Geçtiğimiz yıllarda Amerikan ulusal kanallarından yaz ayları için pek bir hamle göremezken, kanallar bu yıl pek çok farklı proje ile karşımıza çıkmayı tercih ettiler. İşte bunlardan biri de CBS‘ in yayınladığı Under The Dome. Türkçe ismiyle, “Kubbenin Altında”.
24  Haziran 2013 tarihinde yayın hayatına başlayan ve şimdiden 2. sezon onayını alan, gizemli ögelerle süslü bu diziyi  merak edenler varsa, yazının devamına buyursunlar.

under_the_dome_promo_1
İçindekiler:

Mutfaktakiler

Dizi, Stephen King‘in 2009 yılında yayınladığı ve oldukça beğeni toplayan aynı adlı kitabından uyarlanıyor. Dizinin yapımcıları arasında Stephen King ve ünlü yönetmen/yapımcı Steven Spielberg de yer alıyorlar. Yapımcıları arasında Stephen King’in de yer alması ise dizi için bir artı puan. Under The Dome’un yaratıcısı ise daha önce Lost‘un yazar ekibinde yer alan Brian K. Vaughan.

Konu


Dizinin konusuna gelecek olursak…

Dizimiz, Amerika’nın Maine eyaleti sınırları içinde bulunan kurgusal Chester’s Mill kasabasında geçiyor. Kasaba sakinleri bir sabah uyandıklarında büyük bir gürültüyle sarsılırlar. Önceleri ne olduğunu anlamasalar da kasabanın etrafının görünmeyen bir kubbe tarafından sarıldığını öğrenmeleri çok uzun sürmez. Üstelik bu görünmeyen kubbe, dışına çıkılamayan, her türlü darbeye dayanıklı, diğer tarafa ses geçirmeyen ve birtakım gizemli özellikleri  bulunan bir kubbedir.

İşin daha kötü tarafı ise, Amerikan Hükümeti de dahil olmak üzere hiç kimsenin bu kubbenin nereden ve nasıl geldiğiyle ilgili en ufak bir fikri yoktur. Kubbe gelmeden önce içinde pek çok sırrı barındıran kasabanın aslında göründüğü kadar kendi halinde bir kasaba olmadığı da yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

Karakterler ve Oyuncular


Karakterler/Oyuncular

Dale “Barbie” Barbara

Kasabada bir işi için bulunuyorken, kubbenin gelmesiyle burada kapalı kalan biri. Daha önceden orduda görev aldığı aldığından dolayı, hayatta kalma konusunda tecrübeli biri. Bu özelliği sayesinde de kısa sürede kasabada sözü geçen ve yardım istenen birine dönüşüyor. Ancak kimseye güvenilemeyen bu kasabada,  onun da bazı sırları var elbette.  
Karakteri, genç oyuncu Mike Vogel canlandırıyor. Kendisi en son geçtiğimiz aylarda yayınlanan Bates Motel‘in yanı sıra, Pan Am, Miami Medical, Cloverfield, The Help gibi pek çok farklı yapımda da rol almış.

 

Julia Shumway

Birtakım olaylar sebebiyle, yıllar önce, eşinin doğduğu yer olan Chester’s Mill’e taşınmak durumunda kalan bir gazeteci. Kasabada sevilen, sözü dinlenilen ve liderlik vasfına sahip bir karakter olarak göze çarpıyor. Karakterimiz aynı zamanda bir hayli yardımsever biri; öyle ki kasabada kalacak bir yeri olmayan Barbie’ye evini açıyor. Bir yandan kasaba halkıyla birlikte tüm bu olanlara anlam vermeye çalışırken, bir yandan da kubbenin gelişinden sonra ortadan kaybolan kocasının izini sürüyor.
Karakteri, Rachelle Lefevre canlandırmakta. Oyuncuyu Twilight, The Twilight Saga : New Moon, Barney’s Version ve White House Down gibi filmlerin yanında A Gifted Man, Off the Map  gibi dizilerden de tanıyabilirsiniz.

 

 

James “Big Jim” Rennie

Kasabanın politikayla ilgilenen meclis üyesi. Aynı zamanda, kubbenin gelişiyle birlikte kasabada kalan tek meclis üyesi.  Bu yüzden kasaba halkının çok ciddiye aldığı ve güvendiği biri. Kasabanın bazı üyeleri gibi kendisinin de birtakım sırları var.
Karakteri, Dean Norris canlandırıyor. Kendisini en iyi Breaking Bad‘de canlandırdığı Hank Schrader karakteriyle tanıyoruz.

 

 

Linda Esquivel

Şerifin sadık ve hırslı yardımcısı. Kubbenin gelişiyle, sevdiklerini kubbenin diğer tarafında bırakmak zorunda kalanlardan biri. Halkı sakinleştirmek ve kontrol altına almak konusunda çok iyi iş çıkarıyor.
Karakteri, Natalie Martinez canlandırıyor. Kendisini daha önce Death Race, Broken City gibi filmlerden ve CSI: NY‘tan tanıyabilirsiniz.

 

Angie McAlister

Bir gün kasabayı terk etme hayalleri kuran bir genç kız. Kubbenin gelişiyle birlikte bu hayalleri sekteye uğruyor doğal olarak.  Bir yandan garsonluk yaparken, diğer yandan kasaba hastanesinde gönüllü olarak çalışıyor. Kubbe zaten başlı başına bir sorun iken, Angie pek çok farklı sorunla da boğuşmak zorunda kalıyor.
Karakteri, Britt Robertson canlandırıyor. Kendisini en iyi, tek sezon sonunda iptali gören CW dizisi The Secret Circle ile tanıyabilirsiniz.

 

James “Junior” Rennie

Meclis üyesi Big Jim Rennie’nin tek oğlu. Üniversite eğitimi görüyor ama okula dönmeye pek de niyetli değil. Zaten kubbe yüzünden okuluna dönmesi de pek mümkün görünmüyor. Aynı zamanda Angie ile aralarında bir ilişki var. Göründüğü kadar sakin ve masum bir karakter olmadığını da ekleyelim.
Karakteri, Alexander Koch canlandırıyor. Daha önce sadece kısa filmlerde rol alan genç oyuncuyu tanımamanız normal, çünkü ciddi sayılabilecek ilk işi Under the Dome.

 


 
Joe McAlister

Angie’nin kendisinden yaşça küçük kardeşi. Kubbenin inmesiyle ailesi dışarıda kalıyor ve evlerinde tek başına yaşamaya başlıyor. Ailesiyle birlikte kasabada mahsur kalan Norrie ile birtakım maceralara atılıyorlar.
Karakteri, Colin Ford canlandırıyor. Kendisi genç yaşına rağmen pek çok projede yer almış biri.

 

 

Fotor0729194332

Norrie Calvert-Hill/Alice Calvert/Carolyn Hill 
Eşcinsel bir çift olan Alice ile Carolyn, kızları Norrie’yi bir rehabilitasyon merkezine götürmek üzere Chester’s Mill’den geçerken, burada mahsur kalıyorlar. Alice bir psikolog, Carolyn ise bir avukat. Alice’in tıbbi bilgisinin de yardımıyla hikayede önemli bir konuma geliyorlar. Norrie ise kasabaya gelir gelmez kendisini kabul ettirip, Joe ile arkadaş oluyor. Karakterleri sırasıyla Mackenzie Lintz, Samantha Mathis ve Aisha Hinds canlandırıyor.

 

Fotor0729234638Phil Bushey/Dodee Weaver 
Phil, kasabanın radyosunda DJ’lik yapıyor. Dodee ise radyonun teknik işleriyle ilgileniyor. Dodee’nin teknik bilgisi sayesinde kubbenin içinde kalan insanlar, kubbenin dışından haberleri edinebiliyor. İkili, hikayede önemli bir yere sahip.
Karakterleri, sırasıyla Nicholas Strong ve Jolene Purdy canlandırıyor.
 

Yapım Süreci

under-the-dome-hed-2013
Kitabın uyarlanacağı haberleri ilk olarak 2009 yılında ortaya atılmıştı. Bu haberlerin ardından 2 yıl sonra, 2011’de diziyi uyarlaması için Brian K. Vaughan ile anlaşıldığı haberi gelinceye kadar diziyle ilgili herhangi bir duyum alamamıştık. Yine 2011 yılında gelen haberlerde, dizinin Showtime için uyarlanacağı söyleniyordu.

Showtime kanalının yöneticisi David Nevins, dizinin kendi kanallarının yayın politikasına uymadığını düşünüp, yine aynı yayın grubunun kanalı olan CBS‘in başkanı Nina Tassler‘e önermişti. Kasım 2012 tarihine gelindiğinde ise CBS’in, dizi için deneme (pilot) bölümü istemeden, doğrudan 13 bölümlük bir sezon için sipariş verdiği duyuruldu.

İzlenme Oranları

Under the Dome‘un yapımcı firmaları ise Amblin Television, DreamWorks Television ve CBS Television Studios.
Dizi, ilk bölümünde 3,2 rating ve 13,14 milyon izleyici kazanarak, CBS‘in 2000 yılından bu yana yaz aylarında en çok reyting alan açılışını yaptı. Yazın yayınlanan tüm ulusal kanalların dramaları içerisinde de 1992’den bu yana en iyi açılışı yapan dizi oldu.

Kanal, dizinin ilerleyen bölümlerdeki performansından da memnun kalmış olacak ki 5. bölümün ardından dizinin 2. sezon onayını verdi. 2. sezon 2014 yılının yaz aylarında, yine 13 bölüm olarak yayınlanacak. Ayrıca, 2.sezonun ilk bölümünün senaryosunu ise bizzat Stephen King yazacak.


Kubbe Fikri Çalıntı mı?

Dizi ve uyarlandığı kitap ile ilgili ilginç bir ayrıntı da The Simpsons : Movie ile olan benzerliği. 2007 yılında gösterime giren The Simpsons : Movie‘de de -tıpkı Under the Dome‘da olduğu gibi- bir kubbe, kahramanlarımızın yaşadığı Springfield kasabasının üstünü örtüyor ve kasaba halkı kubbenin dışıyla iletişim kuramıyordu. Stephen King’in kitabı yazmaya 1976 yılında başladığı, ancak 70 sayfa yazdıktan sonra 2007 yılına kadar  kitabın devamını getirmediği söyleniyor.

Usta yazar ise filmi daha önce hiç izlemediğini ve kubbe fikrinden haberdar olmadığını söylüyor. Bu sebeple, bu iki projenin benzerliği tamamen tesadüfe dayandırılıyor. Ancak The Simpsons hayranlarının bu iddiaya inanmaya pek niyetleri yok gibi. Hatta dizinin bir bölümünde de bu olaya bir gönderme yer alıyor.

The Simpsons : Movie’den bir sahne

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1kPUGLt1DWQ

Diğer

Under  the Dome ekibi geçtiğimiz günlerde yapılan Comic-Con‘a da katılmıştı. Ekibin panel videsou ve röportajları için şuraya uğrayabilirsiniz.

Under The Dome Comic-Con Posteri

Dizinin karakterlerinden olan Joe’nun bloguna şu adresten ulaşabilirsiniz. Dizinin geçtiği kurgusal kasaba için hazırlanan web sitesi de şurada. Ayrıca dizi için hazırlanan dış mekan reklam çalışmalarından bir örneği de aşağıda görebilirsiniz.

Eğer bu tarz gizemli kasaba merkezli hikayelere ilginiz varsa, beklentinizi yükseltmeden, en azından ilk bölümüne bir göz atmanızda yarar var.

Tanıtım Filmleri

http://www.youtube.com/watch?v=jZ0em-4u88E