Balonla Beş Hafta, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ve Dünyanın Merkezine Yolculuk gibi bilim kurgu romanlarıyla bilinen usta yazar Jules Verne‘in 1873’te yayınlanan romanı Seksen Günde Devr-i Âlem‘den uyarlanan “Around the World in 80 Days” adlı dizi 2021’i bitirmeden izleyiciyle buluştu.

İngiltere’de BBC One’ın yayınladığı dramayı France Télévisions (Fransa), ZDF (Almanya), RAI (İtalya), PBS (ABD), Seven West Media (Avustralya) ve RTS (İsviçre) de ekrana getirecek/getiriyor. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizi başlamadan 2. sezon onayını da aldı. Uyarlamayı Ashley Pharoah (Life on Mars, Ashes to Ashes) ve Caleb Ranson (Child of Mine, Heartless) hazırladı, bölümleri Steve Barron, Brian Kelly ve Charles Beeson yönetti. Yapımını ise Slim Film + Television ve Federation Entertainment üstlendi.

Başrollerinde David Tennant, Ibrahim Koma ve Leonie Benesch’in yer aldığı uyarlamanın kadrosunda Jason Watkins, Peter Sullivan, Shivaani Ghai (Aouda), Gary Beadle (Bass Reeves), Lindsay Duncan (Jane Digby) ve Giovanni Scifoni gibi isimler de bulunuyor.

Seksen Günde Devriâlem

Konusu:

İngiliz centilmen Phileas Fogg, üyesi olduğu Reform Club‘ı ziyareti sırasında gündeme gelen bir gazete yazısı sonrası arkadaşı Nyle Bellamy’yle büyük bir iddiaya girer. Dünya’nın etrafında önceden seyahat planı yapmaksızın 80 gün içerisinde bir tur atacak ve Noel arifesinde tekrar Londra’ya dönecektir. Fogg kendisine güvense de onu küçümseyen Bellamy başarısız olacağına inanmaktadır.

20,000 £ değerindeki iddia sonrası gerekli hazırlıkları tamamlayan Fogg, Jean Passepartout‘u kendisine uşak olarak işe alır ve yola koyulur. Başta itiraz etse de kulüpten arkadaşı Bernard Fortescue’nin onun gibi gazeteci olan (ve babasının soyadını kullanmamayı tercih eden) kızı Abigail Fix seyahati belgelemek üzere kendilerine katılır.

Fogg’un asıl amacı görevi zamanında başarıyla tamamlamakken maddi anlamda zor durumda olduğu için iddiadan gelecek paraya ihtiyacı olan Bellamy de boş durmaz ve Fogg’un seyahatini sabote edebilmek için elinden geleni yapmaya koyulur. Böylece zamana karşı bir yarışa koyulan üçlünün yol üstünde pek çok maceraya atılacakları hayatta kalma savaşları da başlamış olur.

Bonus:

** Kitap 1873’te yayınlandığından beri Verne’in eserini pek çok isim gerçek hayata taşıdı. Bunlardan bazıları deneyimlerini kitap ya da belgesel haline getirdi, çok satanlar arasına girenler de oldu.

** Jules Verne’in kitabı tahmin edersiniz ki daha önce de TV, sinema, radyo ve oyun için uyarlandı. Hatta NBC’nin yayınladığı 1989 yapımı mini dizi uyarlamasının başrolünde Pierce Brosnan rol aldı.

** Dünya prömiyerini 8-13 Ekim tarihleri arasında Cannes’da 4. kez düzenlenen dizilere yönelik içerik festivali Canneseries’de yaptı ve yarışma dışı kısımda yayınlandı.

Jules Verne, romanlarını çocukluk döneminde severek okuduğum yazarlardan birisi ve uyarlama olarak karşımıza böylesi bir dizi gelince en azından denemek istedim tabii ki. BBC’yle de çoğunlukla iyi anlaşıyorum zaten.

Genel çerçevede değerlendirirsem ortaya çıkan işten memnun sayılırım. Yalnız belirtmem gerek, her ne kadar romanı detaylı haliyle hatırlamasam dahi pek de sadık kalmadıklarını anlaması zor olmuyor. Yani 80 Günde Devriâlem temasını, güzergahı ve ana karakterleri alarak 8 bölüme yayacak şekilde içini kendileri doldurmuş gibiler. Zira arada Jules Verne’in mezarında ters döndüğünü düşündüğüm de oldu, itiraf edebilirim. Günümüze de adapte ederek çoğu şeyden birer tutam koydukları da söylenebilir. Ortada rahatsız edici bir durum olmamakla birlikte beklentiyi ona göre ayarlamakta fayda olabilir.

David Tennant başta olmak üzere iyi ve rol için yeterli denebilecek bir kadrosu var. Şansızlık/beceriksizlik/her şeye burnunu sokma dolu senaryosu da diziye alışıldığı takdirde bir şekilde peşinden geliveriyor. 8 bölümlük sezon bittiğinde romanın hikayesini tamamlıyorlar, hatta Verne’in bilinen ve sevilen “bir diğer” romanıyla devam edeceklerinin sinyalini de veriyorlar. Dolayısıyla 2. sezonda tahminen farklı bir kadro eşliğinde yeni bir hikayeyle izleyiciyi karşılayacaklar.

Bu sezon/dizi ise kitabı ya da Verne’i sevenlere denemesi için tavsiyedir. İzleyeceklere iyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.