02_104628_d0123bCBS, Yaz Basını Günü’nde ikinci büyük yaz hareketini –aile uzay gerilim draması Extant’i- açıkladı.

Extant, dış uzayda bir yıldan sonra geri dönüp ailesi ile tekrar iletişime geçmeye çalışan Molly (Halle Berry) adlı kadın bir astronot hakkında bir gerilim. Karakterin deneyimleri, nihayetinde insanlık tarihinin gidişatını değiştiren olaylara neden oluyor.

Dizi, aile draması olduğu kadar yapay zeka ve teknolojiye karşı büyüyen korkunun bir öyküsü ve insanlığın öğretilebilecek bir şey olup olmadığını işleyen bir gerilim.

Senaryosunu Steven Spielberg ile birlikte Greg Walker ve Mickey Fisher’ın CBS Television Studios ve Amblin Television için kaleme aldığı dizide Brooklyn Weaver, Justin Falvey ve Darryl Frank’i yapımcı olarak göreceğiz. Berry de ortak yapımcı olacak.

Dizinin diğer oyuncuları ise Camryn Manheim, Goran Visnjic, Pierce Gagnon, Annie Wersching ve Grace Gummer.

İşte diziyle ilgili bilinecek beş şey:

1. Dizi tıpkı yaz arkadaşı Under the Dome gibi bir model izleyecek, yani eğer başarılı olursa, ikinci sezonu ile devam edecek – ve yapımcıların söylediğine göre Berry, başrol oyuncusu olarak geri dönecek. Diğer bir deyişle, dizinin bir “etkinlik” ya da “sınırlı” bir dizi şeklinde etiketlenmesinin sizi itmesine izin vermeyin. Dizi kablolu kanal modeli şeklinde ilerleyen 13 bölümlük bir drama. “İkinci sezonun bunun devamı olması fikrine bayıldık. Birinci sezonda gösterdiğimiz tehdit, ikinci sezonda devam edecek.” diyor Walker.

2. Dizi, temel bir soru soruyor: “Bizi insan yapan nedir? Makineler insan olabilir mi?” diyen Walker, Extant’te bizi insan yapan şeyin uzaylıların ilgisini çektiğini belirtiyor. “Dizi birçok tanıdık temayı işliyor, bir aile öyküsüne dayanıyoruz.”

Extant Halle Berry CBS - H 2014

3. Berry, Molly ile bir karakter olarak nasıl ilişki kurabildiğini görünce diziye çekildiğini söylüyor. İki çocuk annesi Berry, ilk olarak dikkatini çeken şeyin Molly’nin bir ebeveyn olması olduğunu söylüyor. Molly’nin yapay zekalı bir oğlu var ve tek kişilik görevinden dünyevi olmayan bir canlıya hamile olarak dönmüş durumda. “Genlerimdeymiş gibi hissettim. Astronot ya da bilim insanı olmasam da – hatta çok uzağım – onun insanlığını ve yapmayı sevdiği şeyi icra ederken ve annelik yaparken verdiği mücadeleyi anlıyorum.” diyor Berry. Oscar ödüllü oyuncu, kurbanlaştırılmayı reddeden güçlü ve karmaşık bir karakter oynama fikrinin de kendisini cezbettiğini belirtiyor. Kendisinden önce birçok akranının söylediği tekrarlayarak, en iyi senaryonun şu anda TV’de bulunduğunu söylüyor. “Biz oyuncuların yıllardır konuştuğu gerçek gerçeklik bu.” diyor.

4. Spielberg de dizinin gidişatında önemli bir rol oynadı. Yapımcılar – ve Berry – Extant’in Gravity filmini bir kıstas olarak kullandığını belirtiyor ve “izleyeceğimiz bir filmle aynı düzeyde” olduğunu söylüyor. Yerçekimsiz sahnelerin çekildiği ortamda 15 seferden sonra hasta olduğunu belirten Berry, Spielberg’in dizide bu yerçekimsiz ortamın betimlenmesinde ısrar ettiğini söylüyor. Neyse ki Berry, X-Men serisinde Storm karakterini oynama deneyimi sayesinde uçmaya alışkın.

5. Berry, Extant’te bir Rosemary’s Baby bileşeni olduğunu söyledi. “Rosemary’s Baby bileşenlerini içeren bir dönem olacak; bilinmeyen bir şeye hamile… Ve dizinin gidişatı boyunca o şeyin gerçekte ne olduğuna karar vermek zorunda olacağız.” diye açıklıyor. Yapımcılar da Molly’nin 13 bölümün tamamı boyunca hamile olmayacağını ekliyor. Dizi, Molly’nin oğlu Ethan da dahil olmak üzere robotlara insan olmanın, sevmenin öğretip öğretilemeyeceğini ve insanların gerçek olmayan bir şeyi sevip sevemeyeceğini işleyecek.

Extant First Look

Extant, 9 Temmuz’da ilk bölümüyle CBS kanalında ekranlara gelecek.