Extant-2.-Sezon-ne-zaman

CBS’in Temmuz 2014’te bizlerle tanıştırdığı bilim-kurgu, dram dizisi Extant ile ilk yazımla karşınızdayım. 13 bölümlük doyurucu ilk sezonunun ardından şu sıralar 2. sezonu devam eden dizi, bilim-kurgu severlerin  yaz aylarında severek takip edebilecekleri, aksiyonu bol ve tansiyonu düşmeyen bir dizi potansiyeli taşımakta.

KONU

extant-2Dizi Molly Wood’un (Halle Berry)’un bir yıllık uzay macerası sonrası eve dönüşünde ailesiyle iletişime geçme çabalarını anlatıyor. Molly’nin bu uzay macerasında yaşadığı tuhaf durumlar sadece ailesiyle değil, insanlığın geleceğiyle ile ilgili soruları da kendisiyle beraber getirir.

Ayrıca Molly ve John Woods çiftinin Ethan adında android bir çocukları vardır. John Woods’un yapay zeka olarak tasarladığı çocukları Ethan’a insani tecrübeler kazandırmak için onu resmi olarak evlat edinirler.

as

DİZİNİN MUTFAĞI

Dizinin senaryosunda usta isim Steven Spielberg ile beraber Mickey Fisher ve Greg Walker, yapımcı kadrosunda ise Brooklyn Weaver, Justin Falvey, Darryl Frank yer almakta.

1

KADRO VE KARAKTERLER

 Molly Woods

Karakter Halle Berry tarafından canlandırılmakta. Tecrübeli bir astronot, aynı zamanda yapay zeka bir çocuğun annesi. Uzay macerası sonrası aileye tekrar uyum sağlama çabası içindedir, ayrıca uzay istasyonunda başına gelen tuhaf olayları anlamlandırma çabası içine de girer.

 

john

John Woods (Goran Visnjic)

Molly Woods’un eşi. Humanichs şirketinde anroid robotlar üretmekte, bu robotlardan biri de “oğlu” Ethan’dır. Android robot projesine destek bulmak için çabalar, fakat gerekli finansal desteği bulamaz; daha sonra kendisine yardımcı olacak Hideki Yasumoto ile tanışır.

 

104841_d0006b

 

 Ethan Woods (Pierce Gagnon)

Ailenin android ferdi. Molly Woods’un dönüşü sonrası birtakım agresif   davranışlar sergiler. Duygu durumundaki değişimler sonucu John Woods, yarattığı bu android ürünün duygusal tepkiler vermesini yaşının büyümesine bağlamaktadır.

 

 

 

Julie_Gelineau

 

Julie Gelineau (Grace Gummer)

Julie, John Woods’un Humanichs şirketindeki yardımcısı, aynı zamanda Ethan üzerinde de ciddi emekleri vardır. Bu nedenle Ethan’a duygusal olarak değer verir.
(İlk bölüm ispiyonu:)
Julie prostatik bir bacağa sahiptir. Onun bu biyonik bacağı Ethan ile kurduğu empatinin de açıklamasıdır.

 

hideki

 Hideki Yasumoto (Hiroyuki Sanada)

Bilim-kurgu dizilerinin tanıdık yüzü. Yasumoto şirketinin CEO’su. Uzay araştırmaları için Uluslararası Uzay Keşfi Ajansı’na (ISEA) servet yatırmıştır. Woods ailesiyle yakından ilgilenmektedir.

 

Extant-S1Ep2-Extinction-Review-Annie-Wersching-as-Femi-Dodd-talking-to-John

Femi Dodd (Annie Wersching)

Yasumoto şirketinin yönetim kurulu üyesi. John Woods’un projesine fon ayırma fikrine başta karşı çıksa da Humanichs ziyaretinden sonra fikri değişir.

 

alan sparks

Alan Sparks (Michael O’neill)

Molly’nin çalıştığı özelleştirilmiş uzay araştırmaları şirketinin patronu.

 

CAMRYN MANHEIM

 

 

 

 

 

Sam Barton (Camryn Manheim)

Molly’nin en yakın arkadaşı ve aynı zamanda uzay istasyonunda yaşadığı tuhaf durumları açıklamasında kendisine yardımcı olan isim.

 

 

 

SON OLARAK

Dizi başarılı sayılabilecek ilk sezonun ardından 2. sezona hızlı bir giriş yapıp kaliteli oyuncuları kadrosuna katsa da beklenen ilgiyi bir türlü göremedi. Bunda dizinin anlatmak istediğini uzun ve zor yoldan tercih etmesinin de etkisi büyük.

Halle Barry’nin başarılı performansı ve katılan yeni oyuncalara rağmen reytinglerinde artış görülmeyen dizinin 3. sezon onayını alması mucize gibi görünüyor. Umarım CBS beni yanıltır.

2

 TANITIM VİDEOSU

Editörün notu: Bu tanıtıma kavuşmadan önce, diziyle ilgili şöyle bir yazı bulunmaktaydı. Zamanında yapılan yorumlar için orayı da tırtıklayabilirsiniz.