hatırlıyoruzdur herhalde (çok olmadı veda edeli); baldızıyla bir türlü geçinemeyen fakat kayınbiraderiyle çok iyi anlaşan 3 çocuklu tembel ama sevimli baba Jim‘i. According to Jim (jim’e göre) abc‘de başlayıp 2. sezondan sonra epey reyting aldı ve 8 sezon süren serüveni 2009’da son buldu. şimdi ise according to jim’in yerli versiyonu kanal d‘de start aldı. ismi ise “cuma’ya kalsa“.

başrolleri, usta oyuncu haluk bilginer‘le inci türkay paylaşırken, geçimsiz baldızı aysun kayacı, şişman ve sevimli kayınbiraderi ise ümit erdim canlandırıyor.dizi, according to jim’in neredeyse birebir uyarlaması. diyaloglar türkçeye çevrilirken, yaşam tarzı da türkiye’ye uydurulmuş.

yabancı bir diziden uyarlandığı hissini zaten bölümdeki olayların kısalığından ve konunun uzatılmamasından hemen anlıyorsunuz. bu bir bakıma çok iyi, çünkü izleyici sıkılmıyor hemen. biliyorsunuz, yerli yapımlarda mevzuyu uzatarak bir bölümde suyunu çıkarma seyirciyi de halden hale sokma derdi var reytingler yüzünden.

haluk bilginer’in oyunculuğu sayesinde olursa uzun ömürlü olur derim ben, yoksa işleri çok zor. çünkü dizinin yayın saati epey zorluyor seyirciyi. pazartesi gece 11’de!bakalım hem seyirci hem dizi ne kadar süre dayanabilecek.tanıtım videosu buradan izlenebilir.