60. emmy ödüllerine saatler kaldı. hazırlık için ödüller başlamadan evvel ufak tefek bilgiler paylaşayım ve bir kaç hatırlatmada bulunayım istedim.

önce bir duyuru, emmy ödülleri boyunca 22dakika’da canlı olarak blog yazacağız. o saate kadar dayanabilmiş olanları yorumlarla bizi desteklemeleri için bekleriz. 22dakika’da düzenlenen ödüllü yarışmamıza katıldıysanız adaylarınızı belirlemişsiniz demektir. hâlâ katılmadıysanız, ya da şu niye aday olmamış bu niye yok diye düşünüyorsanız emmy ödülleri değerlendirmesinde hangi dizi ve oyuncunun hangi bölümle katıldığının listesine bir bakın derim. bu bölümlerden bazılarını hulu üzerinden izlemek mümkün, ancak şu anda sadece abd’ne gösterim yapılıyor.

bu sene ilk defa verilecek bir ödül olan reality show sunucusu ödülü adayları tarafından sunulacak olan emmy’ler 60. yılı olması sebebiyle sadece geçen yılın en iyilerine değil, 60 yıllık zaman dilimi içinde bütün kazananların onurlandıracağı bir tören düzenliyor. bunun için de bir ilan hazırlamışlar, bakması çok eğlenceli.60 yıllık emmy adaylıklarıyla ilgili bazı istatistiklere bakalım;* bu sene 76 adaylıkla abc en çok adaylığı alan kanal olmuş. onu 51 adaylıkla cbs izliyor. kabloda ise hbo 85 adaylık kazanmış. bu sıralamada da 21 adaylıkla showtime ikinciliği kapmış durumda.* dizi adaylıklarında 122 adaylıkla er. bugüne kadar en çok aday gösterilen dizi olmuş. ikinci sırada ise 117 adaylık ile cheers var.* bugüne kadar kişisel olarak en çok aday gösterilmiş kişi 57 adaylıkla jac venza. onu 52 adaylıkla hector ramirez izliyor. en çok ödül kazanan kişiyse 19 emmy ile james l. brooks ve edward j. greene.* oyuncularda ise erkeklerde en çok kazanan 9 emmy ile carl reiner, kadınlarda 8 ödül ile cloris leachman. erkeklerde edward asner 7, billy crystal ise 6 ödül ile 2. ve 3. sıraları paylaşırken kadınlarda mary tayler moore ve tracy ullman yedişer ödülle 2. sıradalar.* aynı rol ve aynı diziyle en çok ödül kazanan iki kişi var. beş emmy ile candice bergen (murphy brown) ve don knotts (andy griffith show)* 37 ödülle en çok emmy kazanan dizi ise frasier. mini dizilerdeyse 11 ödülle angels in america bu alanda birinci.* ilk sezonunda ve bir sene içinde en çok ödül alan dizi 9 emmy ile the west wing olmuş.* hill street blues, l.a. law ve the west wing dörder ödülle drama alanında en çok ödül kapan diziler olurken komedi dalında frasier beş emmy ile bu alanda birinci durumda.* bir yılda en çok adaylık almış komedi dizisi, hem tüm zamanlarda hem de 2008’de 17 adaylıkla 30 rock. drama dizisi dalında ise nypd blue. 2008 yılında 16 adaylıkla mad men. mini dizilerde tüm zamanlarda 37 adaylıkla roots birinci sıradayken 2008’de 23 adaylıkla john adams birinci olmuş.60. emmy ödülleri saat 03.00 itibariyle ntv ve cnbce’de olacak.22dakika.org 2. ödüllü emmy tahmin yarışmasına katılma hakkınız ödül töreni başlamadan hemen önce bitecek. sonuçları ise tören biter bitmez yayınlamaya çalışacağız.