RINGWORLD 

Larry Niven‘in 1970 yılında yayınlanan ve aynı yıl Nebula, 1971’de Hugo ve Locus Ödüllerini kazanan klasik bilim kurgu romanı Ringworld, Amazon ve MGM ortaklığında uyarlanacak.

Konusu: Sene 2850, yer Dünya. Hikayenin merkezinde Boosterspice adlı ömrü uzatan ilaç sayesinde 200. doğum gününü kutlamakta olan Louis Gridley Wu adlı bir adam var. Louis’in yaşına rağmen fiziksel durumu mükemmeldir. Kendi doğum günü partisinden sıkılan Louis, bir kabine atlayıp dünyayı turlamaya başlar. Bu turlama sırasında, kendi galaksisini uzun süre önce terk etmiş Puppeteers ırkından Nessus adlı bir uzaylı ile karşılaşır. Nessus, çok fazla ayrıntıya girmeden kendisine gizemli bir iş ve yolculuk teklifinde bulunur. Zaten dünyadaki hayatından sıkılmış olan Louis, bilinen uzayın ötesine yapılacak bu seyahat teklifini kabul eder. Ekibe, zamanında insanlara karşı savaşmış ve savaşı kaybetmiş olan Kzin ırkından Speaker adlı bir başka uzaylı ile Teela Brown adlı dünyalı genç bir kadın katılır ve Long Shot adlı gemileri ile Halka Dünya‘ya doğru yolculuk başlar.

Şuradan kitapla ilgili biraz daha fazla bilgi edinilebilir.

The Ringworld Engineers (1980), The Ringworld Throne (1996) ve Ringworld’s Children (2004), serinin diğer kitapları.

2013 yılında Syfy’ın kitabı 4 saatlik bir mini dizi olarak uyarlayacağı ile ilgili bir haber vermiştik ama o proje ilerlemedi.


LAZARUS 

Greg Rucka (Gotham, Jessica Jones) ile Michael Lark‘ın (‘Captain America: The Winter Soldier’, ‘Lego Marvel’s Avengers’) yaratıcısı olduğu grafik roman 2013’te yayınlandı. Dizinin yazarlığını ve yapımcılığını Rucka ve Lark, üstlenecek. Bir diğer yapımcı Angela Cheng Caplan.

Konusu: Distopik yakın bir gelecekte dünya, topraklarını feodal bir hukuk düzeni altında çalıştıran 16 hasım aile arasında bölünmüştür. Her ailenin diğer aileler arasında müttefikleri ve düşmanları vardır. Kaynakların kıtlığı nedeniyle çıkacak ayaklanmaları ezmek ve savaşmak amacıyla, her bir aile tek kişilik Lazarus adlı seçkin bir erkek, ya da buradaki hikayenin merkezinde olduğu gibi bir kadın savaşçıya sahiptir. Carlyle ailesinin Lazarus’u, Forever adlı bir kadındır. Forever, aileyi her türlü saldırıya, dalavereye, baskıya karşı korurken, bir gün aile evine yapılan saldırı sonucu bir şeyler ters gider ve Forever, bildiği her şeyi sorgulamaya başlar.


SNOW CRASH

Neal Stephenson‘ın 1992’de yayınlanan, 1993’te BSFA ve 1994’te Arthur C. Clarke Ödülleri adayı siberpunk romanı Snow Crash, Amazon ve Paramount TV ortaklığında uyarlanacak. Joe Cornish (Ant-Man) ve Frank Marshall (Back to the Future, Indiana Jones , Jurassic World), dizinin yapımcılığını üstlenecekler.

Konusu: Hiro Protagonist, gerçek hayatta bir bilgisayar korsanı ve mafyaya ait Enzo Amca’nın CosaNostra Pizza dükkanında arabayla pizza dağıtan biriyken, sanal gerçeklikte, Metaverse’de savaşçı bir prenses ve evrendeki en iyi kılıç savaşçısıdır. Sanal dünyada Snow Crash adlı yeni bir siber uyuşturucu ortaya çıkar ve işler kötü bir hal almaya başlar. Bu siber uyuşturucu sadece bir bilgisayar virüsü değil, aynı zamanda avatar’ın arkasındaki kişiye bulaşıp, gerçek hayatta beyin hasarına neden olmaktadır. Bilgisayar korsanları tek tek ortadan kalkmaya başlayınca Hiro, bu kötü adamı arama ve ortadan kaldırma işini kendisine görev edinir.


Kaynak