Artıları, eksileri ve her şeyden önce gizemiyle geçirdiğimiz ilk sezondan sonra, kubbenin altında geçireceğimiz yeni sezona beş hafta gibi bir süre kaldı. Hafta başında yapılan bir Under The Dome basın etkinliğinde, yapımcı Neal Baer, dizinin oyuncuları Dean Norris ve Rachelle Lefevre’in yeni sezon ile verdikleri bilgiler TV.com tarafından derlenmiş. Ortaya da altı ilginç bilgi çıkmış.

Okumaya devam etmeden önce bu yazının bir miktar ispiyon (spoiler) içerdiğini söyleyelim. Bu nedenle, ispiyondan iliklerine kadar rahatsız olan bünyelere, okumayı burada bırakmaları tavsiye edilir.

1. Önemli bir karakter sezon prömiyerinin ilk birkaç dakikası içinde ölüyor.

Aslında bunun olacağını bir süredir biliyorduk ancak görüntüyü izleyen muhabir, bize bir şeyin olacağını bilmenin onu daha az şok edici hale getirmediğine dair güvence veriyor. Yapımcı Neal Baer’a göre ikinci bir önemli karakter de 2. sezonun oldukça erken bir döneminde hayata gözlerini yumacak. Ancak kendisinin dediğine göre: “Bu, onları bir daha görmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü kubbenin altında her şey mümkün.

2. Dış dünya ile iletişim artık mümkün.

Kubbenin yumurtası deyim yerindeyse kırıldı, bu da 2. sezonda yeni karakterlerin gelebilme ihtimali olduğuna işaret ediyor. Bunlardan biri The Young and The Restless dizisinin Max Ehrich’i tarafından oynanacak. Karakteri Hunter, 3. Bölümde tanıtılacak ancak sadece dijital olarak. Bu da artık bir iletişim yolu olduğunu ve dışarıdan birinin içeriden biriyle mesajlaştığı anlamına geliyor. “Kubbede bir kırık var, buradan internet mesajları geçebiliyor.” diye açıklıyor Baer; “3. Bölümde Norrie ve Joe, genç bir adamdan mesajlar almaya başlıyorlar ve kendisiyle gerçek manada 8. bölümde tanışıyoruz.”

3. Kubbeden önce internet geçiyor, sonra tüm insanlar mı geçecek?

“Birisi belki dışarı çıkabilir ve birisi de belki içeri girebilir.” diye çıtlatıyor Baer. Bu durum, Under The Dome’un yazarlarının, bu küçük kasabanın tamamen dev bir kubbe ile çevrili olduğu halde bize yeni karakterler tanıtmak istemeleri probleminden bir çıkış noktası bulmuş olduklarını gösteriyor. Yani artık yeni tanıtılan karakterlerin kubbe düştüğü anda Chester’s Mill’de olduklarını inandırıcı hale getirmeye gerek yok (Natalie Zea’nın Max’ini hatırlar mısınız?). Enrich’in yeni karakteri Hunter’a ek olarak Koca Jim’in kayınbiraderi Sam (Eddie Cahill), Rebecca adında bir öğretmen (Karla Crome) ve Barbie’nin babası Don (Brett Cullen) ile tanışacağız.

4. Kubbenin de diğer herkes gibi istekleri ve ihtiyaçları var.

2. sezonun açılış sahnesi boyunca kasaba sakinlerinin çoğu bilinçlerini kaybedip yere düşerken bizim de kulaklarımızı delecek gürültülü bir çınlama sesi olacak. Bir karakter “Sanırım Kubbe bize bir şey söylemeye çalışıyor!” diyor ve diğer bir karakter de -muhtemelen diziyi izleyenlerin düşüncelerini aktarır şekilde- “Bu saçmalık!” diye cevap veriyor.

5. Koca Jim’in kalbi üç kat büyüyor. (Belki)

2. sezonda Koca Jim’in böylesine pislik olup olmaya devam edeceği sorulduğunda Norris “Koca Jim, bir Tanrıya yaklaşma ya da Kubbe’ye  yaklaşma anı yaşayıp hayattaki amacının belki de bu kadar kötü olmaması olduğuna inanacak.” diyor ve Baer da durumu biraz daha aydınlatıyor; “Bu sezon dönüşüm sezonu. Bu yıl karakterlerin özlerini göreceğimiz yıl.”

6. Kubbe manyetikleşiyor ve bir çan bir kiliseden uçarak çıkıyor!

Bu yazının başında da verilmiş tanıtım fotoğrafında da görebileceğiniz gibi kubbede yeni bir metal sevgisi gelişiyor. Ayrıca hemen yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi Oscar the Grouch artık evsiz!

Under The Dome 2. sezonuyla 30 Haziran Pazartesi akşamı, saat 22:00’da dönecek.