2003 yılında CNBC-e, eylül ayında yeni sezonunu açtığı zaman, dikkatimi çeken 3 diziden biriydi According to Jim. (Diğer ikisi ise “Coupling” ve “Boomtown”dı.) Coupling ve Boomtown ilk bölümlerinde göstermiş oldukları kaliteyi ilerleyen bölümlerinde de devam ettirme başarılarını gösterdiler. Gelin görün ki According to Jim için durum pek öyle sayılmaz. According to Jim, ilk başta ilerisi için olumlu sinyaller veren bir diziydi. İlk bölümleri güzeldi, dizinin işleyişi iyi gidiyordu. Ama sonrasında bölümler, sezonlar ilerledikçe dizinin genel havası da belli olmaya başladı. Ortaya çıkan durum izleyici açısından pek de iç açıcı değildi. İlk başlarda umut bağlamış olduğumuz dizimiz ne “Coupling” ne de “Boomtown” gibi çıkmıştı. İyi bir şekilde başlamış olan dizi, daha sonra zamanla sıradan ve zevksiz bir sitkoma dönüşmüştü. Benim gibi izleyicileri diziden vazgeçmesine rağmen, sanki çok gereği varmış gibi ABC televizyonu, büyük bir vefa örneği göstererek tam 8 sene dizinin arkasında durdu. Ne yapalım, gösterdiği bu vefa örneğinden dolayı ABC’yi buradan tebrik ediyoruz.

Üstelik bu kadar sene devam etmiş olan bu komedinin ülkemizde de tutacağı varsayılmış olsa gerek ki, 2006’da Deli Dolu, 2010’da da Cuma’ya Kalsa isimli iki farklı yerli uyarlaması da bizlere sunulmuştu.

Bu kadar gevezelikten sonra dizi tanıtımına geçelim artık.

According to Jim; 2001 ile 2009 yılları arasında 8 sezon boyunca ABC televizyonunda yayınlandı. Diziyi yaratıcıları Tracy Newman ve Jonathan Stark.

Ana karakterlerimiz evli ve 3 çocuklu Jim (James Belushi) ve Cheryl (Courtney Thorne-Smith) çifti. Diziyi 2003’ten beri zaman zaman takip etmiş biri olarak, Jim’in ne iş yapmış olduğunu şu ana kadar çözebilmiş değilim. Hatta tanıtım yazısı için araştırma yapana kadar, bir işi olduğunu bile tahmin etmiyordum. Çünkü diziyi ne zaman izlesem Jim evde veya sağda solda dolaşıyor oluyordu. Ama görünen o ki kendisi aslında inşaat sektöründe çalışıyormuş. Cheryl ise 3 çocuk annesi bir kadın ve eşi Jim’in ruh ikizi olduğu söylenemez. Cheryl daha duygusal ve romantik bir kadınken, Jim ise daha bir hoyrat ve düşüncesiz.

Dizinin her bölümünde, genellikle ufak rollerle yer alan ailenin kızları Ruby, Gracie ve daha sonraları Kyle dışında, 2 tane daha ana karakterimiz var. Cherly’nin erkek kardeşi, yanı Jim’in bacanağı olan Andy (Larry Joe Campbell) ve Cherly’nin kız kardeşi Dana (Kimberly Williams-Paisley).

Andy fiziksel olarak neredeyse Jim’in kopyası, zihinsel olarak ise 3 versiyon gerisi. Genelde Andy’yi idare eden, onun adına kararlar veren kişi Jim’dir. Andy, sözde Jim ile beraber çalışmaktadır. Şu ana kadar Jim’in çalıştığını daha göremediğimiz dizide, Andy’nin çalıştığı hiç görülmez. Zaten bu ikili bütün diziyi evde veya evin çevresindeki bir yerde geçirir.Dana, Cherly’nin kız kardeşi ve nasıl Jim ile Andy bütün diziyi birlikte geçiriyorsa, Dana ile Cherly de aynı şekilde neredeyse tüm dizi boyunca beraberler. Dana’nın Cherly’den farkı, Jim’in hareketlerine pek tahammülü olmaması. Dizi süresince, bu ikilinin (Dana ve Jim) birbirlerinin yüzlerine güldüğü pek görülmemiştir.

Yukarıda yazılanlar dışında dizinin bahsedilebilecek kayda değer herhangi bir konusu yok. Genel olarak dizinin, üzerine kurulduğu ana strateji çok basittir. Evin erkeği Jim, mutlaka her bölümde eşinin hoşuna gitmeyecek bir halt yer, bir hata yapar. Bu olay Cherly’den gizli bir şekilde gerçekleşir. Suç ortağı da muhtemelen Andy olur. Daha sonra Cherly bunu bir şekilde keşfeder ve Jim’e kızmaya başlar. Jim kendini savunur, aralarında küslük oluşur. Daha sonra Jim türlü oyunlarla kendini affettirir. Her bölümde olaylar üç aşağı beş yukarı böyle gelişir.

Jim ve Cherly’nin taban tabana zıt olması, Jim’in her türlü absürt hareketine Cherly’nin her seferinde tahammül etmesi ve aralarındaki problemlerin her zaman büyümeden çözülmesi gibi birçok tutarsızlık olsa da 8 sezon sürmeyi başarmıştır.