Lucifer ve Suits dizilerinden tanıdığımız Rachael Harris canlandırıyor.

*Ailenin 16 yaşındaki oğlu Frankie Dunlevy karakterinde Connor Buckley‘yi izliyoruz. Alışkın olduğumuz gariplikte ve toylukta, karşı cinsle ilk deneyimlerini kurma derdinde, ebeveynlerinin işine karışmaması gerektiği düşüncesinde olan ergen bir karakter Frankie.

*Frankie’nin kendisinden 1-2 yaş büyük ablası Rachel Dunlevy karakterinde Hart of Dixie ve Famous in Love dizilerinden hatırlanabilecek Claudia Lee‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz. Rachel da bu tarz dizilerden alışkın olduğumuz klasik bir tip aslında. Sarışın, güzel, seksi, kibirli, umursamaz, birazcık hafifmeşrep, okulun popüler kızlarından biri, küçük erkek kardeşiyle arası pek iyi olmayan ve ona kötü davranmaktan hoşlanan klasik abla modeli Rachel.

*Frankie’nin ondan aşağı kalır yanı olmayan ve Jack’in yarattığı ıstıraptan nasiplerini alan kankaları Mikey ve George karakterlerinde ise Tyler Foden ve Kevin Balmore karşımıza çıkıyorlar.

Frankie’nin hoşlandığı güzel kız Heather karakterine Riverdale dizisinden tanıdığımız Lili Reinhart hayat veriyor. Thomas Kasp, Rachel’ın aptal sevgilisi Doug karakterini canlandırıyor. Kevin Rahm‘ı ise bölüm başlangıçlarında o dönemleri anlatan yetişkin Frankie’nin sesi olarak dinliyoruz.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise Neil Flynn, Brett Gelman ve Chad James Buchanan gibi birkaç tanıdık sima bulunuyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve fena bulmadım. Jack karakteri epey sinir bozucu bir tip cidden ama diziye renk kattığını da belirtmek gerek. Rachael Harris, Claudia Lee, Lili Reinhart ve Christopher Meloni gibi tanıdığım ve sevdiğim isimleri görmek güzel dizide lakin söz konusu 3 gencin yetersiz kaldıkları aşikar. Bu diziden sonra üçünün de kariyerleri pek iyi bir yere gitmemiş zaten.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmış.