4mpQop

 ...

2013-2014 sezonu sona eriyor olabilir. Sevdiğimiz diziler yavaş yavaş, sonbahara kadar bizden uzaklaşırken, ne yapacağız? Durun durun! Hemen kitaplara sarılmanıza gerek yok. Ya da havlunuzu omzunuza atıp denize koşmanıza. Sizi hala eğlendirebiliriz, çünkü 2014 yazı da diziseverler için oldukça hareketli geçecek. Geçtiğimiz yaz izleyip de özlem duyduğumuz eski dizilerimiz geri dönerken, gittikçe büyüyen yaz ekranında yeni diziler de kendine yer bulmaya çalışıyor. Gelin hep birlikte Haziran ayında başlayacak ya da geri dönecek bazı dizilere göz atalım:


Halt and Catch Fire
(1 Haziran Pazartesi, AMC)

hacf1980’ler. Bilgisayar programcıları. Lee Pace. (Daha fazla şey söylemeye gerek var mı?) İsmini bir bilgisayar kodundan alan Halt and Catch Fire, IBM’nin kişisel bilgisayar işindeki hızlı yükselişinin perde arkasında kurulu gösterişli bir dönem draması. Pace, talihsiz mühendis Godron Clark’ın (Scoot McNairy) yardımıyla, bir IBM bilgisayarında tersine mühendislik işine girip yeni çalışanlarını – Cardiff Electric – Big Blue’ya karşı bir yarışa sokan ve bir sır saklayan eski bir IBM yöneticisini canlandırıyor. Ayrıcı göründüğü neredeyse her sahneyi çalmayı başaran ve Mackenzie Davis tarafından canlandırılan dağınık saçlı programcı Cameron Howe’a ve yılın en iyi açılış jeneriklerinden birine dikkat edin.

Sonuç: Geleceği şekillendirilebilir bir şey olarak düşünen ve bilgisayarları “bizi bir şeye ulaştıran şey” olarak gören umutsuz hayalperestleri ve entrikacıları betimlerken, elektriği cazırdatan heyecan verici bir drama. Tatlı rüyalar kesinlikle bundan yapılmış.

Ayrıca: AMC’nin Halt and Catch Fire Dizisinin Yapımcı ve Oyuncularından Açıklamalar


Orange Is The New Black
(Sezonun tamamı 6 Temmuz’da Netflix’ten izlenebilir)

Orange Is the New Black (Full season available Friday, June 6, on Netflix)Jenji Kohan’ın harikulade hapishane draması Orange Is the New Black ikinci sezonuyla geri döndüğünde nihayet, Piper Chapman’ın (Taylor Schilling) sezon sonunda Tiffany “Pennsatucky” Doggett (Taryn Manning) ile arasında yaşananların nasıl sonuçlandığını öğreneceğiz. Ayrıca OITNB’nin ikinci sezonunun tamamının aynı zamanda yayınlanacağı (yayın gününde birçok insan işi arayıp hasta olduğunu söyleyeceğine eminiz) düşünülürse, çok geçmeden Piper ve Litchfield’deki ekibimiz için endişelenecek birçok yeni nedenimiz olacak.


Rectify
(19 Haziran Perşembe, SundanceTV, Saat: 21:00)

Rectify (Thursday, June 19, at 9 p.m. on SundanceTV)Sundance’ın fevkalade draması Rectify’ın 2. sezonunda, anlayamadığı bir ortamda başlangıçta yaşadığı tedirginliği aşan yeni salıverilmiş ölüm hücresi mahkumu Daniel Holden’ı (Aden Young) görüyoruz. Daniel, bu küçük kasabadaki yasalara uyan vatandaşlar arasında gezinmesinden pek mutlu olmayan ‘tehlikeli ve tahmin edilemez dünya’da kaderinin kontrolünü eline almaya çalışıyor. Varlığı sadece eski yaraları açmakla kalmıyor, çevresindeki aile üyeleri (Abigail Spencer’ın canlandırdığı karizmatik hırçın Amantha dahil olmak üzere) ve en başta onu ölüm hücresine koyan suçun failleri için de bir kelebek etkisi yaratıyor. Ray McKinnon’ın ikinci sezonunda 10 bölüm izleyeceğimiz muhteşem draması, Amerikan rüyasının karanlık korunaksız noktasını kurcalıyor ve suç ve cezanın, lanetlenme ve kurtuluşun, güzellik ve korkunun ayıltan bir resmini sunuyor.


Last Tango in Halifax
(29 Haziran Pazartesi, PBS, Saat: 20:00)

Last Tango in Halifax (Sunday, June 29, at 8 p.m. on PBS)Sally Wainwright’ın ödüllü komedisi Last Tango in Halifax, tekrar bir araya gelmiş çocukluk aşkları Alan (Derek Jacobi) ve Celia’nın (Anne Reid) beklenmedik ikinci aşk baharlarının ortasında hayatlarını planlamaya başlamasını anlatan ikinci sezonuyla geri dönüyor. Ancak geçmişin sırları günümüzdeki mutluluklarını tehdit ediyor. Alan 1. sezonun sonundaki kalp krizinden iyileşirken ve Gillian (Nicola Walker) ile John (Tony Gardner) tek gecelik ilişkileriyle uğraşırken, geçmişten gelen uzun süredir gömülü kalmış sırlar, Alan ve Celia’nın mutluluğunu yeni şekillerde tehdit ediyor. Yapım dantellik bir televizyon dizisi olabilirdi ancak Halifax’taki sosyal uygunluğun (yaş ayrımcılığı, dulluk, aynı cinsiyete çekim, ergen gebeliği) güçlü anaforu kendisine ağırlık kazandırıyor. Tamamen büyüleyici.


Masterpiece Mystery: Endeavour and Poirot
(29 Haziran Pazar, PBS, Saat: 21:00)

poiendMasterpiece Mystery beraberinde iki ünlü dedektifiyle birlikte geri dönüyor. Endeavour – 1960’ların Oxford’unda suçları çözen genç Dedektif Morse (burada Shaun Evans tarafından canlandırılan hırslı Polis Memuru Morse) hakkında- ve Poirot – Belçikalı dedektifi David Suchet oynuyor – size lezzetli ve şaşırtıcı gizemler sunmak için geri dönüyor. “Küçük gri hücreleriniz” size teşekkür ediyor.


The Leftovers
(29 Haziran Pazar, HBO, Saat: 22:00)

The Leftovers (Sunday, June 29, at 10 p.m. on HBO)
Tom Perrotta’nın romanına dayanan ve Lost’un Damon Lindelof’u tarafından yazarlığı ve yapımcılığı yapılan, HBO’nun beklentisi yüksek yeni draması The Leftovers, dünya nüfusunun yarısı göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kaybolduğunda bu küresel yok oluşun ardından küçük bir banliyö toplumuna ne olduğunu anlatıyor. Justin Theroux, yeni bir kaotik dünyada düzeni sağlamaya çalışan yerel bir polis şefini canlandırırken, geniş kadronun diğer üyeleri arasında Amy Brenneman, Christopher Eccleston, Liv Tyler, Charlie Carver, Max Carver, Carrie Coon, Ann Dowd, Michael Gaston, Emily Meade, Annie Q, Margaret Qualley, Amanda Warren ve Chris Zylka var.


Under the Dome
(30 Haziran Pazartesi, CBS, Saat: 22:00)

Under the Dome (Monday, June 30, at 10 p.m. on CBS)Neal Baer ve Brian K. Vaughan’ın yapımcılığını yaptığı ve Stephen King’in aynı adlı romanının devam eden uyarlamasının, kaynağı bilinmeyen dev bir kubbenin kasabanın üzerine pat diye düşmesinin ardından yaşam mücadelesi veren Chester’s Mill sakinlerini anlatan kararsız ilk sezonunun birkaç çılgın cazibesi vardı. Cinayet, kelebekler, hayaletlerden (?) şifreli mesajlar, kral, mini-kubbeler ve kanlı görüntüler sezonla beraber gelmişti. Under the Dome’un ikinci sezonda geçen seneki üzücü yanlış adımlarının bazılarını düzeltip bir şekilde duygusal bir gerçekliğe bağlanan bir anlatım sunup sunamayacağını merak ediyoruz.

Ayrıca: Under The Dome: 2. Sezon Hakkında Bildiğimiz Altı Yeni Şey

Kaynak

Not: Önümüzdeki dönemlerde başlayacak yeni veya dönen yaz dizilerinin tam halini öğrenmek için Bahar-Yaz takvimimize göz atabilirsiniz.