Apple TV+, Gregory David Roberts‘ın 2003 yılında yayınlanan, sonrasında 39 dile çevrilen ve 6 milyondan fazla kopya satan 863 sayfalık romanı Shantaram’ın uyarlamasına 10 bölümlük onay verdi. Shantaram, Avustralya’daki Pentridge Hapishanesi’nden Hindistan’a kaçan hükümlü bir banka soyguncusu ve eroin bağımlısı Lin’in hikayesini anlatıyor.

Shantaram, kitabın yazarı Gregory David Roberts’ın kendi yaşadığı gerçek olaylardan kurgulanarak yazılan bir kitap. Roberts, 1978 yılında bir takım silahlı soygun olaylarından sonra 19 yıl hapis cezasına çarptırılır. 1980 yılında Victoria’nın Pentridge Hapishanesi’nden gündüz vakti kaçarak 10 yıl boyunca Avustralya’nın en çok aranan adamlarından biri olur. Lindsay Ford adıyla düzenlenen sahne pasaport ile önce Yeni Zelanda’ya, oradan da Hindistan’ın Bombay (Mumbai) şehrine gelir. Aslında düşüncesi ufak bir mola verip Almanya’ya gitmektir ama burada kalmaya karar verir. Lindsay, Prabaker adında rehberlik yapan bir adamla taşınır ve kısa sürede dost olurlar. Bir soygun sırasında her şeylerini kaybeden ikili Mumbai’nin fakirlik dolu gecekondu mahallerinde yaşamak zorunda kalırlar. Lin, bir yangın sonrası topluma katkıda bulunmak için ücretsiz bir sağlık kliniği kurar. Yerel kültürü, dili, gelenekleri öğrenip insanları sever. İnsanlar da yaptıklarından dolayı onu sever.

Lindsay’in yeraltı dünyası ile yolunun kesişmesinden, Afganistan’da Ruslara karşı özgürlük savaşçılarına katılımına kadar, “kötü” adamlıktan iyiye dönüşünün hikayesini izleyeceğiz.

Roman Mumbai’deki patırtılı hayatın canlı bir şekilde resmedilmesi ile birçok kişi tarafından takdir edildi. Her ne kadar yazarın hayatındaki gerçek olaylardan etkilendiği söylense de, bazı iddialar hikayeye dahil edilen diğer insanlar tarafından reddedilmiştir.

2015 yılında devam kitabı The Mountain Shadow yayınlandı.

Aslında kitabın haklarını 2004’te alan Johnny Depp, yönetmen Mira Nair ve Joel Edgerton ile filmi sinemaya uyarlamaya çalışmak istemiş ama bütçe, senaristler grevi vb sorunlar nedeniyle bu istek gerçekleşmemişti.

Justin Kurzel (Assassin’s Creed, Macbeth), 10 bölümlük dizinin yönetmenliğini yapacak. Ekim ayında Avustralya’nın Victoria şehrinde çekimlerine başlanacak.

Kaynak