hacf2AMC’nin teknolojik dönem dizisi Halt and Catch Fire, teknoloji dizi ve filmlerinin büyüyen sayfasının son üyesi.

Daha çok zombiler, uyuşturucu satıcıları ya da reklam şirketi yöneticileri ile ünlü kanal için bu dizi, yeni bir dünyanın kapılarını açıyor olabilir ancak bu dünya dizi ve sinema izleyicileri için oldukça tanıdık. Elbette ki yakın zamanda başlayan ve HBO’da yayınlanan Silicon Valley dizisi ve The Social Network, Jobs ile Aaron Sorkin’in hazırladığı Steve Jobs filmi gibi filmler sayesinde. Kendini bu kalabalık alanda biraz farklı kılmak isteyen Halt, ringe daha erken bir çağda – 1980’lerde – çıkmaya karar vermiş.

hacfYapımcılar Chris Cantwell ve Chris Rogers bu projeyi yazmak için masaya oturduklarında kendilerine basit bir soru sormuşlar: Teknolojinin hayatımızın her tarafına karıştığı bugünkü dünyaya nasıl geldik? İkili, bu teknolojik ilerlemeyi harekete geçiren özel dönüm noktası olarak 80’lerin kişisel bilgisayarcılık dalgasını belirlemişler.

“Çağdaş durumumuzu inceledikçe ve çevrimiçi dünyamızda birbirimizden ne kadar uzaklaştığımızı düşündükçe, bu konu kafamızda yer etti.” diyor Rogers ve ekliyor; “Küçük David’lerin zamanın Goliath’ı olan IBM’yi devirmesinin hikayesini anlatmak istedik.”

hacf5Çalışan bir anneye dönüşmüş eski bilgisayar dâhisi Donna Clark’ı oynayan Kerry Bishe’nin ise teknoloji temalı dizi ve filmlerin yükselişi hakkında kendine ait bir teorisi var: “Köken hikayelere yatırım yapma gibi bir fikir var. Şu anda içerik oluşturan insanların çoğu, dünyayı değiştiren bu teknolojik devrimin başlangıcında çocuktu.” diye tahminde bulunuyor. “Geldiğimiz dünyayı anlamak istiyoruz ve belki de bu, bize şu anda kim olduğumuz ve gelecekte nereye gideceğimiz hakkında fikir verebilecek.”

İkisi de 30’lu yaşlarının başında olan Cantwell ve Rogers da benzer şeyler söyleyip özellikle büyüdükleri dünyayı incelemek istediklerini belirttiler. Cantwell altı haftalıkken babası sistem yazılımları satıcısı olarak bir bilgisayarcılık işi bulduğunda Dallas, Texas’a taşınmış: “Eve getirdiği şeyler bir çocuk olarak beni etkiledi.” diyor.

hacf4Yapımcılar kendi deneyimlerinin dışına da çıkmışlar. İkili, o dönem hakkında toplayabilecekleri her şeyi toplamak için Los Angeles Merkez Halk Kütüphanesi’ne çok sayıda ziyarette bulunmuş ve Electronic Data Systems’tan, Texas Instruments’a ve Exxon Mobile’a birçok şirket hakkında kitaplar okumuşlar.

Ayrıca daha önce kişisel bilgisayarların patlama yaptığı dönemde IBM’de, Apple’da ve Lotus’da çalışmış olan teknik danışmanlar getirip oyuncularını ilham almaları için teşvik etmişler. Örneğin cesaretini kaybetmiş dahi mühendis Gordon Clark’ı oynayan Scoot McNairy, o zamanın büyük endüstri oyuncularının kişiliklerini – hem davranış hem de mizaç bazında – öğrenmek için Microsoft’un Carl Ledbetter’ı ile görüşmüş.

hacf6Danışmanlar teknik tavsiyeler vermenin ötesinde, tüm o teknolojik değişikliklerin merkezindeki insan mücadelesini aydınlatmada yardımcı olmuş. Cantwell ve Rogers da bu mücadelenin dizilerinin kalbini oluşturduğunda ısrarcı. “Tam olarak bilgisayarlar hakkında değil.” diye ekliyor Jobs-vari, kurnaz ve ileri görüşlü Joe MacMillan’ı oynayan Lee Pace. “İnsanlar hakkında. Girişimcilik hakkında. Emek hakkında.”

Halt and Catch Fire, 1 Haziran Pazar akşamı, AMC’de yayın hayatına başlayacak.

Not: İlk bölüm erkenden nete verildiği için ulaşılabilir durumda. Hatta Türkçe altyazısı da çıktı.