Pek çok politik dramayı ekranla buluşturan BBC’den ekim ayında yeni bir mini dizi daha geldi.

David Hare‘in yazıp Michael Keillor‘un yönettiği Roadkill‘in sezonu 4 bölümden oluşuyor. Hugh Laurie‘nin başını çektiği kadrosunda Helen McCrory, Olivia Vinall, Iain De Caestecker, Pip Torrens, Ophelia Lovibond, Shalom Brune-Franklin, Katie Leung gibi isimler yer alıyor.

Konusu:

Politikacı Peter Laurence, siyaset arenasının yükselen bir yıldızı olarak karşımıza çıkıyor. Haliyle kendisini seven kadar sevmeyen bir sürü kişi de mevcut. Bakan olarak hükümete girmesine kesin gözüyle bakıldığı bir dönemle açıyoruz diziyi.

Tam da bu zamanda Peter’ın özel hayatı parçalanmaya, geçmişinde kalan bazı gerçekler kendisini tehdit etmeye başlıyor. Geçmişinde olup bitenlere karşı pişmanlık duygusu taşımayan Peter ise görüşlerine karşı aldığı bazı tepkilere rağmen çalışmalarına hız kesmeden devam ederken bazıları, kendisini bulunduğu yerden indirme amacıyla harekete geçiyor ve fırsat kolluyor.

Medya ve halk önünde elde ettiği popülariteyi kaybetmeden kariyerinde yükselme çabasında olan Peter, karşısındakilere fırsat vermeden kendi sırlarının üstesinden gelip nihai ödülü kazanabilecek mi?

Helen McCrory, dizide ülkenin başbakanı Dawn Ellison‘ı canlandırıyor. Iain De Caestecker, Peter’ın yardımcısı Duncan Knock karakteriyle, Olivia Vinall ise Dawn’ın yardımcısı Julia Blythe karakteriyle göz önünde.

Roadkill, Hugh Laurie ve Helen McCrory’nin kadroda yer alışıyla dikkatimi çeken bir dizi oldu. Bu nedenle eğer ilginizi bir noktadan çekiyorsa bir denemenizi tavsiye ederim. Ama beklentiyi yine de fazla yükseltmeyin. Nihayetinde izlense de olur izlenmese bir dizi sanki.

Peter Laurence karakteri günlük hayatta örneklerine denk geldiğimiz bir politikacı aslında. Bu nedenle diziyi beğenen de olmuş, ön yargılı davranmakla ve abartmakla eleştiren de. Hatta Lawrence’ı Boris Johnson’a benzeteni bile gördüm. Derin bir anlam aramaya veya fazla irdelemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Aşırı siyaset barındırmıyor zaten.

Dizideki oyunculuklara itirazım olmadı, yeterliydi. Helen McCrory’nin canlandırdığı Dawn Ellison’i daha aktif kullanmalarını tercih ederdim ama hikaye gereği Peter Laurence karakterinin daha ön planda olması gerekiyordu tabii. Iain De Caestecker‘in oynadığı Duncan ve Olivia Vinall‘in oynadığı Julia, dizide özellikle sevdiğim isimler oldu.

Dramaya abanmayıp araya esprili bir anlatım da sıkıştırmışlar. Bu da kimi zaman aldığım zevki artırırken bazen de saçma göründü. Finalle birlikte mini diziye uygun bir sonla kapandığı söylenebilir.

Roadkill de böyle bir dizi. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.

Not 2: Diziyi izlerken aklıma bir ara Gabriel Byrne’lı Secret State dizisi geldi. Onu seven bunu, bunu seven onu izlese olur hani. Yalnız Secret State’te buradakinden farklı olarak daha idealist bir politikacı portresi var önümüzde.