Mad Men ile Breaking Bad ikilisine Ağustos’ta başlayan Rubicon‘u katarak az sayıda ama kaliteli yapımlarla isminden bahsettiren AMC kanalının bir yeni sipariş haberi daha geldi.Kanal, daha önce şu yazıda bahsi geçen “The Killing” ismiyle deneme bölümü yapılmış (şu anda isimsiz olan) diziyi ısmarladı.Böylece film ağırlıklı yayın yapan kanal, dizi kanalları ile yarışında 5 dizi sahibi olmuş oldu.Peki bu son siparişinden nasıl bir dizi çıkacak? Gelin birlikte bakalım :

Cold Case yapımcı ve yazarlarından Veena Sud tarafından kaleme alınan bu yeni dizi, Forbrydelsen isimli Danimarkalı 20 bölümlük dizinin uyarlaması.Dizide, genç bir kızın ölümüyle sonuçlanan cinayet, üç farklı bakış açısından ele alınıyor : polis, kurbanın ailesi ve belediye başkanıUyarlandığı Forbrydelsen isimli orijinalinin konusu kısaca şöyle :— dikkat, her ne kadar orijinal dizinin konusu olsa da uyarlamasına dair az da olsa ispiyon içeriyor olabilir —

Dedektif Sarah Lund’un, Kopenhag Polis Departmanı’nda emekliliğine 1 gün kala isveç’e yerleşip erkek arkadaşıyla yeni bir hayat sürme planları vardır. Ancak Nana Birk Larsen isimli 19 yaşında bir kızın tecavüze uğrayıp öldürülmesi vakası önüne gelince planları suya düşer. Sarah ile Dedektif Jan Meyer, bu olayı araştırıp, çözmeye zorlanırlar ve kısa zamanda farkederler ki çok akıllı ve tehlikeli bir katili kovalamaktadırlar.Bu sırada, yerel politikacılardan Troels Hartmann da zorlu bir seçim kampanyasının ortasındadır. Kopenhag belediye başkanlığına aday olan Hartmann, bu cinayetle ilgili bulunan her delille baş şüpheliye dönüşmektedir. Ancak, katil gerçekten o mudur; yoksa bu, rakiplerinin kendisine oynadıkları pis bir oyun mudur?Bütün bu karışıklığın ortasında kurbanın ailesi ile arkadaşları da kayıplarıyla başa çıkmaya çalışmaktadırlar.—————————————— olası ispiyon bitti ——————————————

Sud aynı zamanda dizinin yürütücülüğünü de üstlenmiş. Kendisine yapımcı olarak Danimarka doğumlu Mikkel Bondesen (Burn Notice) eşlik ediyor.İlk bölümün yönetmenliğini Patty Jenkins yapacak.Başrollerde ise Mireille Enos (Big Love), Billy Campbell, Michelle Forbes (True Blood, 24), Joel Kinnaman, Brent Sexton gibi isimler yer alacak.13 bölüm olacak dizinin çekimlerine sonbaharda başlanıp 2011’de yayına girmesi planlanıyor.

Bakalım AMC, Ekim ayında başlayacak olan The Walking Dead ile yayın tarihi henüz belirsiz olan bu diziyi dizi kervanına ekleyince bol ödüllü yapımların kanalı olmaya devam edebilecek mi.