2012 Ocak’ında yayın hayatına başlayan ve 12 bölümlük ilk sezonunu geride bırakan NBC sitkomu Are You There, Chelsea?‘yi merak edenleri yazının devamına davet ediyoruz.

Dizimiz, Amerika’da oldukça popüler olan, komedyen Chelsea Handler‘ın çok satan kitabı Are You There, Vodka? It’s Me, Chelsea‘den esinlenilerek ortaya çıkarılmış. Aslında dizinin adı da bu şekilde olacakken, uzun oluşu ve içinde bir çeşit içki türü adını barındırdığı için, NBC’nin müdahelesiyle oldukça alakasız olan Are You There, Chelsea? şeklinde değiştirilmiş.

Öncelikle, dizinin konusundan bahsedecek olursak:

Chelsea, yirmili yaşlarında, alkole fazlasıyla tutkun (öyle ki sarhoşken ona dua edebiliyor), oldukça eğlence düşkünü, dinamik bir cinsel yaşantısı olan, barda kokteyl garsonluğu yapan ve hayatını dolu dolu yaşayan bir kadındır. Dizide ise onun ve her biri ayrı bir alem diye nitelendirebileceğimiz arkadaşlarının ve ailesinin başından geçen komik ve eğlenceli olayları izliyoruz. Gelin şimdi bu karakterleri ve kadroyu biraz daha yakından tanıyıp, konuyu biraz daha açalım:

Chelsea
Chelsea

Başrolde, Chelsea karakteriyle Laura Prepon‘u izliyoruz. Uzunca bir süre That ’70s Show‘da izlediğimiz aktristi, 2 sezon süren October Road‘da ve konuk oyuncu olarak birçok yapımda (How I Met Yor Mother, Medium, Love Bites) izleme fırsatı elde ettik.

Sloane
Sloane

Chelsea’nin dindar, muhafazakar ve taze bir anne olan ablası Sloane, dizinin uyarlandığı kitabın yazarı ve aynı zamanda da yapımcısı olan Chelsea Handler tarafından canlandırılıyor. Kendisi özellikle Chelsea Lately adlı talk şovu sayesinde popülerliği yakalamış bir isim. Yalnız, dizide çok fazla görünmediği notunu düşmekte yarar var.

Olivia
Olivia

Chelsea’nin çocukluğundan beri en yakın arkadaşı olan hayalperest ve sevimli karakterimiz Olivia, Ali Wong tarafından canlandırılıyor. Televizyon geçmişinde 3 bölümlük Breaking In konukluğu dışında bir şey göremiyoruz.

Dee Dee
Dee Dee

Chelsea’nin şirin, oldukça saf ve iyi niyetli yeni ev arkadaşı Dee Dee, Lauren Lapkus tarafından canlandırılıyor. Yine birkaç küçük rol ve konuk oyunculuklar dışında pek bir aktivitesi yok.

Rick
Rick

Chelsea’nın çalıştığı barın yakışıklı barmeni Rick, daha çok Greek dizisi sayesinde tanınan Jake McDorman tarafından canlandırılıyor. Karakterimizin Chelsea ile aralarında sürekli romantik kıvılcımlanmalar olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Todd
Todd

Chelsea’nin bardan iş arkadaşı olan, zeki ve sevimli karakterimiz Todd’a, Mark Povinelli adlı aktör hayat veriyor.

* Chelsea’nin babası Melvin rolünde Lenny Clarke‘ı izliyoruz.Dizinin en komik karakteri olabilecek potansiyele sahip olduğu halde, çok az izleyebildiğimiz Nikki karakterini de Natasha Leggero adlı aktris canlandırıyor. Kendisini, yine NBC’nin bu sezon başında iptal olan yeni dizisi Free Agents‘ta izlemiştik.
Kadronun kalanına buradan ulaşabilirsiniz.

Dizimiz, “2,3 reyting/6,4 milyon izleyici” gibi hiç de fena olmayan reyting rakamlarıyla başladı; fakat ilerleyen bölümlerde bu rakamlar gittikçe düştü. 3 milyon civarı bir ortalamayla sezonu kapatan Are You There Chelsea?‘nin iptal olacağını düşününlerin sayısı hiç de az değil. Fakat NBC, son zamanlarda çok fazla tepki aldığı için bu sezon gerçekten çok kötü durumda olamayan dizilerini iptal etmeyecektir şeklinde düşünenler de var. Kanalın kendi çapında iddialı olan Up All Night, Whitney gibi dizilerinin reytinglerine bakıp, onların da Chelsea’ye kıyasla çok iyi durumda olmadığını gördüğümüzde, dizimiz adına biraz daha umutlanıyoruz. Bu iptal-devam durumu en geç Mayıs’ta netleşecektir.

Aşağıdaki paragraf kişisel görüş içerir!
Klasik bir sitkomun olabilecek bütün klişe özelliklerini barındıran dizimizi fazlasıyla sevmiş bulunuyorum. (Ben de şaşkınım bu duruma. :) ) Kadroda çok tanınmış ve sevilesi isimler pek yok ve Laura Prepon’un diziyi tek başına hakkıyla götürdüğünü düşünüyorum. Diğerlerinin de hakkını yemeyelim tabii. Onlar da fena değil. Dizinin, şu aralar Amerika’da oldukça iyi izlenme oranları elde eden Two and A Half Men, Last Man Standing ve daha nice sitkomdan bir eksiği olmadığını, hatta fazlasının olduğunu düşünüyorum. Sitkom severler mutlaka 1-2 bölüm şans vermeli. Söz konusu dizimiz, tipik bir komedi dizisi olduğu için, “Ya iptal olursa?”, “Ucu açık mı bitti peki?” gibi soruların çok da önemli olmadığı konusunda hemfikirizdir herhalde. :) İptal olursa mini dizi niyetine bir lokmada götürebilirsiniz, değil mi sevgili okurlar? 22’şer dakikadan 12 bölüm dediğiniz nedir ki? ;)

Fikir verici bir tanıtım filmi, aşağıda sizleri bekliyor.İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=2gJNk-KRyqY