Bugün epey eskilerden bir yerli dizinin tanıtımıyla karşınızdayız: Bay Kamber

Dizimiz 1994 yılı sonbaharında yayınlanmış. Reytingleri istenilen seviyede olmayınca ömrü sadece 11 bölüm sürebilmiş. Komedi türündeki dizinin bölüm süreleri 30-45 dakika aralığında değişmekte.

Dizinin ilk 3 bölümünün yönetmenliğini Yaşar Seriner, diğer 8 bölümünün yönetmenliğini ise Ünal Küpeli üstlenmiş.

Dizimizin başrolünde Yeşilçam’ın usta ismi Kemal Sunal‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Sunal, Dedektif/Bay Kamber karakterine hayat veriyor dizide.

Kamber, uzun yıllar bir polis memuru olarak hizmet vermiş. Bu süreçte de beceriksizliği, iş bilmezliği ve aptallığıyla amirlerini çileden çıkarmış. Bir gün amiri nihayet onu emekliliğe ikna ediyor ve ondan kurtulma amacına ulaşıyor. Ama tam olarak kurtulabildiği de söylenemez…

Kamber, emekliliğinin ardından birkaç iş girişiminde bulunuyor ama hiçbiri onu tatmin etmiyor. En sonunda ise büyük bir hevesle özel dedektif olmaya karar veriyor. Böylece de hikayemiz başlıyor. Kamber, ele aldığı davaları çırağının/asistanının büyük desteğiyle çözmeye başlıyor. Sık sık da karakolu ziyaret edip amirlerinin yardımına başvuruyor davaları için ayrıca. Amirler, söz konusu yardımlara pek gönüllü olmasalar da Kamber’in “Polisliğe geri dönerim bak!” tehdidi karşısında yelkenleri hemen suya indirmek durumunda kalıyorlar. Kamber’den iyice bıkan ise tayinini isteyip şehirden ayrılıyor.

Her bölümde yeni bir dava, her bölümde yeni macera, her bölümde yeni bir eğlence…

Dizinin ilk 3 bölümlük sürecinde baş komiser rolünde Serdar Bordanacı‘yı izliyoruz. Emrah Demirci, Kamber’in çırağı Abidin rolüyle karşımıza çıkıyor. Ayça Telırmak ise “Ya benim olacaksın ya da kara toprağın!” mantalitesiyle eline silahını alıp kendisiyle evlenmeyi kabul etmeyen beşik kertmesi Kamber’in peşine düşen psikopat bir kadını canlandırıyor bu süreçte.

Dizinin son 8 bölümlük sürecinde ise Ebru Şimşek, Kamber’in dibinin düştüğü genç ve güzel asistanı ve davaları çözmesindeki en büyük sebebi Pınar karakterine hayat veriyor. Kemal Sunal ile birçok sinema filminde iyi bir ikili olan Dinçer Çekmez‘i 4. ve 5. bölümlerde baş komiser rolüyle izliyoruz. Bilge Zobu ise son 6 bölümlük süreçte tekrar eden bir şekilde baş komiser karakterine hayat veriyor.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise Bülent Bilgiç, Orhan Çoban, Efgan Efekan, Sırrı Elitaş, Sibel Gökçe, Erdoğan Sıcak, Merih Akalın, Yüksel Arıcı, Zafer Önen, Ortans Kıvanç, Yılmaz Gruda, Anta Toros, Sami Hazinses, Asuman Çakır, Kemal İnci, Gülçin Hatıhan, İbrahim Kurt, Yusuf Çatalbas ve Göksel Kortay gibi dizilerden veya Yeşilçam’dan aşina olduğumuz birçok isim bulunuyor.

Diziyi izleyip bitirdim. Pınar’ın olduğu son 8 bölümü ilk 3 bölüme kıyasla daha derli toplu buldum ve daha fazla sevdim. İlk 3 bölümdeki baş komiser tiplemesi fena olmamakla birlikte beşik kertmesinin ekranda belirdiği her an yorucu olmaktaydı. İyi ki devam etmemiş o gereksiz tipleme ilerleyen bölümlerde.

Hepi topu 11 bölümcük. Bölüm süreleri de çok kısa. Kemal Sunal’ın hatırına beklentiyi epey düşük tutmak kaydıyla bir şans verilebilir diziye.