daha önce scoundrels isimli dizinin tanıtımını yapmıştım. “outrageous fortune” isimli yeni zelanda (orda bir ülke var uzakta) yapımı bir diziden uyarlama yeni bir abc (abd) dizisi olduğunu belirtmiştim. scoundrels, sıcak yaz günlerinde bir yaz dizisi olarak –güz dizilerimiz teşrif edene kadar- çerez niyetine tüketilebilir de demiştim. fakat aşağıda tanıtımını yapacağım dizi scoundrels’a konu analığı yapmasına rağmen çerez olmanın çok uzağında!bu güzel tanıtım yazısında hazırsanız, outrageous fortune‘un oyuncu kadrosundan karakterlerine, senaryosundan reytinglerine, aldığı ödüllerinden yayınlandığı kanallara kadar bazı bilgilerle sizleri aydınlatacağım. tabii, yazıyı uzun uzadıya okumaya sıkılanlardansanız sizi dizinin resmi web sitesine alalım ki az biraz ingilizceniz bile varsa yukarıda saydığım özelliklerine kısa yoldan da ulaşabilesiniz.

gelelim sadede;
outrageous fortune” kelime anlamıyla “insafsız” [zalim, acımasız] “kader” [şans, talih] demek. Dilimize “kahpe felek” diye çevirirsek fena olmaz değil mi? ;)
dizinin isminin böyle olmasının sebebi, sevgili baş rolleri paylaşan oyuncularımızın canlandırdıkları ailemizin başının bir türlü beladan eksik olmaması. İşte bu çok ironik bir cümle oldu, çünkü kahramanımız olan aile yıllardır sahtekarlık, hırsızlık, dolandırıcılık ve bilimum kötü emellerle iştigal etmektedirler. yani bela onların ta kendisi aslında!

wolfgang west

wolfgang west

derken bir anda bu huylarından vazgeçmeye mecbur kalırlar, çünkü evin babası hapse girince anne böyle karar alır. “yeter, yeter bu kadar, sıkıldık kötülükten” demez tabi, ama görünürde öyle.

cheryl west

polisin eve her dem damlamasına alışkın ailemiz, artık onları aile gibi görmektedir. birbirlerine hitap şekillerini anlatamam, görmeniz lazım.neyse, ilk sezon ilk bölümün ilk dakikalarında ateşli bir sevişmenin tam ortasında iken baba wolfgang west (ki bu karakteri sizlerin de eminim yakından tanıdığı en azından ugly betty‘den, o da olmasa true blood‘dan aşina olduğunuz grant bowler canlandırıyor) apar topar ve nihayet tutuklanıp hapse gönderiliyor. uzunca bir müddet hapiste kalacağını öğrenen aile şimdi kendi başlarının çaresine bakmaya mecburdur.

fakat, işlerde biraz değişiklik (hatta radikal bir değişiklik) iyi olur düşüncesiyle, anne cheryl west (robyn malcolm diye bir aktris oynuyor bu rolü; bu oyuncuya da yüzüklerin efendisi; iki kule‘den aşinaymışız, fakat ben hiç hatırlamıyorum açıkçası, bol şans size – kıyıda köşede figuran filan olduysa bilemem tabi) çocuklarına yaptığı duyuruda artık eski hayatlarını geride bıraktıklarını, herkes gibi normal bir yaşantı sürmek için normal işlerde çalışacaklarını ve hayatlarını o şekilde idame ettireceklerini bildirir. ve evet gazamız mübarek olsun bakışlarıyla kalakalır aile fertleri.

van west

şimdilik bu kadar konu (senaryo) bilgisi kafi kanımca. anne ve babayı öğrendiğimize göre ailenin diğer fertlerine bakarsak; van west (antony starr), loretta west (antonia prebble), pascalle west (siobhan marshall), büyükbaba ted west (frank whitten) vb.illa ki oyuncu listesinin tamamını göreceğim diyenler şöyle buyursun (imdb sağolsun).

Pascalle West

Dizi, haziran 2005‘te yeni zelanda‘da (güney büyük okyanus‘ta bir ada ülkesidir) australia network kanalında yayın hayatına başladı ve o tarihten beri at koşturur gibi reyting toplamaya, izleyicisini giderek arttırmaya, senaryosunu uzamasına rağmen sıkmak yerine daha da leziz hale getirmeye, her sene mutlaka muhtelif yerlerden ödüllere aday olmaya ve almaya devam ediyor. Avusturalya dahil okyanusu aşarak 2007’de irlanda, kanada ve ingiltere‘de, 2008‘de italya ve yunanistan‘da yayınlanmaya başladı.

Loretta West

ödüller;2005 yeni zelanda televizyon ödüllerini silip süpürmüştü zamanında (en iyi drama, en iyi aktris (robyn malcolm), en iyi aktör (antony starr), en iyi yönetmen (mark beesley), en iyi senaryo (rachel lang) ve s.tv guide: en iyi drama ve aktris
air new zelandscreen awards 2006” en iyi drama
air new zeland screen awards 2007‘de de 6 ödül aldı: en iyi drama, en iyi aktris -robyn malcolm, en iyi aktör antony starr, en iyi yardımcı aktör frank whitten.Dizi, 2008’de “qantas film and television awards“da 8 ödül alarak geceye damgasını vurdu.devamı için buraya tıklayın!

şimdiye kadar 5 sezonu yayınlandı. dizi şu an 6. sezonun başlarında. “artık çok geç” demeyin, çünkü bir başladınız mı bırakamıyorsunuz. çok keyifli bir yapım “outrageous fortune”. komediyle dram çok güzel harmanlanmış. keyifle seyredeceğinize teminat veririm!tanıtım videosu;uyarı;video, yayınlanmış 5 sezondan görüntüler içerdiğinden ispiyon istemeyenler sakın ola bakmasın!