american-horror-story-season-5Son dönemin en hit korku serisi American Horror Story‘nin 3. sezonunun başlığı geçtiğimiz aylarda Coven (Cadılar Meclisi) olarak belirlendi. Bildiğiniz üzere ilk sezonun başlığı olarak Murder House (Cinayet Evi); ikinci sezonun başlığı olarak ise Asylum (Akıl Hastanesi) seçilmişti. Bu başlıklar şunun için çok önemli: O sezonun hangi korku ögesi ile alakalı olduğunu ortaya koyuyor. Yani önümüzdeki sezonun teması Cadılar üzerine kurulu olacak ve umarız ki pek çok güzel, seksi, ama bir o kadar da tehlikeli, korku saçan cadılar boy gösterecekler. 3. sezonun ilk bölümü 9 Ekim 2013’te yayınlanacak, ki çekimlerine de 23 Temmuz 2013’te başlanmış durumda.

3. sezon prömiyerine 2 ay kala artık sezonun detayları da gelmeye başlamış durumda.” Başlıca karakterleri kimler canlandıracak?“, “Kim cadı?“, “Oyuncular ve yapımcılar FX kanalının bu dizisinin 3. sezonundan neler bekliyorlar?” gibi sorulara yanıt bulacağınız bu yazının devamına, Amerikan Korku Hikayesi takipçilerini bekliyoruz…

ff

1. Bu Sezonun En Temel Konu ve Temaları

thumbs_American-Horror-Story-Coven-Skkkeason-3-Poster-1

American Horror Story‘nin yazarlarından Tim Minear‘ın bu sezonun temaları hakkında açıkladıkları şöyle: “American Horror Story’nin 3. sezonunda tüm azınlıklara yapılmış olan baskı ve zulüm konularına odaklanılacak. Bu fikirle birlikte, azınlık grupları fikri ard arda işlenecek ve geniş kültürler, geniş kültürlerle iç içe incelenecek. Bu yıl Coven’da, çok güçlü bir feminist temanın yanında, ırk teması, işkence teması ve özellikle anne-kız ilişkisine odaklanan bir aile teması olacak.

 

2. Serinin Yaratıcısı Ryan Murphy’nin

Bu sezon Hakkında Ocak 2013’te Söyledikleri

Evan+Peters+Ryan+Murphy+Premiere+FX+American+-M9-VJ3k7aql

“3. sezon hakkında biraz daha farklı bir şey arzuluyorum. “Kötü’nün Çekiciliği’ni” biraz daha işlemek istiyorum. 1. sezonda Romeo ve Juliet‘in gençlik halleri ve hikayesini Tate ve Violet ikilisi ile yakalamıştık. 2. sezonda kaçırdığımız, es geçtiğimiz durumlardan biri buydu. Ben böyle bir hikayeyi tekrar yakalamayı çok istiyorum, bu sebeple 3. sezonda buna benzer bir şeyi tekrar yakalamaya çalışacağız. Ayrıca 3. sezonu farklı bir yerde çekmeyi planlıyoruz. Nasıl bir yer mi? Amerika’daki gerçekten korkunç hikayelerin yaşandığı gerçek yerler desem.”

 

hhh

3. Cast Hakkında Açıklananlar

Premiere Screening Of FX's "American Horror Story: Asylum" - ArrivalsSerinin yapımcıları ve yaratıcıları olan Ryan Murphy ve Brad Falchuk 2. sezonun ardından, Jessica Lange, Sarah Paulson ve Evan Peters dahil olmak üzere pek çok oyuncunun farklı karakterlerle 3. sezonda da olacağını açıkladı. Ayrıca Murphy, Lange’in “gerçek, çekici bir kedi kadına” hayat vereceğini açıkladı. (mecazi anlamda tabi ki) İlk sezonun Violet’i Taissa Farmiga ise 3. sezonun ana aşk hikayesini içeren başrollerden birine hayat verecek.

Serinin gediklilerinden Lily Rabe ve Frances Conroy da 3. sezonda yer alacaklar. Seriye yeni katılacaklardan Kathy Bates ise, Lange’nin canlandıracağı Fiona karakterinin en büyük düşmanı olma yolunda ilerleyen en yakın arkadaşını canlandıracak. Bates’in canlandıracağı bu karakter için gerçek bir olaydan esinlenilmiş ve Misery (Ölüm Kitabı) filminde Bates’in canlandırdığı Annie Wilkes karakterinin 5 kat daha kötü versiyonu olarak tanımlanıyor.

Murphy Twitter hesabından, 29 Nisan 2013’te Oscar Adaylığı bulunan Gabourey Sidibe‘nin, 13 Mayıs 2013’te yine Oscar adaylığı bulunan Angela Bassett ile 2 defa Tony Awards’ı kazanmış olan  Patti LuPone‘nin ve son olarak Mayıs 2013’te Emma Roberts‘ın kadroya dahil olduğunu duyurdu. Roberts, kafası karışık bir parti kızına hayat verecek. Yine ilk sezondan, Denis O’Hare ve Alexandra Breckenridge de bu sezonda da yer alacaklar.

 

4. Jessica Lange, Fiona Adında Bir Cadıyı Canlandıracak

tumblr_mn7zt7qaPK1ss821oo1_500

Lange, bu konuyu kendi sözleri ile şöyle ifade ediyor: “Bazılarımız cadıları canlandırırken, bazılarımız ise geçmişte yaşamış bazı kişilere hayat verecekler. Ben bir cadıyı canlandırıyorum. Hikayede, zamanda geriye dönüşler ve ileriye atlayışlar olacak. Bu sezon, birbirinden farklı pek çok hikayeyi bir araya getirecek. Şimdiye kadar benimle 2 gün çekim yapıldı, bir gün giriş ve çıkışları çektik; diğer gün ise bir sahne. Bu yüzden, henüz bu karakterin kim olduğunu, nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu zamanla öğrenilecek bir şey.”

 

iş.lçn

5. Oscar Ödüllü Kathy Bates,

Geçmişte Yaşamış Bir Kişi Rolünde

Kathy+Bates+American+Horror+Story+Cast+Honored+54U5k6S4Odxl

Bates‘in canlandıracağı karakter olan Madame LaLurie, Louisiana doğumlu, sosyetenin renkli bir yüzü ve aynı zamanda köleleri evinde bağlı olarak tutan bir seri katil. Yeterince ilginç değilmiş gibi bir de, LaLurie’nin harika büyükbabası LaLurie’nin bitişiğindeki evde yaşayan bir kişisel doktor. Bates onun hakkında da şunları söylemiş: “LaLurie, ayrılmadan önce Büyükbabası orada bulunurmuş.”

kjhgşl

 

6. Oscar Adaylığı Bulunan Angela Bassett,

Tarihte Gerçekte Yaşamış Bir Kişiyi Canlandırıyor

lkjg

Bassett‘in canlandırdığı karakter olan Marie Laveau, birçok ırktan takipçisi olan ve kızıyla yaşayan bir voodoo uzmanı. Aktrist, rolüyle ilgili New Orleans‘ta yaşayan ve voodoo ile ilgilenen birkaç kişiye danıştığını belirtti. Bassett kendi sözleri ile “New Orleans’ta olmak ilginç bir deneyimdi, kim olduğumla ilgili bir merak ve saygı vardı.” Oyuncu New Orleans deneyimini böyle özetlerken karakteri hakkında da şunları söyledi: “Karakterim kendi şehrinde herkesçe çok iyi tanınan ve 80 yıldır yaşadığı söylenen, 1801 yılındaki bir kadın. “

 

7. Sarah Paulson, Jessica Lange’nin Canlandırdığı

Fiona’nın Kızı Rolünde

tumblr_mg6czeWvIl1qfhq5jo1_500Paulson‘un canlandırdığı karakter olan Cordelia hakkında henüz detaylı bilgilendirme yapılmadı. Ama American Horror Story’nin yazarlarından Tim Minear, Cordelia hakkında şunları söyledi: “Cordelia’yı William Shakeseare‘nin Kral Lear karakteri doğrultusunda düşünmek en doğru şey olacaktır.”

 

8. Salem Cadıları ile Bağlantısı ve

Bu sezonun Diğer Sezonlardan Farkı

tumblr_mj1mguVXsB1qg494go1_500

 

Coven’da güneye kaçmış olan Salem Cadıları da yer alacak, Tim Minear Salem cadıları ile diğerleri arasındaki farkı, ilişkiyi ise açıklamadı. Minear, American Horror Story’nin bu sezonunun diğer sezonlara göre daha eğlenceli olacağını da şu sözlerle ifade etti: “Bu sezonda da American Horror Story drama olma özelliğini koruyacak; ama bu sezon çok daha fazla mizah olacak ve eğlence ve hızın bir türünü bu sezona katacağız. bu sebeple bu sezon geçmiş iki sezon ile aynı olmayacak, ama bu bir kayıp değil; çünkü bu sezonun izleyiciler için daha eğlenceli olacağını düşünüyoruz.”

 

a262ccc5215888fc_175333688.previewDipnot: Okumuş olduğunuz bu yazı, real tortoise‘nin paylaşmış olduğu şu yazıya, American Horror Story’nin İngilizce Wiki sayfasından ve birkaç İngilizce kaynaktan da bilgiler eklenerek hazırlanmıştır.