Dates, 2013 yılı yazında yayınlanmış bir Channel 4 dizisi. Romantizm ögeleri içeren bir komedi drama dizisi olan Dates, 9 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 22-25 dakika uzunluğunda.

Skins dizisinin yaratıcısı olarak tanıdığımız Bryan Elsley, antoloji türündeki dizimizin yaratıcısı. Ona yapımcı koltuğunda Bradley Adams, Jamie Brittain, Chris Clough, Ben Schiffer ve Harry Enfield gibi isimler eşlik etmiş.

Çekimleri Londra’da yapılan dizi, 2015 yılı yazında ABD’nin The CW kanalında da yayınlanmış. Channel 4’da 1.330.000, The CW’da ise 515.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş.

Bir randevu uygulaması aracılığıyla internet üzerinden tanışan 2 kişinin ilk randevularına konuk oluyoruz dizinin her bölümünde. Bir bölümde gördüğümüz bir karakteri ilerleyen bölümlerde başka biriyle daha randevuya çıkarken görebiliyoruz.

İlk bölüm, Mia ve David’in ilk buluşmasına sahne oluyor. Kibirli, kaba, alaycı ve hoş görünümlü bir kadın olan Mia ile ilk kez bu tarz bir randevu tecrübesi yaşayan David. Mia karakterine Taboo, The Crimson Field ve Game of Thrones gibi dizilerden anımsanabilecek Oona Chaplin hayat veriyor. David karakterini ise Broadchurch, Two Pints of Lager and a Packet of Crisps ve Himmelsdalen dizilerinden hatırlanabilecek Will Mellor canlandırıyor.

İkinci bölümde utangaç ve kleptoman bir ilkokul öğretmeni  Jenny ile öz güveni yüksek, ukala bir adam olan ve bir ilişkiye başlamak için ideal biri olmadığı her halinden sezilen Nick’in ilk buluşmasını izliyoruz. Nick karakterinde Humans, Utopia ve Cleaning Up gibi dizilerden tanıdığımız Neil Maskell karşımıza çıkıyor. Jenny karakterinde ise Cleaning Up, Two Pints of Lager and a Packet of Crisps ve Mrs Biggs gibi dizilerden tanıdığımız Sheridan Smith‘i izliyoruz.

Üçüncü bölümde benmerkezci ve ukala bir adam olan Stephen ile daha önce ilk bölümde tanışmış olduğumuz Mia’nın alışılmışın dışında gelişen hikayesini izliyoruz. Stephen karakterine Apple Tree Yard, Press ve Mad Dogs gibi dizilerden hatırlanabilecek Ben Chaplin hayat veriyor.

Bir dönemin efsanesi Charlie Chaplin‘in torunu olan Oona Chaplin ile Ben Chaplin arasında sadece bir soyadı benzerliği bulunduğunu ve herhangi bir yakınlıkları bulunmadığını belirtelim.

Dördüncü bölümde bir yırtıcı ve bu konularda epey tecrübeli olduğu her halinden belli Kate ile tecrübesizliği hissedilen Erica’nın bir bardaki ilk randevularına konuk oluyoruz. Kate karakterinde SupergirlMerlin, Secret Bridesmaids’ Business, SlasherDraculaFrontier ve Labyrinth gibi birçok diziden yakinen tanıdığımız Katie McGrath‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. Erica karakterini ise HumansBedlam ve Secret Diary of a Call Girl gibi dizilerden tanıdığımız Gemma Chan canlandırıyor.

İlk bölümde tanıştığımız David ile ondan yaşça biraz daha küçük, deli dolu bir genç kadın olan Ellie’nin David’in 34. yaş gününe denk gelen ilk randevularına konuk oluyoruz dizinin beşinci bölümünde. Ellie karakterinde The Trials of Jimmy Rose dizisinden anımsanabilecek Montanna Thompson‘ı izliyoruz.

Altıncı bölümde ırkçı bir gerzek olduğu gözlemlenen Callum ile 4. bölümde tanışma fırsatı yakaladığımız Erica’nın hikayesini izliyoruz. Callum karakterinde The A Word ve Fresh Meat dizilerinden hatırlanabilecek Greg McHugh karşımıza çıkıyor.

Yedinci bölüm, önceden ayarlanmamış bir ilk buluşmaya sahne oluyor. Üçüncü bölümde tanıştığımız Stephen ile Heidi isimli kadının anlık gelişen hikayesini izliyoruz. Heidi karakterinde Sian Breckin karşımıza çıkıyor.

İkinci bölümde tanıştığımız Jenny ile Christian isimli bir adamın bir sanat galerisinde başlayan ilk randevularını izliyoruz 8. bölümde. Christian karakterini Fleabag dizisinden hatırlanabilecek Andrew Scott canlandırıyor.

9. ve son bölümde yepyeni bir randevu işine bulaşmıyor ve bölümü Mia-David-Stephen üçgeninde geçiriyoruz.

Bir sezon böyle geçiyor işte. Güzel bir formattı kesinlikle ve keşke 2. sezonu, hatta 3. sezonu olabilseymiş. Devam etmemesi yazık olmuş bence.

Oyuncu kadrosu epey iyiydi genel olarak baktığımda. Oona Chaplin ise sezonun en fazla parlayan ismi oldu elbette. Ben Chaplin ve Will Mellor da hem onunla hem de onsuz oldukları bölümlerde gayet iyilerdi.

Sezon bölümlerini şöyle bir kendimce sıralayacak olursam ‘1>3>7>9>5>2=6>4>8‘ diyebilirim herhalde. Evet, 2 çok sevdiğim oyuncuyu barındırmasına rağmen Katie McGrath-Gemma Chan bölümü sezonun en kötü 2 bölümünden biri olmayı başardı.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmış. Bu da fragmanı: