Türk dizi sektöründe yaz gelince kasvetli dramalar yerlerini eğlenceli romantik komedilere bırakır. Bu yazın şu ana kadar en çok dikkat çeken romantik komedisi ise Erkenci Kuş oldu. Star TV ekranlarında salı akşamları yayınlanan dizinin şu ana kadar 4 bölümü geride kaldı. Dizinin ilk 4 bölümünün AB grubu reytingleri ve izlenme oranları şu şekilde:

Bölüm 1: 6.41 reyting ve 20.75 izlenme oranı (Sıralamada 2.)

Bölüm 2: 7.45 reyting ve 22.93 izlenme oranı (Sıralamada 2.)

Bölüm 3: 7.16 reyting ve 23.12 izlenme oranı (Sıralamada 2.)

Bölüm 4: 7.38 reyting ve 24.51 izlenme oranı (Sıralamada 1.)

İzlenme oranlarını sürekli olarak artıran ve Dünya Kupası’nın sona ermesi ile bu hafta hem AB grubunda hem de sıralamada 1. sırayı devralan Erkenci Kuş’un yönetmenliğini Çağrı Bayrak üstleniyor. Senaristliğini Ayşe Kutlu Üner yapıyor. Dizinin yapımcısı ise Farut Turgut. Bölüm süreleri ise 135’er dakika uzunluğunda.

KONU

Sanem, birçok işe girip çıkmış ve hiçbir işte 2 haftadan fazla dayanamamıştır. Şu sıralar babasına ait dükkanda bakkallık yapmaktadır ve bu durumdan son derece memnundur. Ta ki ebeveynleri kendisine doğru düzgün bir iş bulmazsa evlenmek zorunda olduğunu söyleyene kadar! Taliplisi de çocukluktan beri peşinde olan ve hiç haz etmediği Zebercet’tir. Sanem bunun üzerine mecburen ablasının çalıştığı reklamcılık şirketinde işe girer. İstemeye istemeye girdiği bu işte hayallerini süsleyen büyük aşkın kendisini beklediğinden habersizdir. Saf kızımız komplo ve tuzaklarla dolu bir oyunun içinde bulur kendini şirkette işe başlar başlamaz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Sanem karakterine Çilek Kokusu ve No: 309 dizilerinden tanıdığımız Demet Özdemir hayat veriyor.

Saf, hayalperest, heyecanlı, hafiften alıngan ve doğal bir kız olan Sanem’in en büyük hayali Güney Amerika kıtasında bulunan Galapagos Adaları’na yerleşmek ve orada bir yazar olarak hayatını sürdürmektir. Albatros kuşuna ayrı bir sempati duyar. Romantik bir hayalperesttir.

 


 

Sanem’in işe başladığı reklamcılık şirketinin patronunun büyük oğlu Can karakterinde İnadına Aşk ve Dolunay dizilerinden tanıdığımız Can Yaman‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Kurallara bağlı olarak yaşamayı sevmeyen, doğallıktan yana olan, her türlü sporla ilgilenen, dünyayı dolaşmayı ve yeni insanlarla tanışmayı seven, maceraperest biri. Yurt dışında isim yapmış bir fotoğrafçı ve Türkiye’ye nadiren geliyor. Bu gelişlerinden birinde babasının ricasıyla bir süreliğine şirketin başına geçmek durumunda kalıyor.


 

Can’ın kardeşi Emre rolünde Mehmetçik Kut’ül Amare isimli diziden hatırlanabilecek Birand Tunca‘yı izliyoruz. Şirkette mali işlerden sorumlu kişi. İlerde babasının emekli olmasının ardından şirketin başına geçmenin hayallerini kurarken babasının şirketin başına Can’ı geçirmesinden büyük rahatsızlık duyuyor. Kendi hakkı olduğunu düşündüğü şirketin Can’ın yönetiminde başarısız olması için elinden geleni yapıyor. Bu kapsamda saf ve kolay yönlendirilebilir bulduğu Sanem’i kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya başlıyor.

 


 

Sanem’in ablası Leyla rolünde Dolunay dizisinden hatırlanabilecek Öznur Serçeler karşımıza çıkıyor.

Şirkette Emre’nin asistanlığını yapan Leyla, Sanem’in ve ebeveynlerinin yoğun ısrarlarına dayanamayarak istemeyerek de olsa Sanem’i şirkette getir götür elemanı pozisyonunda işe aldırıyor. Sanem ile yüksek çoğunlukla itişme halindeler. İşini çok seviyor ve çalışmadığı bir hayatı hayal bile etmek istemiyor.

 


 

Sanem ve Leyla’nın annesi Mevkibe rolünde Güzel Köylü, No: 309 ve Ufak Tefek Cinayetler gibi dizilerden tanıdığımız Özlem Tokaslan‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Eşini ve kızlarını çok seven bir anne. Temizlik hastası bir kadın. Zebercet’in annesi ile aralarında bitmek tükenmek bilmeyen bir kavga var.

 

 


 

Sanem ve Leyla’nın babası Nihat rolünde Seksenler dizisinden tanıdığımız Berat Yenilmez‘i izliyoruz.

Kolay kolay sinirlenmeyen, sinirlendiğinde ise anında sakinleşebilen bir yapısı var. Kızlarından Sanem ile arası daha bir iyi. Sanem’in nazı ona iyi geçiyor. Dürüst, iyi niyetli, güleç bir adam Nihat.

 

 


 

Sanem’in biricik kankası Ayhan rolünde No: 309 dizisinden tanıdığımız Ceren Taşçı‘yı izliyoruz.

Bütün gün oradan oraya dolaşan, meraklı mı meraklı, hayalperest, işsiz güçsüz bir tip Ayhan. Sanem bu yeni hayatında olup bitenleri tüm ayrıntıları ona yetiştirmezse orta yerinden çatlıyor.

Ebeveynleri vefat etmiş. Tek yakını kasaplık yapan, mahalledeki bütün kızların kapısında kuyruk olduğu ve gönlü Leyla’da olan ağabeyi Osman (Ali Yağcı).


 

Sanem ile evlenmeyi uzun yıllardır takıntı haline getirmiş Muzaffer (Sanem’in ona taktığı isimle: Zebercet) rolünde Leyla ile Mecnun ve No:309 dizilerinden hatırlanabilecek Cihan Ercan‘ı izliyoruz.

Zebercet, tam bir ana kuzusu. Dediğim dedik bir kadın olan annesi Aysun‘un (Asuman Çakır) sözüne kulak asmadığı tek konu ise Sanem.

Saf ve pişkin bir karaktere sahip Zebercet, Sanem onu ne kadar terslerse terslesin onu sevmekten vazgeçmiyor.


 

 

Emre’nin herkesin bildiği şekliyle eski sevgilisi, bilmediği şekliyle ayrılmadığı sevgilisi olan Aylin karakterinde Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz isimli diziden hatırlanabilecek Sevcan Yaşar‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Aylin, söz konusu iş olduğunda gözü başka hiçbir şeyi görmeyen, aşırı derecede hırslı, galibiyete giden yolda her şey mubahtır anlayışına sahip bir kadın. Şirketten bir süre önce kovulmuş ve kendi şirketini açmış. Her türlü yeni reklam işinde Emre ve Can’ın şirketine rakip oluyor. Emre’nin babası başta olmak üzere şirketteki hiç kimsenin haz etmediği biri.


 

Asla Vazgeçmem isimli diziden anımsanabilecek Tuğçe Kumral‘ın canlandırdığı Deren karakteri şirketin yaratıcı ekibinin başında olan kişi. Aylin şirketten ayrıldıktan sonra göreve gelmiş. Can’a karşı özel bir ilgisi var. Sanem’den (Kendi taktığı isimle Öbürü’nden) hiç haz etmiyor.

 

 

 


 

Çilek Kokusu dizisinden hatırlanabilecek Anıl Çelik tarafından canlandırılan Ceycey karakteri tıpkı Sanem gibi bir getir götür elemanı. Ama havalarına bakınca sanırsın patron o. Şirkette her şeyden ve herkesten haberi vardır, dedikoduyu çok sever, yalakalıkta bir numaradır, abartmakta üzerine yoktur. Sanem ile arası oldukça iyidir.

 

 


 

Şirketin büyük patronunun sekreterliğini yapan Güliz karakterinde Yılanların Öcü dizisinden anımsanabilecek Sibel Şişman karşımıza çıkıyor.

Güliz, şirketin en eski personellerinden biri. Tıpkı Ceycey gibi herkesten ve her şeyden haberi vardır, meraklı mı meraklıdır, dedikoduyu sever. Ablası Leyla ile araları pek iyi olmasa da Sanem’i sever.

 

 


YAZARIN NOTU

Erkenci Kuş romantik komedi, iş yeri komedisi ve aile komedisi ögelerini harmanlamış bir komedi dizisi olma özelliği taşıyor. Çok da orijinal bir çıkış noktası yok hikaye olarak. Alışılageldik yaz dizisi konusu işte. Ama karakterlerini izlemesi keyifli. Oyuncu kadrosu da genel olarak sempatik isimlerden oluşuyor. İlk 4 bölüm itibarıyla memnun kaldım ben diziden. Yaz aylarında eğlenceli bir yerli dizi izlemek isteyenlere önerilir.

FRAGMAN